Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Ekspert z Toskanii pod wrażeniem smaku sądeckiego wina!

12 lutego 2018 r.

- Jestem zaskoczony wysoką jakością win, powstających na Sądecczyźnie - mówi PierPaolo Lorieri, prezes Toskańskiej Federacji Wina i Smaków. Ekspert z najbardziej znanego regionu winiarskiego we Włoszech przyjechał na zaproszenie starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka.

To pokłosie trwającej od 2007 r. współpracy Powiatu Nowosądeckiego z miastem Massa w Toskanii. Rodzina PierPaolo Lorierego uprawia tam winorośl od 160 lat.

Winiarz odwiedził dwóch lokalnych winiarzy – winnicę Fritz położoną na słonecznym stoku Paściej Góry w Chełmcu oraz winnicę Chodorowa.

- PierPaolo udzielił mi wielu cennych rad, dotyczących uprawy winorośli - opowiada Ryszard Fryc, właściciel winnicy Fritz. - Chwalił moje wina, ale też dał wskazówki, co poprawić, by były jeszcze lepsze. Ma ogromną wiedzę popartą mądrością pokoleń. My jej nie mamy, ponieważ w Polsce winiarstwo dopiero się rodzi i jesteśmy winiarzami w pierwszym pokoleniu.

Ogromne wrażenie zrobiła na PierPaolo Lorierim także winnica Chodorowa. Duża, jak na sądeckie warunki, bo zajmująca powierzchnię dwóch hektarów. Uprawia się tutaj popularne niemieckie i francuskie szczepy winorośli. Ale w winnicy jest też kilka rzędów jedynej polskiej odmiany Jutrzenka, wyhodowanej przez Romana Myśliwca w Jaśle.

- Jest wyjątkowo aromatyczna - podkreśla PierPaolo Lorieri. - To bardzo interesujący szczep, który może dawać wina o złożonym, bardzoi intensywnym bukiecie.

Swoje wina, produkowane w sposób ekologiczny, winiarz z Toskanii serwował w Restauracji "Bohema" w Nowym Sączu. Spotkał się tam z grupą producentów wina z Sądecczyzny i rejonu Tarnowa. Udzielał im wskazówek i oceniał wina.

- Jestem pełen podziwu dla odwagi tych ludzi, którzy z wielką pasją robią wina w dość trudnym klimacie - wyznaje PierPaolo Lorieri. - Robią to z wielką miłością, co wyczuwałem w degustowanych przeze mnie trunkach.

Gość z Toskanii wziął też udział w Gali Przedsiębiorczości, podczas której rozstrzygnięto konkurs "Start w biznes z Urzędem Pracy". Wygłosił tam prelekcję na temat uprawy winorośli.

- Cieszę się, że nasi lokalni winiarze już nawiązali kontakty z PierPaolo Lorierim i prawdopodobnie wiosną pojadą do Toskanii na targi winiarskie - mówi starosta Marek Pławiak. - U nas ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie. Cenne jest to, że producenci wina mogli skorzystać z doświadczenia naszego wyjątkowego gościa i że te kontakty na jednorazowym spotkaniu się nie kończą.

PierPaolo Lorieri zwiedzał Sądecczyznę. Jedną z atrakcji, którą szczególnie zapamiętał była wizyta w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Zobaczył m.in. fragmenty opactwa, które są niedostępne dla turystów. Spotkał się też z ksieni Elżbietą Wielebińską.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...