Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Cztery płyty z kolędami w Fonotece Powiatu

21 grudnia 2018 r.

 

Fonoteka Powiatowa wzbogaciła się dziś o cztery kolejne pozycje. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył "płyty matki" zespołom regionalnym Echo Jaworza, Jurkowanie, Świniarsko i Muzyka Błankowiany. Na wszystkich czterech krążkach są kolędy.

Echo Jaworza nagrało płytę pt. "Witaj Gwiazdo Złota". Zespół istnieje od 2005 r. Do tej pory wydał jedną płytę – "Wizytówka Ptaszkowej", zawierającą 15 autorskich utworów oraz przyśpiewek Lachów Sądeckich.

Zespół Jurkowanie (powiat limanowski) istnieje od 1966 r. Odtwarza zwyczaje i obrzędy regionu Zagórzan, a repertuar oparty jest na autentycznych pieśniach, muzyce i gwarze. Przedstawiciele zespołu odebrali z rąk starosty płytę pt. "Jurkowskie kolędowanie".

Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko otrzymał płytę pt. "W wigilijną noc". Jest obecny na muzycznej scenie od 2007 r. Powstał, by kultywować i popularyzować wśród dzieci i młodzieży piękno folkloru Sądecczyzny oraz dbać o tradycję przodków. Przy zespole działają szkółki gry na instrumentach ludowych, dzięki czemu w ramach tej formacji działają dwie kapele – dziecięca i młodzieżowa.

Kapela rodzinna Muzyka Błankowiany z Piwnicznej-Zdroju odebrała płytę "Błankowiańska nuta". Zespół założony przez długoletniego kierownika Zespołu "Dolina Popradu" Edwarda Grucelę kultywuje tradycję Czarnych Górali.

- W tym szczególnym roku stulecia odzyskania niepodległości musimy pamiętać, że nasz naród nie mógłby przetrwać zaborów, gdyby nie kultura, która go scalała - podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. - Powiat doceniał i nadal będzie doceniał działalność zespołów regionalnych. A Sądecczyzna jest w nie szczególnie bogata, ponieważ w regionie działa ponad sto takich kapel.

Dodajmy, że płyty wydawane pod patronatem starosty, nagrywane są w studiu Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Łącznie z krążkami wręczonymi dziś przedstawicielom zespołów Fonoteka Powiatowa liczy już 158 pozycji.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...