Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

ZSP w Krynicy-Zdroju: rozmowa z robotem i wirtualne turystyczne okulary

20 marca 2023 r.

Ponad 900 młodych ludzi z Sądecczyzny odwiedzi przez dwa dni Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła, które zawitało właśnie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Dzisiaj, prezentacji Centrum dokonał Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Towarzyszył mu m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

- Mobilne Centrum Edukacji to wielopoziomowy projekt edukacyjny skierowany do uczniów, ich wychowawców i opiekunów. Nowoczesna multimedialna przestrzeń łączy tradycyjne narzędzia edukacji z interaktywnymi formami komunikacji i angażującą zabawą, zachęcającymi do odkrywania atrakcyjności turystycznej Polski – mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Na prezentację Mobilnego Centrum wybraliśmy właśnie szkołę powiatową w Krynicy. Wielokrotnie przekonałem się o wysokim poziomie kształcenia w tej placówce. Co ważne, są tutaj klasy przygotowujące do zawodu hotelarza, jest klasa turystyczna oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Wszystkie te specjalizacje są związane z turystyką.

Mobilne Centrum już dzisiaj przyciągnęło kilkuset uczniów ze szkół podstawowych, którzy jednocześnie zapoznawali się z bogatą oferta ZSP w Krynicy-Zdroju. Mieli okazję porozmawiać z robotem, zwiedzać Polskę za pomocą wirtualnych okularów, układać gigantyczne puzzle czy spróbować swoich sił w jeździe na nietypowych rowerach.

W czasie, kiedy młodzież zgłębiała tajniki Mobilnego Centrum, trwała dyskusja o rozwoju turystyki w naszym regionie. Prowadziła ją dyrektor ZSP w Krynicy-Zdroju Maria Aleksander-Pisz.  Jak mówił minister Andrzej Gut-Mostowy, po pandemii były obawy, że turystyka nie wróci szybko do poziomu z rekordowego pod tym względem 2019 roku.

- Tymczasem, w ubiegłym roku odnotowaliśmy 34 miliony wykupionych noclegów w Polsce i tym samym znaleźliśmy się na poziomie ruchu turystycznego sprzed czterech lat – dodał minister Andrzej Gut-Mostowy. – To bardzo dobra wiadomość. Polacy wrócili do turystyki aktywnej takiej jak kajaki czy rowery. Liczba rowerzystów wzrosła w ubiegłym roku o około 30 procent. Oczywiście musimy cały czas dbać o promocję istniejących atrakcji, ale też kreowanie nowych, ciekawych miejsc. I co najważniejsze – te miejsca muszą być doskonale skomunikowane z resztą Polski. Budowa „Sądeczanki” i uruchomienie trasy kolejowej Podłęże – Piekiełko powinno być priorytetem. To tlen dla Sądecczyzny. Apeluję do osób, które mają wpływ na realizację tych inwestycji, żeby zrealizować je za wszelką cenę i wszelkimi sposobami. To gwarancja rozwoju tego regionu.

W podobnym tonie wypowiedział się starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz burmistrzowie biorący udział w spotkaniu. Starosta podziękował ministrowi za wspieranie Sądecczyzny, częste spotkania z branżą i zaangażowanie w promocję.

- Dziękuję również za wybór naszej szkoły w Krynicy do promocji projektu Mobilne Centrum Edukacji - dodał starosta. - Bardzo zależy nam na rozwoju turystyki, to przynosi wymierne korzyści dla rozwoju gospodarczego naszego regionu i dla jego mieszkańców. Jako samorząd robimy wszystko, aby poprawić infrastrukturę drogową. W tej kadencji wyremontujemy rekordową liczbę dróg - wszystko po to, aby zapewnić jak najlepsze i bezpieczne warunki dla mieszkańców i turystów. Nasz region jest niezwykle atrakcyjny - trzeba to wykorzystać.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Dobosz, radni powiatowi – Andrzej Gancarz i Stanisław Sułkowski, Justyna Tokarczyk – sekretarz Powiatu, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Anna Salamończyk-Mochel – wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, burmistrzowie i wójtowie z Sądecczyzny, Paweł Cieślicki – prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej, Bogdan Kałucki – dyrektor Krynickiej Organizacji Turystycznej, Marcin Deja – prezes Zarządu GOPR.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...