Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

ZS w Marcinkowicach: mundury i sprzęt dla uczniów klasy wojskowej

10 stycznia 2023 r.

Bluza i spodnie od munduru, T-shirt, beret, zestaw oznak regulaminowych, bluza ocieplana, plecak taktyczny, rękawiczki i czapka zimowa – to wyposażenie, które dzisiaj otrzymali uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Marcinkowicach. Nad klasą liczącą 29 uczniów, nadzór sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Dzisiaj zestawy odzieży i wyposażenia specjalistycznego przekazał uczniom starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

- Jako władze powiatowe robimy wszystko, aby nasze szkoły stwarzały uczniom odpowiednie warunki rozwoju – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Zabiegaliśmy o otwarcie w Marcinkowicach klasy pod patronatem MON i od września tego roku taka klasa tu funkcjonuje. Z radością przekazuję każdemu uczniowi sprzęt, który posłuży do nauki i szkolenia. To ponad 30 elementów – zarówno umundurowania, jak i repliki broni. Młodzież ma również do dyspozycji świetnych nauczycieli i wojskowych. Po zakończeniu nauki jest bardzo dobrze przygotowana do podjęcia studiów wojskowych, pozostania żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej lub wstąpienia do czynnej służby wojskowej.

Starosta przypomniał, że niedawno w Marcinkowicach oddano do użytku halę sportową ze strzelnicą, a jeszcze w tym roku powstanie Powiatowe Centrum Sportu m.in. z boiskami, basenem zewnętrznym, bieżnią, skocznią i rzutnią. Nie jest wykluczone, że na terenach przy Zespole Szkół w Marcinkowicach zostanie również wybudowany całoroczny tor saneczkowy oraz tor przeszkód.

- Nasz obecny rząd dba o bezpieczeństwo, dokonując zakupów nowoczesnej broni i wzmacniając armię – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – To bardzo dobry kierunek, szczególnie w kontekście konfliktu za naszą wschodnią granicą. My również przekazujemy spore środki dla służb odpowiadających za bezpieczeństwo na terenie Powiatu Nowosądeckiego. To bardzo ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie i mogli normalnie funkcjonować.

W związku z umową zawartą pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej, a Powiatem Nowosądeckim – nowoutworzony Oddział Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach został objęty dofinansowaniem w ramach dotacji celowej. Otrzymana dotacja udzielona została na realizację zadania polegającego na wyposażeniu uczniów OPW w indywidualne zestawy jednolitego ubioru oraz wyposażenie specjalistyczne służące do realizacji programu szkolenia. Całkowity koszt realizacji umowy wynosi 117 300,00 zł. Wysokość przyznanej dotacji - 93 840,00 zł, wkład własny Powiatu - 23 460,00 zł.

W skład wyposażenia specjalistycznego dla oddziału OPW wchodzą: kamizelki taktyczne, atrapy karabinków z pasem, hełmy, busole, okulary ochronne, broń pneumatyczna z akcesoriami, repliki pistoletu ASG, kabury do repliki pistoletu ASG, maski ochronne do broni pneumatycznej, maski przeciwgazowe, łopatki piechoty, komplety do kwalifikowanej pierwszej pomocy, nosze medyczne, stazy taktyczne, radiotelefony PMR, przybory do walki wręcz, makiety broni szkoleniowej, repliki granatu ręcznego,  kurtki ucznia, lornetki, latarki czołowe, noże typu wojskowego.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek, dyrektor ZS w Marcinkowicach Iwona Sikorska, która prowadziła spotkanie oraz ppłk Łukasz Chruślicki – dyrektor Zakładu Karnego w NS, mjr Dariusz Janik – rzecznik prasowy Zakładu Karnego w NS, mjr Tomasz Miedziński – dowódca 6 batalionu dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski w Krakowie i ppor. Magdalena Trzebińska-Gawin – z tego batalionu, ppor. Lucjan Kantor – przedstawiciel 114 batalionu lekkiej piechoty w Limanowej WOT.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...