Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

ZS w Marcinkowicach: dbają o tradycję naszego regionu

31 marca 2021 r.

W Zespole Szkół w Marcinkowicach uczniowie i nauczyciele pielęgnują pamięć o lokalnej historii i tradycji. Od kilku lat organizują festiwale „Regionalizm - to jest to!”, które mają formę rajdów szkolnych, gier terenowych i spotkań.

- Dopełnieniem tych działań jest Izba Regionalna, będąca integralną częścią Szkolnego Muzeum Historycznego – mówi Paulina Darecka, nauczycielka geografii i historii. - Znalazły się w niej przede wszystkim eksponaty pieczołowicie gromadzone przez świętej pamięci profesora Józefa Gościeja. Uzupełniają je przedmioty sztuki ludowej wykonane przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Zobaczyć tutaj można przedmioty codziennego użytku, m.in. gliniane garnki i talerze, dwojaczki dla kosiarzy, różnej wielkości niecki i słomiane kosze do wypieku chleba, drewniane kieliszki czy praczki zwane tarami. Są również części dawnej garderoby: lniane  koszule, wyszywane kamizelki, kolorowe chusty czy kierpce. Wszystkie schowane w drewnianej bieliźniarce obok której stoi drewniany piesek służący do ściągania butów.

- W Izbie są też narzędzia gospodarskie, ciesielskie i tkackie – dodaje Adriana Jakubczak, nauczycielka historii. - Na ścianach wiszą ozdobione kolorowymi kwiatami z bibuły święte obrazki i fragment przydrożnej kapliczki, przedstawiającej Jezusa Frasobliwego. Młodzież odwiedzająca Izbę może się dowiedzieć jak wyglądała kiedyś chłopska chata. Jednocześnie uczniowie poznają historię, tradycję i uczą się szacunku dla dokonań przodków.

Fot. ZS w Marcinkowicach

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...