Podpisano pierwsze pre-umowy na realizację strategicznych dla Małopolski inwestycji...
W dniu św.Walentego 14 lutego br. podpisano pierwsze pre-umowy na realizację strategicznych dla Małopolski inwestycji.
Tym samym rozpoczął się pierwszy etap w indywidualnej ścieżce realizacji projektów. Na Sądecczyźnie będą to budowy - Instytutu Kultury Fizycznej w PWSZ i Ośrodka Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu oraz rekultywacja zbiorników Czchów-Rożnów. Umowy z przedstawicielami uczelni, szpitala i Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego podpisał wicemarszałek Leszek Zegzda.
- Kochajmy się, można powiedzieć w Walentynki i dlatego jest to najlepsza data na tak podniosłą uroczystość - rozpoczął spotkanie w nowosądeckim „Sokole" wicemarszałek.
Wicemarszałek Leszek Zegzda
rozpoczął spotkanie
Przedstawił inwestycje, które
będą realizowane
Na podstawie podpisanych pre-umów beneficjenci mogą przystąpić do przygotowania projektów i opracowania harmonogramów ich realizacji. Umowy gwarantują wsparcie doradcze i prawne oraz ostatecznie podpisanie umów o dofinansowaniu, a realizacja i stopień zaawansowania robót objętych umową finalną będzie monitorowany co sześć miesięcy.
W uroczystości uczestniczyli
przedstawiciele samorządów
radni wojewódzcy i powiatowi
Beneficjenci umów
W październiku 2007 r. Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził ostateczną listę Indykatywnego Planu Inwestycyjnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na liście tej znalazło się 36 kluczowych dla Małopolski inwestycji, na realizację, których przeznaczono z programu blisko 365 mln euro.
Spora część tych środków trafi do Nowego Sącza. W przypadku Instytutu Kultury Fizycznej w PWSZ całkowita wartość projektu planowana jest na 8 mln 979 tys. euro, z czego 6 mln 750 tys. euro pochodzić będzie z pieniędzy programu. Powstaną boiska do piłki nożnej wraz z urządzeniami lekkoatletycznymi, kryta pływalnia, hala sportowa o powierzchni ponad 1600 m2, budynek dydaktyczny o powierzchni ok.1500 m2, laboratoria i pracownie odnowy biologicznej. Wraz z parkiem utworzą kompleks sportowo rekreacyjny. Szacuje się, że już w 2013 z obiektów tych będzie korzystać blisko 1800 osób dziennie.
- Nie zamkniemy naszych obiektów, będą z nich mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta i powiatu, nie tylko studenci - mówił podczas uroczystości rektor PWSZ prof.dr hab.inż.Zbigniew Ślipek.
Podpis składa Rektor PWSZ
Zbigniew Ślipek
- Obiekty będą służyć wszystkim
mieszkańcom - mówił Rektor PWSZ
- Symbolem upamiętniającym
dzisiejsze wydarzenie
niech będzie zegar - mówił
wicemarszałek Leszek Zegzda
Zegar będzie przypominał, że
wyznaczono terminy zakończenia
inwestycji
Nieco inny charakter będzie miała kolejna z inwestycji. Ze środków MRPO zostanie sfinansowane utworzenie Ośrodka Onkologii Szpitala Specjalistycznego im.J.Śniadeckiego w Nowym Sączu wraz z przebudową pomieszczeń oraz zakupem wyposażenia dla potrzeb bloku operacyjnego. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 11 mln 131 tys euro, z czego dofinansowanie wyniesie 6 mln euro. Zakres prac obejmie modernizację bloku operacyjnego, zakup urządzeń i aparatury medycznej oraz sprzętu pomocniczego. Zostanie wybudowany budynek ośrodka onkologii, a istniejący zyska dwie kondygnacje.
W grudniu 2009 r. przewiduje się oddanie bloku operacyjnego, a w roku 2012 otwarcie ośrodka onkolicznego. Placówka rocznie przyjmie 5500 pacjentów i powstanie w niej 108 nowych miejsc pracy.
Podpis składa dyrektor sądeckiego
szpitala Artur Puszko
- Ponad 5 tys. pacjentów zostanie
objętych opieką medyczną - wyjaśniał
dyr.Artur Puszko
Aż 85% wartości projektu pokryją środki unijne w przypadku trzeciej inwestycji pod nazwą - Rekultywacja zbiorników Czchów-Rożnów. Powstrzymanie degradacji ekologicznej zbiorników wodnych, przywrócenie i podniesienie atrakcyjności turystycznej środowiska w otoczeniu zbiornika Rożnów oraz zabezpieczenie przed powodzią sześciu miejscowości pochłonie ponad 11 mln 700 tys. euro. Pieniądze europejskie stanowić będą 10 mln euro. Zakończenie projektu przewiduje się na 2012 rok, a realizować go będzie Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego.
Podpisy składają przedstawiciele
Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego
- Podniesienie atrakcyjności turystycznej
okolic jeziora to nasza przyszłość - mówił
Stanisław Golonka wójt gminy Łososina
Dolna
- Przesłanek wyboru projektów kluczowych było wiele - mówił Leszek Zegzda. - Podstawowe, to spełnienie celów strategii rozwoju województwa, a także troska
o zrównoważony rozwój i wzmocnienie potencjału Sądecczyzny - dodał wicemarszałek.
Zegar otrzymał również
Starosta Nowosądecki
Jan Golonka
Opracowanie: BS