Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Zegary Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego ruszyły

18 lutego 2008 r.

Podpisano pierwsze pre-umowy na realizację strategicznych dla Małopolski inwestycji...

W dniu św.Walentego 14 lutego br. podpisano pierwsze pre-umowy na realizację strategicznych dla Małopolski inwestycji.

Tym samym rozpoczął się pierwszy etap w indywidualnej ścieżce realizacji projektów. Na Sądecczyźnie będą to budowy - Instytutu Kultury Fizycznej w PWSZ i Ośrodka Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu oraz rekultywacja zbiorników Czchów-Rożnów. Umowy z przedstawicielami uczelni, szpitala i Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego podpisał wicemarszałek Leszek Zegzda.

- Kochajmy się, można powiedzieć w Walentynki i dlatego jest to najlepsza data na tak podniosłą uroczystość - rozpoczął spotkanie w nowosądeckim „Sokole" wicemarszałek.

Wicemarszałek Leszek Zegzda
rozpoczął spotkanie

Przedstawił inwestycje, które
będą realizowane

Na podstawie podpisanych pre-umów beneficjenci mogą przystąpić do przygotowania projektów i opracowania harmonogramów ich realizacji. Umowy gwarantują wsparcie doradcze i prawne oraz ostatecznie podpisanie umów o dofinansowaniu, a realizacja i stopień zaawansowania robót objętych umową finalną będzie monitorowany co sześć miesięcy.

W uroczystości uczestniczyli
przedstawiciele samorządów
radni wojewódzcy i powiatowi

Beneficjenci umów

W październiku 2007 r. Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził ostateczną listę Indykatywnego Planu Inwestycyjnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na liście tej znalazło się 36 kluczowych dla Małopolski inwestycji, na realizację, których przeznaczono z programu blisko 365 mln euro.

Spora część tych środków trafi do Nowego Sącza. W przypadku Instytutu Kultury Fizycznej w PWSZ całkowita wartość projektu planowana jest na 8 mln 979 tys. euro, z czego 6 mln 750 tys. euro pochodzić będzie z pieniędzy programu. Powstaną boiska do piłki nożnej wraz z urządzeniami lekkoatletycznymi, kryta pływalnia, hala sportowa o powierzchni ponad 1600 m2, budynek dydaktyczny o powierzchni ok.1500 m2, laboratoria i pracownie odnowy biologicznej. Wraz z parkiem utworzą kompleks sportowo rekreacyjny. Szacuje się, że już w 2013 z obiektów tych będzie korzystać blisko 1800 osób dziennie.

- Nie zamkniemy naszych obiektów, będą z nich mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta i powiatu, nie tylko studenci - mówił podczas uroczystości rektor PWSZ prof.dr hab.inż.Zbigniew Ślipek.

Podpis składa Rektor PWSZ
Zbigniew Ślipek

- Obiekty będą służyć wszystkim
mieszkańcom - mówił Rektor PWSZ

- Symbolem upamiętniającym
dzisiejsze wydarzenie
niech będzie zegar - mówił
wicemarszałek Leszek Zegzda

Zegar będzie przypominał, że
wyznaczono terminy zakończenia
inwestycji

Nieco inny charakter będzie miała kolejna z inwestycji. Ze środków MRPO zostanie sfinansowane utworzenie Ośrodka Onkologii Szpitala Specjalistycznego im.J.Śniadeckiego w Nowym Sączu wraz z przebudową pomieszczeń oraz zakupem wyposażenia dla potrzeb bloku operacyjnego. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 11 mln 131 tys euro, z czego dofinansowanie wyniesie 6 mln euro. Zakres prac obejmie modernizację bloku operacyjnego, zakup urządzeń i aparatury medycznej oraz sprzętu pomocniczego. Zostanie wybudowany budynek ośrodka onkologii, a istniejący zyska dwie kondygnacje.

W grudniu 2009 r. przewiduje się oddanie bloku operacyjnego, a w roku 2012 otwarcie ośrodka onkolicznego. Placówka rocznie przyjmie 5500 pacjentów i powstanie w niej 108 nowych miejsc pracy.

Podpis składa dyrektor sądeckiego
szpitala Artur Puszko

- Ponad 5 tys. pacjentów zostanie
objętych opieką medyczną - wyjaśniał
dyr.Artur Puszko

Aż 85% wartości projektu pokryją środki unijne w przypadku trzeciej inwestycji pod nazwą - Rekultywacja zbiorników Czchów-Rożnów. Powstrzymanie degradacji ekologicznej zbiorników wodnych, przywrócenie i podniesienie atrakcyjności turystycznej środowiska w otoczeniu zbiornika Rożnów oraz zabezpieczenie przed powodzią sześciu miejscowości pochłonie ponad 11 mln 700 tys. euro. Pieniądze europejskie stanowić będą 10 mln euro. Zakończenie projektu przewiduje się na 2012 rok, a realizować go będzie Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego.

Podpisy składają przedstawiciele
Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego

- Podniesienie atrakcyjności turystycznej
okolic jeziora to nasza przyszłość - mówił
Stanisław Golonka wójt gminy Łososina
Dolna

- Przesłanek wyboru projektów kluczowych było wiele - mówił Leszek Zegzda. - Podstawowe, to spełnienie celów strategii rozwoju województwa, a także troska
o zrównoważony rozwój i wzmocnienie potencjału Sądecczyzny - dodał wicemarszałek.

Zegar otrzymał również
Starosta Nowosądecki
Jan Golonka

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...