Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej – rok 2020 i 2021

Druh Antoni Baran

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 255/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:

Druh Antoni Baran pełni funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzeży (gmina Łącko) od 1996 roku. W Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Nowym Sączu od 2011 roku pełni funkcje skarbnika. Sprawując tak wiele odpowiedzialnych funkcji, niewątpliwie przyczynił się do rozwoju służby ratowniczej na terenie powiatu nowosądeckiego. Jest Prezesem Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Łącku. Jest zastępcą przewodniczącego Rady Parafialnej w parafii Zabrzeż.

Dzięki zaangażowaniu Druha Antoniego Barana ufundowano sztandar dla jednostki OSP oraz pozyskano wiele sprzętu i samochód pożarniczy. To druh budowniczy: jego staraniem wyremontowano remizę OSP Zabrzeż oraz zagospodarowano jej otoczenie. Przy jednostce OSP Zabrzeż działał Młodzieżowy Uczniowski Klub Sportowy. W związku z bezpośrednim sąsiedztwem jednostki OSP Zabrzeż oraz Młodzieżowego Uczniowskiego Klubu Sportowego w 2005 roku pozyskał dodatkowy teren obok budynku z przeznaczeniem na cele sportowe. Dzięki jego działalności, mimo znacznej migracji młodzieży w inne rejony kraju i poza jego granice, OSP w Zabrzeży liczy obecnie 50 członków w tym strażaków w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Poza udziałem w akcjach ratowniczych mobilizuje druhów do  innych działań takich  jak  udział w uroczystościach kościelnych i państwowych oraz turniejach sportowych. Druh Antoni Baran to bohater i uczestnik wielu akcji ratowniczo-gaśniczych. Jednak jego działalność nie ogranicza się tylko do akcji ratowniczych. Pracując kilkadziesiąt lat jako zawodowy strażak zdobył bogatą wiedzę oraz ogromny dorobek zawodowy. Swoim doświadczeniem chętnie dzieli się z młodszym pokoleniem, przekazując wiadomości i umiejętności strażakom ochotnikom OSP z terenu powiatu nowosądeckiego. Jako Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Łącku przeprowadził spółdzielnię przez trudne realia rynkowe, zapewniając jej dobre funkcjonowanie oraz miejsca pracy dla wielu mieszkańców gminy Łącko. Będąc wiceprzewodniczącym Rady Parafialnej dba o sprawy gospodarcze parafii oraz kościoła. Był inicjatorem, organizatorem oraz wykonawcą wielu remontów i prac na rzecz parafii. Druh Antoni Baran udziela się społecznie i charytatywnie. Poprzez swoją niecodzienną postawę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w różnych formach, potrafi swoim podejściem zarażać i mobilizować mieszkańców do wielu potrzebnych społecznie przedsięwzięć.

Dotychczas posiadane wyróżnienia to między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku OSP, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, Złote Jabłko Sądeckie.

 

Ks. Krzysztof Czech

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 256/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Ks. Krzysztof Czech jest Proboszczem Parafii pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju od 2009 roku. Do 2011 był Asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Diecezji Tarnowskiej. Jako Proboszcz Piwnicznej-Zdroju jest głównym pomysłodawcą wydarzeń religijnych i kulturalnych takich jak m.in. organizowanych corocznie „Majówek Blizy Nieba”, oraz „Piwniczańskiego Lata dla Ducha”, które przyciągają tłumy parafian i gości. Wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piwnicznej-Zdroju organizuje coroczne „Kolędowanie Małemu Bacy” oraz „Orszak Trzech Króli”. Z jego inicjatywy oraz we współpracy z Regionalnym Zespołem „Dolina Popradu” w parafii piwniczańskiej powstała tradycja „Góralskiej Pasterki”. Jest współtwórcą i inicjatorem odnowy Krzyża Milenijnego, która została wykonana z okazji Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz budowy Górskiej Kaplicy Narodu Polskiego na Buczniku. W okresie jego proboszczowania w Kościele w Piwnicznej-Zdroju dokonano remontu ołtarza głównego wraz z umieszczeniem w nim odnowionej figury Matki Bożej, która była częścią dawnego ołtarza pochodzącego z 1889 roku.
W latach 2011 – 2017 z inicjatywy ks. Krzysztofa Czecha na terenie zlokalizowanym poniżej piwniczańskiego kościoła powstał plac religijno - turystyczny im. św. Jana Pawła II. Znajduje się tam zadaszony Ołtarz wraz z zapleczem, budynek gospodarczy, altana, Pomnik Jana Pawła II Zadumanego Wędrowca oraz Grota Matki Bożej. Na placu w każdą I sobotę miesiąca od maja do września odprawiane jest cykliczne Nabożeństwo Drogi, odbywają się tam również inne uroczystości parafialne. Plac stał się atrakcją turystyczną przyciągając wszystkich odwiedzających Piwnicznę-Zdrój i okolice.
Ks. Krzysztof Czech jest wzorem kapłana, gospodarza, organizatora, ale również kaznodziei, którego słów z wypiekami na twarzy słuchają rzesze parafian jak również wiernych z poza parafii. Otwartość ks. Krzysztofa Czecha na ludzkie potrzeby i gotowość służenia dzieciom, młodzieży, rodzinom i starszym osobom zjednały Mu wiele uznania i serdecznej wdzięczności. Jako kapłana zawsze charakteryzowało go oddanie i bezinteresowna służba bliźniemu, który z ogromną wrażliwością troszczy się o każdy aspekt życia wspólnoty.
Obecnie pełni funkcje: kapelana Hufca ZHP im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej, kapelana Grupy Krynickiej GOPR, członka PTTK i Koła Przewodników, członka Armii Krajowej, jest również wizytatorem katechetycznym w Dekanacie Piwniczna.

 

Henryk Czerwińczak

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 257/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Druh Henryk Czerwińczak to aktywny działacz społeczny. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żegiestowie od 1974 roku, a od 2001 roku pełni funkcję Prezesa. Wieloletni sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Muszynie. W latach 1994 – 2014 był sołtysem Żegiestowa. Był sekretarzem stowarzyszenia sądeckich sołtysów. Pełnił przez 20 lat funkcję ławnika sądowego.
Działając w OSP Żegiestów zaangażowany był w budowę budynku remizy, która została oddana do użytkowania w 1999 roku. Przyczynił się do pozyskania dla jednostki OSP Żegiestów czterech samochodów pożarniczych. Aktywnie uczestniczył w usuwanie skutków powodzi jakie nawiedzały Sądecczyznę w latach 1997, 2001 oraz 2010. Organizował najważniejsze imprezy branżowe oraz jubileusze w OSP Żegiestów. Był inicjatorem założenia Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa w 1995 roku. Bierze też aktywny udział we wszelkich uroczystościach, świętach kościelnych i państwowych, zawodach sportowo-pożarniczych i turniejach. Druh Henryk Czerwińczak przygotowywał młodzież do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Dzięki jego staraniom zostały pozyskane środki unijne, za które zostało zorganizowane w remizie OSP Centrum Kształcenia „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich”. Dzięki temu programowi została wyposażona pracownia komputerowa, z której korzystają najczęściej najmłodsi mieszkańcy. Był pomysłodawcą budowy kładki granicznej w Żegiestowie łączącej Polskę i Słowację. Był inicjatorem i prowadzi aktywną współpracę ze strażakami ze Słowacji a w szczególności z Sulina na Słowacji. Był organizatorem akcji „Honorowego Krwiodawstwa” strażaków z terenu gminy Muszyna. Jego otwartość i zaangażowanie sprawiają, iż cieszy się powszechnym szacunkiem oraz uznaniem. Pan Henryk Czerwińczak dał się poznać jako osoba aktywna i otwarta na potrzeby mieszkańca Ziemi Sądeckiej. Poprzez swoją postawę i pracę stał się wzorem do naśladowania dla innych. Jego wysokie kompetencje zawodowe i profesjonalizm w rozwiązywaniu złożonych problemów ochrony przeciwpożarowej zjednały mu uznanie oraz szacunek przełożonych i całego środowiska pożarniczego.
W uznaniu swoich dotychczasowych zasług odznaczony został między innymi następującymi odznaczeniami państwowymi: Złoty Krzyż Zasługi - 2001 r. oraz Korporacyjnymi: Złoty Znak Związku - 2010 r.

 

Jan Golonka

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 258/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Pan Jan Golonka to samorządowiec, mgr inż. ogrodnictwa. Urodził się w Kadczy, w gminie Łącko. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Ogrodnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie, jest ponadto absolwentem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w administracji publicznej. W latach 1979–1981 pracował w Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu. W latach 1981–1987 był nauczycielem w Szkole Rolniczej w Podegrodziu. Pracę na rzecz samorządu rozpoczął w 1990 r. kiedy został członkiem Rady Gminy w Łącku i jej przewodniczącym. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje w latach 1990-1998. W momencie powołania Sądeckiej Miejskiej Strefy Usług Publicznych został jej wiceprzewodniczącym. Od 1998 r. do 2014 r. pełnił funkcję Starosty Nowosądeckiego zyskując miano znanego i uznanego samorządowca. Od 2008 r. członek Zarządu Związku Powiatów Polskich oraz przedstawiciel Związku Powiatów Polskich w Zespole ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obecnie jest Prezesem Zarządu Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki” Sp. z o.o.
Od lat jako radny gminy Łącko a później jako starosta nowosądecki aktywnie działał na rzecz społeczności lokalnej i był otwarty na potrzeby mieszkańców. Realizując swoje zadania stawiał sobie za cel przede wszystkim podnoszenie poziomu edukacji, dbałość o bezpieczeństwo obywateli a w szczególności poprawę infrastruktury drogowej. Powiat Nowosądecki w okresie sprawowania kadencji starosty Pana Jana Golonki przekazał mieszkańcom Sądecczyzny ponad 316 km nowych nawierzchni, 62 km chodników oraz 52 nowe obiekty mostowe. W swoich działaniach koncentrował się na zapewnianiu stałego dostępu do opieki zdrowotnej poprzez m.in. wsparcie finansowe czy podnoszenie jakości i oferty usług świadczonych przez placówki medyczne prowadzone przez powiat (szpital i pogotowie). Czynnie propagował kulturę, sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promował sport.
Jako wybrany prawie na 2 kadencje 2002 – 2006 oraz 2006 – 2010 Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego organizował pracę konwentu i podejmował działania mające na celu analizę i rozwiązywanie bieżących problemów powiatów oraz integrowanie i obronę tych interesów. W tym celu podejmował współpracę z administracją rządową i samorządową, a także z innymi instytucjami z obszaru naszego województwa.
We wszystkich podejmowanych przedsięwzięciach wykazuje się etyką i wrażliwością. Poprzez swoją społeczną i zawodową aktywność znacząco przyczynił się do kształtowania pozytywnego wizerunku Sądecczyzny.
Jego zaangażowanie na rzecz Ziemi Sądeckiej zostało docenione i uhonorowane licznymi odznaczeniami, wśród których znajduje się m.in. odznaczenie BENE MERITUS za szczególną troskę o dobro i rozwój polskich powiatów. Ten szczególny wyraz uznania zasług jest traktowany jako podziękowanie za tworzenie powiatów w Polsce, w którym Jan Golonka brał czynny udział 20 lat temu i przez kilkanaście lat sprawowania funkcji starosty. Bo to właśnie tutaj, na Sądecczyźnie powstał powiat pilotażowy – Sądecka Strefa Usług Publicznych. Odznaczony także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działań na rzecz rozwoju samorządu w Polsce. Jako gorący orędownik spraw naszego regionu i Małopolski został nagrodzony innymi prestiżowymi nagrodami i najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym w szczególności: Medalem "Zasłużony dla rolnictwa" przyznawanym przez ministra rolnictwa, „Złotym Medalem za zasługi dla Obronności Kraju” nadanym przez Ministra Obrony Narodowej, Złotą Odznaką Honorową "Krzyż Małopolski", Medalem za zasługi dla Województwa Małopolskiego, „Złotym Medalem za zasługi dla Policji”, Medalem „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Sadeckiej”.

 

Zygmunt Paruch

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 259/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Pan Zygmunt Paruch jest wieloletnim uznanym samorządowcem: przez 28 lat zasiadał w Radach Gminy i Radach Powiatu Nowosądeckiego. W latach 1990-1998 radny I i II kadencji, Przewodniczący Rady Gminy Gródek n/Dunajcem. Od 1998 roku radny Rady Powiatu Nowosądeckiego I, II, III, IV, V kadencji. W latach 1998-2006 członek zarządu Powiatu Nowosądeckiego. W latach 2006-2010 Wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Nowosądeckiego, Członek Komisji Budżetowej Rady Powiatu Nowosądeckiego. W latach 2010-2014 Przewodniczący Komisji Statutowej RPN, członek Komisji Budżetowej Rady Powiatu Nowosądeckiego. Od 2014 do 2018 roku Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego. Był założycielem i I Przewodniczącym Zarządu Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego oraz Pierwszym Prezesem Sądeckiej Organizacji Turystycznej.
Od 1981 roku związany zawodowo z energetyką. Zatrudniony w Zespole Elektrowni Wodnych w Rożnowie, obecnie TAURON Ekoserwis Spółka z o.o., w której przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej aż do obecnie Prezesa Zarządu.
Czynnie działa w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej - jako osoba kompetentna i aktywna społecznie szybko został powołany do struktur związkowych straży pożarnej: w latach 1995-2000 był Wiceprezesem Zarządu OSP w Rożnowie (członek OSP od początku 1980 r.), w latach 2000-2005 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Gródku nad Dunajcem, od 2006 do nadal jest Wiceprezesem Zarządu Powiatowego OPS RP w Nowym Sączu. Sprawując tak wiele odpowiedzialnych funkcji, niewątpliwie przyczynił się do rozwoju służby ratowniczej na terenie powiatu nowosądeckiego. Jego działalność społeczna na rzecz ochrony przeciwpożarowej Sądecczyzny zasługuje na podziw i uznanie.
Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego „Solidarność". Przez 20 lat wspólnie z żoną prowadził Poradnię Rodzinną. Jak wynika z powyższego, przez cały okres swej działalności troszczy się zarówno o rozwój swojej gminy jak i całego powiatu nowosądeckiego. Swoje bogate doświadczenie życiowe wykorzystuje w służbie naszych „Małych Ojczyzn" służąc pomocą potrzebującemu człowiekowi, aby każdy mógł bezpiecznie i spokojnie realizować swoje plany i marzenia.
Za swoją pracę na rzecz rozwoju lokalnego społeczeństwa Pan Zygmunt Paruch wielokrotnie był nagradzany i odznaczany między innymi: W 1993 r. otrzymał nagrodę Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, w 1994 r. otrzymał Srebrną odznakę „Zasłużony dla Energetyki", w 2006r. otrzymał Złoty Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa", w 2016 r. otrzymał Krzyż Województwa Małopolskiego, przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi za aktywny udział w przemianach demokratycznych w Polsce. Ponadto otrzymał również: w 1995 - Medal Zasługi dla Policji, w 2008 - Złoty Krzyż Zasługi z okazji 90-lecia niepodległości, w 2010 - Odznakę honorową „Za zasługi dla Energetyki”, w 2012 - Złoty Znak Związku OSP RP.

Zofia Pawłowska 

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 260/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Pani Zofia Pawłowska jest emerytowanym nauczycielem. Pracowała w szkołach podstawowych w Posadowej Mogilskiej, Królowej Górnej i Kamionce Wielkiej. W tej ostatniej szkole przez kilka lat pełniła funkcję dyrektora i zastępcy dyrektora, przyczyniając się do istotnej poprawy warunków nauczania.
Podczas pracy zawodowej w szkole w Kamionce Wielkiej została Komendantem Hufca ZHP, realizując przez wiele lat harcerskie cele wychowawcze wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Po odejściu na emeryturę wspólnie z miejscowym księdzem założyła Parafialny Klub „Bartolomeus”, którego przez wiele lat była prezesem. Klub zajmował się organizacją działalności kulturalnej, sportowej i turystycznej dla młodzieży szkolnej i dorosłych w Kamionce Wielkiej. Klub zrzeszał ponad 80 uczestników. Sekcja sportowa klubu dwukrotnie brała udział w Małopolskich Mistrzostwach Piłki Siatkowej w Krakowie, w licznych parafiadach w Nowym Sączu i Łącku. Sekcja kulturalna klubu natomiast organizowała wiele interesujących i ważnych społecznie inicjatyw: wieczorki autorskie, przeglądy poezji papieskiej, jasełka, kilkakrotne wystawianie sztuki Zofii Kossak-Szczuckiej „Gość oczekiwany” i wiele innych angażujących lokalną społeczność. Kolejną zasługą Pani Zofii Pawłowskiej jest założenie kabaretu „Prowizorka” w ramach działalności Klubu Emerytów w Kamionce Wielkiej, do którego sama pisze teksty będąc jednocześnie reżyserem przedstawianych spektakli. Kabaret ten z występami odwiedził nie tylko miejscowości gminy Kamionka Wielka, ale też gościł m.in. w Gołkowicach, Barcicach i Wieliczce. Pani Zofia Pawłowska jest też członkiem „Klubu 3 razy R” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej promującego w szczególności rękodzieło ludowe.
Ogromną zasługą Pani Zofii Pawłowskiej jest praca polegająca na zebraniu materiałów i opracowaniu tekstu do wydawnictwa pt. „Ocalić od zapomnienia – wspomnienia”, co czyni Ją autorem tej książki. Publikacja zawiera świadectwa tych, którzy doświadczyli gehenny wojennej, otarli się o śmierć w czasie II wojny światowej z terenu Kamionki Wielkiej i Popardowej. To wydawnictwo jest hołdem dla tych, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej, byli prześladowani, wywiezieni do obozów i prac przymusowych. Książka była zgłoszona do ubiegłorocznej edycji Nagrody im. Ks. prof. Bolesława Farona, gdzie została bardzo wysoko oceniona z uwagi na ogromne wartości historyczne i patriotyczne.
Pani Zofia Pawłowska jest bardzo aktywną i inspirującą postacią w gminie Kamionka Wielka. To bardzo skromna Osoba, której motto stanowią słowa Świętego Jana Pawła II „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.

 

Michał Piotrowski

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 261/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:

Pan Michał Piotrowski jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1997 roku mieszka w Nowym Sączu gdzie pracuje jako pedagog oraz działa w dziedzinie artystycznej jako artysta fotograf i artysta fotografik. Fotografuje od 1979 roku. Po raz pierwszy zaprezentował swoje fotografie w 1986 roku, na wystawie „Kwiat róży”. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia portretowa oraz fotografia socjologiczna – często tworzona w dawnych, szlachetnych technikach fotograficznych.
Pan Michał Piotrowski poprzez swoją niezwykle aktywną działalność artystyczną propaguje i rozsławia kulturę i piękno Sądecczyzny na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. To ambasador Ziemi Sądeckiej. Realizując swoją życiową pasję, ukazuje
i zatrzymuje jej piękno w swych dziełach, tworząc tym samym bezcenne dziedzictwo kulturowe. Jest człowiekiem niezwykle utalentowanym, z wielkim zaangażowaniem wykorzystującym swoje umiejętności dla dobra Małej Ojczyzny.
Pan Michał Piotrowski jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych: 87 indywidualnych, 73 zbiorowych w kraju oraz 9 wystaw za granicą. Brał aktywny udział w wielu Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, m.in. organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów oraz listów gratulacyjnych. Prowadzi wiele pokazów, prelekcji oraz warsztatów fotograficznych m.in. dotyczących stosowania dawnych, szlachetnych technik fotograficznych, tworząc dzieła artystyczne promujące Sądecczyznę.
Od 2006 roku prowadzi stacjonarne warsztaty fotograficzne w Zespole Szkół Katolickich w Nowym Sączu. W 2017 roku Michał Piotrowski został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP, otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika.
W 2018 roku został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pozostałe dotychczasowe wyróżnienia świadczące o talencie i skali działania: 2003r. Dyplom uznania za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu sztuki fotografii w Powiecie Nowosądeckim, 2004r. I miejsce – nagroda za oryginalność w I Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej w Krynicy- Zdroju, 2006 r. I miejsce Otwartym Konkursie Fotograficznym „Rzeki i potoki Sądecczyzny”, III miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Skarby Małopolski”, 2007 r. II miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Skarby Małopolski”, 2008 r. Srebrne Jabłko Sądeckie za zasługi dla ziemi sądeckiej, Złoty medal na Ogólnoświatowym Salonie Fotograficznym w Japonii, 2009 r. II miejsce w konkursie „Nowy Sącz w obiektywie”, 2013 r. „Zasłużony dla kultury Polskiej” odznaczenie honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej, 2017r. 3 akceptacje w Wojnicz International Salon of Photography, 2018r. Odznaczenie Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej „Za zasługi dla fotografii polskiej”, 2019r. Grand Prix w konkursie Skarby Małopolski Malowana wieś - Skansen Sądecki po liftingu.

 

Iwona Romaniak

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 262/XII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Pani Iwona Romaniak to niezwykły społecznik i Osoba o wielkim sercu, która ze wszystkich sił stara się pomagać każdemu potrzebującemu. Swoje zaangażowanie realizuje poprzez organizacje pozarządowe: w latach 2013 - 2017 była prezesem Małopolskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo”, w 2017 r. została założycielem Fundacji Bratnia Dusza. Niesamowicie wrażliwa na krzywdę innych, szczególnie tych najmłodszych. Mottem fundacji jest „Budujemy mosty przyjaźni tam, gdzie inni stawiają bariery”. Udziela pomocy każdemu, niezależnie od narodowości, wyznania czy kultury, bo dla niej każdy człowiek jest ważny. Pokazała innym, że można i warto pomagać.
Podczas pracy w fundacji „Braterstwo” zorganizowała przyjazd kilkuset dzieci pochodzących z bardzo ubogich rodzin, pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie oraz dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie. Wielokrotnie organizowała pomoc humanitarną (materiały opatrunkowe, jedzenie, ubrania), które trafiały do najbardziej potrzebujących na Wschodzie. Inicjatorka oraz realizatorka akcji „Książka dla Polonii”, gdzie wyczuwając głód polskiej książki postanowiła przyczynić się do organizacji polskich bibliotek na Wschodzie oraz promowania polskiej kultury i języka. Dzięki tej akcji powstały nowe biblioteki, a inne zostały doposażone. Zebrano łącznie ponad 18 tysięcy książek. Kolejną dużą akcją zainicjowaną przez Panią Iwonę Romaniak była ,,Zbiórka materiałów szkolnych dla Polonii” prowadzona w Krynicy - Zdroju oraz w Nowym Sączu pod patronatem włodarzy miast. Zebrane przybory szkolne przekazano polskim dzieciom wysiedlonym z terenów wojennych podczas ich tygodniowego pobytu w Polsce.
Wiele działań jakie podejmuje Pani Iwona Romaniak służą krzewieniu kultury polskiej i kultywowaniu tradycji polskiej w kraju i za granicą poprzez organizację różnych polskich świąt na Ukrainie oraz wspólnych Świąt Bożego Narodzenia naszych rodaków z Ukrainy na Sądecczyźnie. Dzięki aktywizowaniu mieszkańców powiatu nowosądeckiego tradycją stała się coroczna akcja charytatywna ,,Lwów – Akcja charytatywna” trwająca od 2017 r. odbywająca się pod patronem Starosty Nowosądeckiego i Konsula RP we Lwowie podczas której setki mieszkańców Sądecczyzny zbiera dary dla naszych Rodaków ze Wschodu, w szczególności dla dzieci z domów dziecka i podopiecznych hospicjum we Lwowie.
Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota nominowała Panią Iwonę Romaniak do tytułu ,,Społecznik Roku 2015” za wielkie zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej. Kolejne wyróżnienie to Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego oraz główna nagroda w kategorii ,,Osobowość roku 2016”. W 2017 r. odebrała nagrodę specjalną przyznaną w konkursie najwyższego szczebla krajowego w Ukrainie dla fundacji w kategorii ,,Pomoc zagraniczna”.

 

Mieczysław Smyda

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej uchwałą Nr 263/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r. 

Uzasadnienie:
Maestro Mieczysław Smyda to przede wszystkim dyrygent, skrzypek i pedagog. Mieczysław Smyda ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym w klasie skrzypiec Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest też absolwentem studiów podyplomowych na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach, o specjalności „kameralistyka” oraz studiów podyplomowych na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej o specjalności „dyrygentura symfoniczno-operowa”. Otrzymał dyplom ukończenia studiów podyplomowych AGH w Krakowie w zakresie nowoczesnych metod zarządzania i organizacji pracy placówki edukacyjnej.
Pan Mieczysław Smyda prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Jako dyrygent i skrzypek brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i zagranicą. Jest też inicjatorem licznych wydarzeń kulturalnych swojego regionu.
Przez ponad 20 lat był związany zawodowo z Krynicką Orkiestrą Zdrojową, w której pełnił funkcję kierownika artystycznego i koncertmistrza. Stałym miejscem występów Orkiestry Zdrojowej jest Sala Koncertowa Pijalni Głównej. W okresie letnim, przy sprzyjających warunkach pogodowych muzycy zasiadają w muszli koncertowej na deptaku, nieopodal Pijalni Głównej. Stwarza to wspaniały, niepowtarzalny klimat uzdrowiska, który przyciąga tu co roku amatorów dobrej muzyki. Orkiestra przez lata działalności wypracowała bogaty i różnorodny repertuar, dzięki czemu każdy koncert okraszany jest odmiennym, oryginalnym programem. Jako kierownik muzyczny zrealizował kilkadziesiąt programów artystycznych, które były emitowane w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, w tym m.in. cykl „Uśmiechnij się z Kiepurą” oraz „W rytmach Kryniczanki”. Wielokrotnie występował na Festiwalu im. Jana Kiepury na koncertach głównych koncertując z wybitnymi gwiazdami polskich i zagranicznych scen operowych. W swoim dorobku ma również liczne nagrania płyt CD i DVD. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Arte Symfonico, którą tworzy grono wybitnych instrumentalistów. W swoim dorobku muzycy mają udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych. Prowadzi także działalność dydaktyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu oraz pełni funkcję kierownika jej filii w Krynicy-Zdroju. Współpracuje także z amatorskim zespołem Krynickiego Studia Baletowego im. Wł. Szlęka wspierając go merytorycznie.
Za zasługi w dziedzinie dziedzictwa kulturowego otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz „Złote Jabłko Sądeckie”.

Ks. prałat Jan Wąchała

nadanie odznaki honorowej – „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą Nr 264/XXII/21 Rady Powiatu Nowosądeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Uzasadnienie:
Ks. prałat Jan Wąchała jest Proboszczem Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Przysietnicy w gminie Stary Sącz. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1975 roku, a w Przysietnicy pracuje od roku 1985. W roku 2020 ks. prałat Jan Wąchała obchodził jubileusz 45-lecia kapłaństwa i 35-lecie posługi Proboszcza w Parafii w Przysietnicy. Ks. prałatowi przypadło w udziale rzeczywiste budowanie dopiero co erygowanej przysietnickiej wspólnoty parafialnej. Równocześnie wziął na swoje barki trud i przywilej wznoszenia od 1988 roku parafialnej świątyni w trudnych czasach wrogości do Kościoła, a później w czasie wyzwań i problemów okresu transformacji. Zwieńczeniem tego dzieła była konsekracja kościoła, dokonana przez ordynariusza tarnowskiego bpa Andrzeja Jeża w 2018 roku. Świątynia powstawała sukcesywnie, dzięki temu jest bardzo interesująca pod względem architektonicznym, a jej wystrój wewnętrzny jest dopracowany i harmonijny pod każdym względem.
Prałat Jan Wąchała jest także kapłanem, który wkłada wiele serca w troskę o całą społeczność wykraczając swoimi działaniami poza granice zwykłych obowiązków duszpasterza. Bowiem poza wspomnianymi zasługami kapłańskimi i duszpasterskimi miał ogromny wkład w budzenie aktywności społecznej mieszkańców. Bardzo mocno zaangażowany na rzecz kluczowych dla mieszkańców inwestycji na terenie gminy Stary Sącz. Jest postrzegany jako człowiek niezwykle oddany bezinteresownej służbie bliźniemu, który z ogromną wrażliwością troszczy się o każdy aspekt życia wspólnoty. Działalność ks. prałata niewątpliwie potwierdza, iż jest to człowiek szczególnie zasłużony dla Sądecczyzny.
W czasie posłannictwa kapłańskiego, poprzez wiele podejmowanych działań, dał się poznać również jako przyjaciel młodzieży. Otwartość ks. Jana Wąchały na ludzkie potrzeby i gotowość służenia dzieciom, młodzieży, rodzinom i starszym osobom zjednały Mu wiele uznania i serdecznej wdzięczności.