Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Z muzyką podróżowali po literaturze

29 października 2020 r.

Kilkaset osób z Powiatu Nowosądeckiego wzięło udział w 20 spotkaniach z cyklu Muzyczne Podróże po Literaturze. Oczywiście wszystko odbywało się w reżimie sanitarnym i z zachowaniem obowiązujących zasad.

Projekt realizowała Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, która otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

20 spotkań

- Zorganizowaliśmy 20 spotkań dla czytelników korzystających z zasobów bibliotek publicznych Powiatu Nowosądeckiego – mówi Monika Jackowicz-Nowak, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu. - Nasi artyści sprawili, że publiczność przeniosła się w epokę Chopina, poznała życie, dzieła i jego rodzinę oraz miejsca, w których dorastał nasz najwybitniejszy pianista i kompozytor. Spotkania uświetniał występ pianisty.

W pierwszym duecie gośćmi czytelników byli: Anna Czerwińska-Rydel - muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Paweł Rydel - pianista, profesor i kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej.

W drugim duecie występowali: Jarosław Kaczmarek - opowiadacz i Gwidon Cybulski - muzyk.

Muzyka z całego świata

Czytelnicy mieli też okazję wysłuchać historii o rdzennych kulturach z różnych stron globu: od Australii, gdzie do dzisiaj Aborygeni przekazują historię z czasu Wielkiego Snu, mit o początku wszystkich żywych istot. Z Australii artyści przenosili słuchaczy do Afryki, Nigerii, do czasów, gdy niebo było blisko ziemi, a na świecie panowała zasada równowagi „bierz, ile potrzebujesz, nie więcej”. Opowieściom towarzyszyła muzyka grana na etnicznych instrumentach.

- W tym trudnym okresie czytelnicy mieli niecodzienną okazję wysłuchania w swojej miejscowości koncertu na żywo - dodaje dyrektor Monika Jackowicz-Nowak. - Były to nietypowe spotkania muzyczno-literackie, pełne niezapomnianych wrażeń i głębokich doznań literacko-artystycznych, rozwijające wiedzę i wrażliwość muzyczną.

Celem realizowanego projektu było rozszerzenie zakresu usług bibliotek, wzbogacenie działalności oraz promocja czytelnictwa. Spotkania zorganizowane były przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek Powiatu Nowosądeckiego.

Zadanie realizowane było przy współpracy Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO”.

Fot. Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...