Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

W każdym z nas wpisane jest powołanie

30 listopada 2009 r.

W sobotę w bazylice mniejszej pod wezwaniem św.Małgorzaty w Nowym Sączu, ksiądz Andrzej Jeż przyjął święcenia biskupie...

W sobotę w bazylice mniejszej pod wezwaniem św.Małgorzaty w Nowym Sączu, ksiądz Andrzej Jeż przyjął święcenia biskupie.

Został dziesiątym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Głównym szafarzem święceń był ksiądz biskup Wiktor Skworc ordynariusz diecezji tarnowskiej. Współkonsekratorami arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce oraz kardynał Stanisław Dziwisz metropolita krakowski.

Uroczystości w sanktuarium Przemienienia Pańskiego zgromadziły znamienitych gości oraz tłumy wiernych z całej Sądecczyzny.

W liturgii udział wzięli m.in; arcybiskup Józef Życiński metropolita lubelski, kardynał Franciszek Macharski, biskup Stanisław Budzik sekretarz generalny Konferencji Polski,biskup Kazimierz Górny z Rzeszowa, ordynariusz elbląski biskup Jan Styrna, z dalekiego Kazachstanu przyjechał biskup Janusz Kaleta z Atyrau, a także Paisjusz Martyniuk biskup Kościoła Prawosławnego, diecezji przemysko-nowosądeckiej.

Przybyli rektorzy wyższych uczelni, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, alumni, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich, a przede wszystkim parafianie i wierni.

- Uczestniczymy dziś w uroczystości konsekracji nowego człowieka. Pochylamy się nad historią powołania człowieka. W każdym z nas wpisane jest powołanie - mówił kardynał Stanisław Dziwisz. Kardynał wymienił trzy cechy dobrej służby biskupiej: wierność, roztropność i dobroć. Mówiąc o elekcie stwierdził, że Opatrzność cierpliwie przygotowała go do wypełnienia tego zadania.

- Kościół tarnowski potrzebuje dziś Twojej posługi. Pomagaj ludziom przemieniać ich życie, pomnażaj świętość i dobro diecezji, kapłaństwo to miłość serca, bądź biskupem Serca Jezusowego - życzył nowemu biskupowi metropolita krakowski.

Biskup Wiktor Skworc przybliżył sylwetkę elekta, podkreślił jego zasługi i doświadczenie. Podziękował też matce Genowefie Jeż, za atmosferę świetności w domu i wychowanie syna do posługi w Ewangelii.

Sama ceremonia miała bardzo uroczysty charakter. Najpierw prezbiter ks.prałat Józef Poręba z Limanowej zwrócił się do bp Skorca z prośbą o wyświęcenie elekta. Następnie została odczytana nominacja Stolicy Apostolskiej, po niej, biskup, główny szafarz święceń, wygłosił pouczenie, wyjaśniając duchowieństwu, ludowi i elektowi istotę urzędu posługiwania biskupa. Po złożeniu przyrzeczenia elekt padł na twarz i podczas litanii błagalnej prosił o łaski. Punktem kulminacyjnym ceremonii było nałożenie rąk, kolejno przez wszystkich obecnych biskupów, położenie Ewangelii na głowie elekta i modlitwa święceń. Tekst modlitwy święceń zaczerpnięty jest z pochodzącej z III w. Tradycji Apostolskiej św. Hipolita Rzymskiego.

Obrzędami uzupełniającymi było namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów. Wśród nich, pierścień - znak wierności i nienaruszonej wiary, mitra - znak blasku świętości oraz pastorał - znak urzędu pasterskiego posługiwania. Ceremonię wyświęcania zakończył pocałunek pokoju od głównego szafarza święceń i od wszystkich biskupów, potwierdzający przyjęcie do kolegium biskupów.

Podczas eucharystii w imieniu Powiatu Nowosądeckiego dary ołtarza złożyli Mieczysław Kiełbasa wicestarosta nowosądecki oraz Józef Zygmunt członek Zarządu Powiatu.

Ksiądz biskup Andrzej Jeż wybrał na hasło swojej posługi pasterskiej słowa: „Ad laudem Trinitatis et Deiparae" - Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy. Jego stolicą tytularną będzie Tigillavia w Afryce.

Ogłoszona przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce, 20 października 2009 r. wieść, że Papież Benedykt XVI nominował proboszcza bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, lotem błyskawicy obiegła całą Sądecczyznę. Wierni przyjęli ją z wielką radością i wdzięcznością. Swoją wdzięczność wyrazili w pobożnej modlitwie podczas ingresu, a radość po ceremonii, tłumnie gromadząc się przez bazyliką. Każdy chciał pokłonić się „swojemu" biskupowi. Biskup Andrzej długo odbierał życzenia i bukiety róż. Cierpliwie podawał rękę i błogosławił wiernych.

Ksiądz Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988 r. Pracował jako wikariusz w parafii Krościenko n. Dunajcem (1988-1991), a następnie w parafii Wierzchosławice (1991-1993). W roku 1993 został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Po uzyskaniu tytułu licencjata w roku 1996 został odwołany ze studiów i mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ponadto podjął wykłady z homiletyki. W tym czasie rozpoczął również studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które uwieńczył w roku 2001 obroną pracy doktorskiej z teologii dogmatycznej pt.: Christus communicator. Próba zbudowania modelu chrystologicznego o teorię komunikacji interpersonalnej

Po zwolnieniu z obowiązków w Seminarium Duchownym, z dniem 21 sierpnia 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu Tarnów-Zachód oraz był członkiem Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej.

29 lipca 2007 r. biskup tarnowski powierzył mu urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a następnie urząd dziekana dekanatu Nowy Sącz - Centrum. Ponadto został mianowany kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W roku 2008 został powołany do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

Interesuje się homiletyką, dogmatyką, historią Kościoła, historią sztuki sakralnej. Poza tym literaturą i poezją, architektura ogrodów, turystyką górska. Zna języki francuski i włoski.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...