Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Ukraiński Korowaj dla starosty

20 stycznia 2023 r.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się dziś z wiceprzewodniczącą Rady Rejonu Hajsyńskiego Oksaną Matwiejenko, która podziękowała za pomoc, jaką Powiat Nowosądecki zorganizował dla ofiar wojny w Ukrainie.

Obwód Winnicki, na terenie którego znajduje się powiat Hajsyn jest jednym z głównych centrów przyjmowania uchodźców. Powiat Nowosądecki był wśród liderów pomocy, bo już w pierwszych dniach organizował szeroko zakrojoną akcję zbierania darów dla Ukraińców. Na Ukrainę wyjechało łącznie dziewięć tirów z pomocą, a do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Składnica w Starym Sączu wciąż napływają dary z gmin.

- Jesteśmy narodami słowiańskimi, więc musimy sobie pomagać – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. - Dlatego od początku organizowaliśmy realną pomoc dla Ukraińców dotkniętych skutkami wojny. I nadal to robimy.

Oksana Matwiejenko przekazała staroście bochen korowaja, tradycyjnego obrzędowego pieczywa, symbolu ukraińskiej gościnności. Wysunęła też propozycję podpisania porozumienia o współpracy między Powiatem Nowosądeckim, a rejonem Hajsyńskim. Ustalono, że ewentualną współpracę partnerską poprzedzą działania związane z wymianą młodzieży oraz współpracą kulturalną. Starosta Marek Kwiatkowski zaprosił więc stronę ukraińską do udziału w trzech wydarzeniach, które odbędą się w tym roku w Powiecie. 2 i 3 czerwca rozegrany zostanie międzynarodowy turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży Muszyna Cup. Uczestniczą w nim drużyny z partnerskich miast i powiatów. Na boisku chętnie widziani będą także młodzi Ukraińcy z rejonu Hajsyńskiego. W wakacje w Marcinkowicach zorganizowany zostanie zjazd Kół Gospodyń Wiejskich, na którym mogłyby zaprezentować się także ukraińskie gospodynie. Z kolei od 2 do 3 września odbywać się będzie kolejna edycja wystawy AGRO Nawojowa.

- Zapraszam na to wydarzenie zespoły folklorystyczne oraz wystawców, którzy mogliby oferować gościom produkty regionalne – mówił starosta Marek Kwiatkowski.

W spotkaniu wzięli udział Sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk, prezes Małopolskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej Władysław Krejczi i Henryk Czarny, przewodniczący Rady Fundacji.

- Zależy nam na wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania powiatowego samorządu – podkreśla Władysław Krejczi. - Ukraińcy dopiero się go uczą i byłoby dobrze, gdyby uczyli się od najlepszych.

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...