Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uczniowie z Polski, Słowacji i Niemiec odkrywają korzenie Europy

9 września 2022 r.

Ponad 40 uczniów z Polski, Słowacji i Niemiec gościło dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Spotkał się z nimi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i Justyna Tokarczyk – dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Obecny był również radny powiatowy Andrzej Gancarz – jednocześnie dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie i prezes Stowarzyszenia Klucz Muszyński, który od wielu lat prowadzi współpracę ze szkołami słowackimi i niemieckimi.

- Powiat Nowosądecki współpracuje z samorządem powiatu Unna od 25 lat – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – To nie tylko wymiany uczniów naszych szkół, ale również współpraca w zakresie turystyki i rozwoju gospodarczego. Powiat Unna wielokrotnie wspomagał też Sądecczyznę, na przykład podczas powodzi, a także w trakcie trwającej wojny na Ukrainie. Starosta Unna Mario Lohr przeznaczył na pomoc Ukraińcom, których gościmy na Ziemi Sądeckiej, 80 tysięcy euro. Cieszę się, że współpraca młodzieży trwa tyle lat i jest tak owocna. Zachęcam do odwiedzania naszego regionu, który jest bardzo atrakcyjny turystycznie.

O Powiecie Nowosądeckim, marce turystycznej #Sądeckie, a także licznych atrakcjach i pięknie Sądecczyzny mówiła Justyna Tokarczyk – dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowym. Każdy z uczniów otrzymał też przewodniki i gadżety powiatowe.

- Uczniowie realizują obecnie program „Korzenie Europy – odkrywanie ludów i ich tradycji” – mówi Andrzej Gancarz. – Młodzież zwiedzi Muszynę i Kraków. To nasz 41. program realizowany z uczniami z niemieckiego powiatu Unna. Ta współpraca trwa już 23 lata. W czerwcu tego roku, uczniowie z Muszyny, wraz z partnerami ze Słowacji i Niemiec gościli na terenie Powiatu Unna (kreis Unna).

Tłumaczem podczas dzisiejszego spotkania był nauczyciel ZSP w Muszynie Marek Keklak. Młodzież przyjechała ze szkół Ernst-Barlach Gymnazium z Unny (Niemcy) oraz Gimnazjum Leonarda Stockela z Bardejova (Słowacja).

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...