Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uczcili pamięć brytyjskich lotników

16 września 2022 r.

Wczoraj w Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna) odbyły się uroczystości upamiętniające brytyjskich lotników, którzy zginęli w Wojnarowej. Wzięła w nich udział m.in. Rosemary Edmeads, córka brytyjskiego lotnika oraz płk Tom Blythe - attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Uczczono tym samym 78. rocznicę tragicznego lotu brytyjskiego samolotu halifax, który został zestrzelony nad Wojnarową.

W uroczystościach w Lipnicy Wielkiej wzięli także udział: Mateusz Małodziński - wicewojewoda małopolski, starosta limanowski Mieczysław Uryga, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Nawojowa i Grybów oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron, radni powiatowi - Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek, a także radni gminy Korzenna. Nie zabrakło przedstawicieli szkół, instytucji gminnych i mieszkańców.

Rosmary Edmeads, która przez lata szukała śladów po swoim ojcu,  przypomniała okoliczności tragedii sprzed lat i dziękowała za pamięć o ludziach, którzy oddali życie w walce o niepodległość.

Przypomnijmy: w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 r. powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AKL samolot halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch członków załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson, sgt Robert Orlando Peterson, Sgt Alan JollY i Sgt Walter Charles Underwood – katapultowało się i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować.

Źródło: http://www.korzenna.pl/wydarzenia/hold-dla-bohaterskich-lotnikow-zdjecia

https://www.facebook.com/powiat.uryga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...