Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Szybka diagnoza ratuje życie – nowy sprzęt dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego

24 listopada 2021 r.

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o przenośną głowicę USG, która będzie wykorzystywana do szybkiej diagnostyki pacjentów w ciężkim stanie.

- Na polecenie Ministra Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała nam przenośną głowicę USG - mówi Bożena Hudzik, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. - Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania diagnostycznych ultradźwiękowych badań obrazowych, pomiaru struktur anatomicznych oraz płynów ciała zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Nowy sprzęt pozwoli na szybką diagnostykę pacjentów w ciężkim stanie. Dzięki USG można zrobić badanie naczyń obwodowych, narządów wewnętrznych, klatki piersiowej, badanie ginekologiczne, urologiczne, jamy brzusznej, oka czy układu mięśniowo-szkieletowego.

- Wynik takiego badania pozwoli nam na podjęcie decyzji, czy pacjent nie ma poważnych urazów wewnętrznych, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do jego śmierci – tłumaczy Waldemar Kubiński koordynujący wyjazdy zespołów karetek w SPR. – Niektórych obrażeń nie widać „gołym okiem”, a są na tyle poważne, że każda minuta jest na wagę złota.

- Szybka diagnoza to podstawa profesjonalnej interwencji ratującej życie pacjenta – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który rozmawiał dzisiaj w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym na temat nowego sprzętu. – Cały czas staramy się doposażać Sądeckie Pogotowie Ratunkowe. Przypomnę, że w ostatnich dwóch latach pozyskaliśmy siedem nowych karetek. Niebawem pojawi się kolejna. Dobrze, że również inne służby doceniają pracę ratowników i widzą potrzeby zakupu nowego sprzętu. Dzięki temu mieszkańcy Sądecczyzny mają zapewnioną jeszcze lepszą opiekę medyczną.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...