Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

„Strażacy Ziemi Sądeckiej”

5 czerwca 2009 r.

Z okazji jubileuszu 135-lecia formowania jednostek straży pożarnej na Sądecczyźnie wydano imponującą, bogato ilustrowaną monografię pod tytułem„Strażacy ziemi sądeckiej"...

Z okazji jubileuszu 135-lecia formowania jednostek straży pożarnej na Sądecczyźnie wydano imponującą, bogato ilustrowaną monografię pod tytułem „Strażacy ziemi sądeckiej".

Album powstał z inicjatywy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu brygadiera Janusza Basiagi oraz Antoniego Bieniasa prezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego.

Zespół redakcyjny pod przewodnictwem Stanisława Bukowca w ciągu pół roku odwiedził wszystkie jednostki OSP znajdujące się na terenie powiatu nowosądeckiego, a jest ich łącznie 98. Autorzy osobiście chcieli poznać ludzi, którzy w każdych warunkach gotowi są spieszyć na ratunek, a ich pracy przyświeca maksyma „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Zebranie w jednej publikacji tak ogromnego dorobku straży pożarnej na Sądecczyźnie nie było zadaniem prostym, zważywszy na fakt, że dokonania są naprawdę imponujące. Owoce swojej wielomiesięcznej pracy, autorzy książki zaprezentowali na spotkaniu w nowosądeckim starostwie.

-"Strażacy ziemi sądeckiej" to kompendium wiedzy na temat zawodowych i ochotniczych straży pożarnych w naszym regionie. To są czasem bezimienni bohaterowie, którzy całe życie poświęcili służbie, a niestety zdarza się, że są zapomniani. Zdjęcia, często nigdzie wcześniej nie publikowane prezentują założycieli jednostek, pierwszych druhów, akcje ratownicze, dokumenty, budynki i sprzęt z początku ubiegłego wieku. To wszystko złożyło się na tę książkę - mówił Stanisław Bukowiec.

Publikacja zawiera nie tylko dane dotyczące działań strażackich. Opisuje również druhów jako działaczy społecznych. Inicjatorów ruchu kulturalnego i przedsięwzięć lokalnych. Podkreślono ich wkład w rozwój kultury, prowadzenie teatrów amatorskich, orkiestr, zespołów folklorystycznych. Angażowali się w działalność sportową, religijną i charytatywną, a podczas II wojny światowej walczyli z okupantem.

Przedstawiając bogatą historię straży pożarnych na Sądecczyźnie, autorzy zwrócili także uwagę na współczesny stan obrony przeciwpożarowej na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Dzisiejsze jednostki kontynuują chlubne tradycje minionych pokoleń. Ratują i pomagają w sytuacjach zagrożenia oraz prowadzą działalność profilaktyczną, edukacyjną i wychowawczą.

Książka wydana w nakładzie 4 tys., licząca 440 stron i blisko tysiąc zdjęć w pierwszej kolejności trafi do strażaków i ich rodzin. Będzie do nabycia w kilku księgarniach na terenie Nowego Sącza i powiatu. Znajdzie się także w 15. największych bibliotekach w Polsce, w tym w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i Narodowej w Warszawie.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...