Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Śpiew, mostem między Polską i Ukrainą

24 maja 2010 r.

W Tyliczu i Krynicy-Zdroju odbył sie I. Festiwal Chórów„Duchowe i kulturowe mosty między Polską i Ukrainą"...

Starosta nowosądecki Jan Golonka nagrodził uczestników I.Festiwalu Chórów„Duchowe i kulturowe mosty między Polską i Ukrainą",

zorganizowanego przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Urzędy Miasta w Krynicy-Zdroju i Muszynie oraz Powiat Nowosądecki.

Podczas koncertów, w sobotę na terenie Strzelnicy Myśliwskiej w Tyliczu

oraz w niedzielę w sali koncertowej Pijalni w Krynicy-Zdroju wystąpiły:

Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Gutowskiej-Kuźmicz

Chór ukraiński Kościoła Grecko-Katolickiego „Kijowskie Błogosławieństwo"(Київське Благочестя) pod dyrekcją Nataliyi Kiblickiej

Chór ukraiński Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego „Głos"(Глас) pod dyrekcją Valeriya Kalinchuka

Chór ukraiński Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego „Kniaź"(Княжий) pod dyrekcją Jevgenija Karpovycha.

Ideę festiwalu przedstawił witający uczestników i przybyłych gości przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu, prof. dr hab. Kazimierz Kosiniak-Kamysz:

- Drogą kultury i religii można iść razem. Jak sama nazwa festiwalu wskazuje jego głównym założeniem jest budowanie mostów między Polakami i Ukraińcami. Chcemy, aby wydarzenie to miało charakter nie tylko kulturalny, ale także religijny i ekumeniczny.

Oficjalnego otwarcia I.Festiwalu Chórówd okonał prof. dr hab. Janusz Żmija, rektor UR w Krakowie.

Poszczególne prezentacje poprzedziły krótkie modlitwy ekumeniczne, poprowadzone przez duchownych wszystkich obrządków.

Następnie chóry zaprezentowały piękne wykonania pieśni religijnych oraz innych utworów związanych z kulturą swoich narodów. Publiczność podziwiała doskonałą melodykę, współbrzmienie i niezwykłą pasję ludzi, których połączyło wspólne zamiłowanie do muzyki. Wykonania połączyły muzykę z istotą tekstów i zadumę modlitw poruszając do głębi serca i umysły słuchaczy. Dodatkowo, co nie jest bez znaczenia, chóry doskonale prezentowały się na scenie. Była to prawdziwa uczta dla miłośników wykonań zespołowych.

Na zakończenie padło wiele słów uznania pod adresem pomysłodawców i organizatorów przedsięwzięcia. Ojcowie wszystkich wyznań podziękowali za stworzenie idei, która w tak nietypowy sposób stworzy możliwość kulturowego i duchowego połączenia ludzi różnych religii.

Ks. bp gorlicki PAISJUSZ
z diecezji Przemysko-Nowosądeckiej

Ks.abp. Jan Martyniak
Metropolita Przemysko-Warszawski
Kościoła Grecko-Katolickiego

Ks.bp Matej Shevchuk
Prawosławna Cerkiew
Kijowskiego Patriarchatu
w Drohobyczu i Samborze

Ks.abp Augustyn Markevych
Prawosławna Cerkiew Moskiewskiego
Patriarchatu we Lwowie

A wszystko zaczęło się trzy lata temu w Krakowie. Uniwersytet Rolniczy im. Hugo Kołłątaja od lat współpracuje z naukowcami spoza wschodniej granicy i tak powstała idea zbliżenia dwóch narodów nie tylko na płaszczyźnie naukowej. I tak w 2007 r. na zaproszenie studentów z UR, jeden z chórów grecko-katolickich ze Lwowa wystąpił w Centrum Kultury Akademickiej Uniwersytetu Rolniczego oraz w kościele akademickim podczas nabożeństwa ekumenicznego w Krakowie.

W następnych latach kontakty rozwijały się bardzo dynamicznie. W końcu zrodził się pomysł, aby zorganizować imprezę o randze festiwalu, w którym wystąpiłyby chóry polskie i ukraińskie, reprezentanci trzech Kościołów. Przygotowania trwały długo, wymagały wielu rozmów i uzgodnień po obu stronach granicy. Przedsięwzięcie zyskało wsparcie wielu osób i instytucji, które z życzliwością odniosły się do tego pomysłu. Na miejsce Festiwalu wybrano Krynicę-Zdrój, która nie tylko spełnia wszystkie wymogi tego przedsięwzięcia, jest przede wszystkim miejscem, gdzie zamieszkują mniejszości wyznaniowe, które przez wieki wraz z katolikami tworzyły wspólną kulturę.

Zamysłem organizatorów jest, aby Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz dorocznych wydarzeń kulturalnych w Krynicy-Zdroju.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...