Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Raport o stanie powiatu i jednogłośne absolutorium!

30 czerwca 2020 r.

Podczas dzisiejszej sesji, przed głosowaniem nad absolutorium, radni wysłuchali sprawozdania starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego z pracy Zarządu w 2019 r. i zrealizowanych w tym czasie inwestycji. Przedstawił on też Raport o stanie Powiatu Nowosądeckiego, po którym radni jednogłośnie udzielili wotum zaufania Zarządowi. Podobnie było z absolutorium. Zarząd otrzymał je jednogłośnie.

Przed głosowaniem radni wysłuchali sprawozdania starosty z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym.

- Na początku pragnę poinformować, iż 16 czerwca otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Finansów o przyznaniu ponad miliona złotych z rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie budowy nowego mostu na potoku Ubiadek wraz z rozbiórką istniejącego mostu oraz przebudową i rozbudową dojazdów – mówił starosta Marek Kwiatkowski. - Całkowita wartość kosztorysowa tej inwestycji to 2.233.340,40 zł. Na realizację tego zadania ogłoszono już przetarg, na który wpłynęło trzynaście ofert. Obecnie trwa ich ocena.

Planowane inwestycje

Starosta poinformował o trwającej procedurze przetargowej na budowę hali sportowej wraz ze strzelnicą przy Zespole Szkół w Marcinkowicach. Wartość kosztorysowa tych robót przekracza 14,6 mln zł. 30 kwietnia złożony został wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o przyznanie na ten cel dotacji w wysokości 5 mln zł. Starosta podkreślił, że chciałby, aby placówka w Marcinkowicach mogła pełnić rolę centrum sportu i rekreacji w powiecie. Stąd pomysł uzupełnienia jej o korty tenisowe oraz zaplecze lekkoatletyczne.

Marek Kwiatkowski wspomniał też o przebudowie boiska sportowego wraz z budową oświetlenia zewnętrznego przy Zespole Szkół i Placówek w Piwnicznej-Zdroju. Koszt tych prac, które mają się zakończyć do 14 lipca, to blisko 285 tys. zł. W połowie kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim złożono wniosek o dotację w wysokości 200 tys. zł w ramach programu "Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS".

- 22 czerwca otrzymaliśmy dobrą informację o przyznaniu przez Sejmik Województwa Małopolskiego dofinansowania do budowy dwóch naszych boisk sportowych w Piwnicznej-Zdroju i Grybowie – dodał starosta Marek Kwiatkowski. - Na każde z nich przyznano dotację w wysokości 152 tysięcy złotych.

Starosta poinformował też o kolejnym remoncie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grybowie. Tym razem obejmował on montaż klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach placówki. Będzie ona też służyła do ich ogrzewania w zimie. Do grybowskiej poradni przychodzi tygodniowo około 40 dzieci. Inwestycje prowadzone w tej placówce kosztowały 100 tys. zł i prócz klimatyzacji obejmowały wykonanie izolacji dźwiękochłonnej ścian i sufitu, remont pomieszczeń sanitarnych oraz ułożenie posadzki z płytek ceramicznych w korytarzu wewnętrznym.

Nowe chodniki

Od ostatniej sesji do dziś zakończono też szereg prac z zakresu infrastruktury drogowej. Wyremontowano fragment drogi powiatowej Ropa-Gródek-Biała Niżna na długości 2740 metrów w Gródku (wartość prac – 2,8 mln zł). Na tej drodze odtworzono też skarpę drogową wraz z remontem przepustów (wartość prac – 167 tys. zł), wybudowano też chodnik o długości 1188 metrów w ciągu drogi powiatowej Limanowa-Chełmiec (wartość prac: blisko 1,2 mln zł, 70 procent tej inwestycji dofinansowała gmina Chełmiec). Chodnik o długości 344 metrów wybudowano w Jastrzębiku (droga powiatowa Muszyna-Złockie). Wartość tych prac, dofinansowanych w połowie przez Miasto i Gminę Uzdrowiskową Muszyna to 440 tys. zł.

Starosta Marek Kwiatkowski poinformował o realizowanych procedurach przetargowych na inwestycje o łącznej wartości przeszło 30 mln zł. Obejmują one m.in. remont odcinka drogi powiatowej Nowy Sącz-Florynka o długości 7,9 km (wartość kosztorysowa – 16,2 mln zł, dofinansowanie – 8,1 mln zł), remont fragmentu drogi powiatowej Limanowa-Chełmiec o długości 4,1 km (wartość kosztorysowa – 10,2 mln zł, dofinansowanie – 5,1 mln zł) i remont odcinka drogi powiatowej Muszyna-Złockie o długości 2 km (wartość kosztorysowa 4,4 mln zł, dofinansowanie 1,4 mln zł).

Radni wysłuchali także informacji o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/21. Przygotowano ofertę, która zapewnia możliwość podjęcia nauki przez 2160 uczniów w 72 oddziałach. Starosta mówił też o szeregu działań związanych z promocją atrakcji turystycznych Sądecczyzny. Przypomniał m.in. o akcji "Złap% i Odkryj Sądeckie".

Projekt promocyjny

- Oznacza to, że na hasło Odkryj Sądeckie turysta otrzyma kilkuprocentową zniżkę na pobyt lub korzystanie z atrakcji – wyjaśnił Marek Kwiatkowski. - Na naszej stronie internetowej przygotowano specjalną bazę obiektów, które wspierają tę kampanię.

Po uzyskaniu absolutorium wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem starosta podziękował skarbnikowi Powiatu Małgorzacie Bochenek za wykonanie budżetu. Słowa podziękowania skierował też do sekretarza Powiatu Moniki Dziedziny. Podziękował również radnym za zgodną i merytoryczną pracę.

- My się z sobą nie kłócimy, ale pracujemy mając wspólny cel, jakim jest dobro powiatu – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. - Samorząd to jest wspólne działanie i praca zespołowa.

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...