Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Puszcza Białowieska bliżej Sądecczyzny

24 stycznia 2016 r.

Starostowie nowosądecki Marek Pławiak i hajnowski Mirosław Romaniuk podpisali dziś porozumienie o współpracy partnerskiej. - Przy was będziemy się rozwijać – stwierdził starosta Romaniuk, doceniając wysoki poziom rozwoju gospodarczego i potencjał turystyczny Sądecczyzny

O nawiązanie współpracy z Hajnówką zabiegała grupa powiatowych radnych. W maju 2015 r. gościła tam sześcioosobowa delegacja z wicestarostą nowosądeckim Antonim Koszykiem na czele. Dzisiejsze porozumienie jest finałem rozmów, które od tamtej pory prowadzono. - Oba powiaty są pięknie położone i mają swoją specyfikę – zauważył starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Jestem przekonany, że na tej współpracy zyskają mieszkańcy obu regionów, bo każdy ma im coś dobrego do zaoferowania. W przypadku Hajnówki jest to choćby Puszcza Białowieska, zielone płuca Europy. Bywa, że planując urlop szukamy dziewiczych miejsc gdzieś na świecie, a nie wiemy, że mamy je znacznie bliżej, bo w Polsce.

Starosta hajnowski dodał, że jego powiat cechuje też zróżnicowanie kulturowe i religijne. Region jest przesiąknięty kulturą ukraińską i białoruską, a duży procent mieszkańców stanowią prawosławni. Natomiast samą Puszczę Białowieską o powierzchni 150 tys. ha dzieli granica z Białorusią. - W Białowieży jest jedyne bezwizowe przejście graniczne z tym krajem – dodał Mirosław Romaniuk. - To także turystyczna atrakcja.

Goście z powiatu hajnowskiego chcą podpatrzeć sposoby zachęcania turystów do tego, by na miejsce wypoczynku wybierali konkretne miejsce. Na Sądecczyźnie mogą się tego nauczyć, bowiem nasz region odwiedza rocznie kilka milionów turystów, podczas gdy powiat hajnowski zaledwie 140 tysięcy. Starosta Romaniuk ma też nadzieję na współpracę gospodarczą, doceniając fakt, że na Sądecczyźnie działają wielkie firmy, potentaci w swoich branżach na światowych rynkach.

- Spektrum zakładanej współpracy jest szerokie – podkreślił Marek Pławiak. - Mam na myśli edukację, sport, kulturę i turystykę. Powołamy zespoły robocze, które uszczegółowią zakres wzajemnej współpracy zgodny z oczekiwaniami obu stron.

Po podpisaniu porozumienia starostowie przekazali sobie drobne upominki. Marek Pławiak wręczył Mirosławowi Romaniukowi grafikę, przedstawiającą architekturę Krynicy-Zdroju. W zamian otrzymał statuetkę żubra, który jest symbolem Puszczy Białowieskiej.

Goście z Hajnówki spędzą na Sądecczyźnie cztery dni. Zobaczą Nowy i Stary Sącz, a także Krynicę-Zdrój, Muszynę i Starą Lubovnię – miasto partnerskie powiatu nowosądeckiego.

Dodajmy, że powiat hajnowski jest już ósmym partnerem powiatu. Prócz niego i Starej Lubovni są to również powiat Unna (Niemcy), miasto Massa (Włochy), miasto Obrenovac (Serbia), okręg Salaj (Rumunia), miasto Dobricz (Bułgaria), miasto Preszów (Słowacja), rejon Tarnopolski (Ukraina) oraz powiat kołobrzeski.

Paweł Szeliga

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...