Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Powiatowe Szkółki Ginących Zawodów – umowy podpisane

11 stycznia 2023 r.

340 tysięcy złotych – tyle Zarząd Powiatu Nowosądeckiego przeznaczył w tym roku na prowadzenie Szkółek Ginących Zawodów. Obecnie w Powiecie działa 78 szkółek, w których łącznie uczy się ponad 700 osób. Pracuje z nimi 48 instruktorów. Liczba godzin w tygodniu - 215. Dzisiaj podpisano umowy z osobami prowadzącymi szkółki. 

- Szkółki Ginących Zawodów to jeden z projektów, który realizujemy jako samorząd powiatowy. Obejmuje szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe naszego regionu i ocala je od zapomnienia – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Dzięki szkółkom, dzieci i młodzież wiedzą, jak pisze się ikony, maluje na szkle, wykonuje ozdoby z bibuły i oczywiście gra na tradycyjnych instrumentach. Zajęcia są coraz bardziej popularne. Świadczy o tym wzrost ilości szkółek oraz chętnych, którzy do nich uczęszczają. Dziękuję instruktorom za codzienną pracę i za to, że przekazują cenną wiedzę o naszych tradycjach i kulturze. Co roku zwiększamy środki przeznaczane na szeroko pojętą kulturę, ochronę zabytków i rozwój Szkółek. To będzie procentowało w przyszłości. Budowa chodników i remonty dróg są bardzo ważne, ale równie ważne jest zachowanie naszej tożsamości i dziedzictwa kulturowego.

Opiekę nad Szkółkami sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu. W tym roku szkolnym będzie działać 78 Szkółek Ginących Zawodów w tym: 49 Szkółek Muzykowania Ludowego, 7 Szkółek Tańca i Śpiewu Regionalnego, 3 Szkółki Ceramiki, 3 Szkółki Bibułkarstwa, 2 Szkółki Haftu, 2 Szkółki Plastyczne, 2 Szkółki Malarskie, 2 Szkółki Wokalne, 1 Szkółka Rysunku na Szkle,  2 Szkółki Ikonopisarskie, 1 Szkółka Rzeźby, 1 Szkółka Grafiki, 1 Szkółka Gwary Ludowej, 1 Szkółka Kuchni Regionalnej, 1 Szkółka Szydełkowania.

Umowy wręczał dzisiaj starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Spotkanie prowadził Krzysztof Szewczyk – dyrektor PMDK w Starym Sączu.

Fot. Maria Olszowska

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...