Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Powiat pozyskuje środki zewnętrzne na inwestycje

19 lutego 2021 r.

Podczas dzisiejszej sesji radni zapoznali się m.in. z aktualną sytuacją w funkcjonowaniu Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy Zdroju i Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Ponadto wysłuchali sprawozdania starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego z działań Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

- W grudniu ubiegłego roku, firma, która wygrała przetarg na budowę hali sportowej wraz ze strzelnicą w Marcinkowicach, weszła już na plac budowy. Obecnie podejmujemy działania, aby w oparciu o przyszłą halę utworzyć nowy oddział wojskowy w Zespole Szkół w Marcinkowicach - mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Hala sportowa z zapleczem i strzelnicą ma być gotowa w 2022 r. Wartość robót wynikająca z umowy to: 11 mln 892 tys. 568,74 złotych.

Ale nie tylko Marcinkowice wzbogacą się o obiekty sportowe. Niedawno została zakończona budowa boiska przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie oraz kompleksowy remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. 

Ponadto, mając na uwadze uczniów z niepełnosprawnościami, przeprowadzono remonty łazienek i odpowiednio je dostosowano. Prace zostały wykonane w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Koszt – ponad 76 tysięcy złotych. W najbliższych miesiącach planowana jest jeszcze budowa podjazdu w budynku Zespołu Szkół w Starym Sączu, montaż nowej platformy przy schodowej w budynku Zespołu Szkół w Łącku oraz remont toalet w Zespole Szkół w Marcinkowicach. Te inwestycje będą współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.

- Rusza rekrutacja do naszych szkół powiatowych. Podjęliśmy decyzję o wzbogaceniu oferty. I tak, w Liceum Ogólnokształcącym w Starym Sączu powstanie Akademia Talentów Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt, a także pojawią się innowacje pedagogiczne: podstawy ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa, podstawy prawa oraz podstawy psychologii i pedagogiki - dodał starosta Marek Kwiatkowski.

W Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Marcinkowicach również pojawią się innowacje pedagogiczne: przysposobienie wojskowe, bezpieczeństwo publiczne i pożarnictwo z elementami ratownictwa medycznego. W Technikum w Zespole Szkół w Marcinkowicach w zawodzie „technik logistyk” będzie prowadzona innowacja: logistyk w służbach mundurowych.

Natomiast w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy Zdroju uczniowie klas ósmych będą mogli skorzystać z nowego kierunku: technik logistyk.

Podczas dzisiejszej sesji starosta mówił też o planach związanych z remontem i modernizacją dróg powiatowych.

- Chcemy, podobnie jak w poprzednim roku, pozyskać środki zewnętrzne na remonty dróg - mówi starosta Marek Kwiatkowski. - Złożyliśmy wykaz zadań priorytetowych do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie remontów i inwestycji w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych przewidywanych do realizacji w 2021 roku.

Znalazły się w nim inwestycje:

- remont drogi powiatowej Nowy Sącz - Cieniawa  w miejscowościach Kunów, Mystków, Mszalnica i Cieniawa,

- remont drogi powiatowej Łęka - Koniuszowa - Mogilno w miejscowości Koniuszowa,

- odbudowa przepustu w ciągu drogi powiatowej Paszyn - Mogilno - Krużlowa w miejscowości Paszyn w postaci mostu na potoku (Łubinka),

- remont drogi powiatowej Berest - Mochnaczka Wyżna w miejscowościach Berest, Piorunka.

Zostały również złożone cztery wnioski do wojewódzkiego Zespołu nadzorującego realizację zadań w zakresie przeciwdziałania ruchom osuwiskowym oraz usuwania ich skutków. Chodzi o stabilizację i zabezpieczenie osuwisk:

-  Wytrzyszczka - Tropie - Bartkowa Posadowa  w miejscowości Bartkowa Posadowa wraz z odbudową drogi,

- Wytrzyszczka - Tropie - Bartkowa Posadowa w miejscowości Rożnów wraz z odbudową drogi,

- Florynka - Izby wraz z odbudową drogi,

- Ropa - Wawrzka - Florynka wraz z odbudową drogi i przepustu,

- Tymowa - Łososina Dolna w miejscowości Michalczowa wraz z odbudową drogi.

Został również złożony wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o dofinansowanie budowy mostu w drodze powiatowej Stary Sącz: ulica Nowa, ulica Partyzantów - Przysietnica - Barcice w miejscowości Przysietnica.

Podczas sesji, którą prowadził przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, radni przyjęli sprawozdanie m.in. z działalności Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego za 2020 rok, a także z wykonania zadań Powiatu Nowosądeckiego z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami za 2020 rok.

Podjęli także uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Nowosądeckiego na 2021 rok i w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowosądeckiego.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...