Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Opłatek ludzi Solidarności

25 stycznia 2016 r.

O mądre rządzenie Polską modlono się podczas uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny w kościele kolejowym. Spotkali się tam ludzie Solidarności, w tym działacze, którzy zakładali ten związek na Sądecczyźnie. Wśród nich był m.in. członek Zarządu Powiatu Marian Ryba, współzałożyciel struktur związkowych w Krynicy-Zdroju oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Jan Gomółka.

Miejsce spotkania ludzi Solidarności nie było przypadkowe, bowiem w czasach PRL to właśnie w kościele kolejowym ojców jezuitów odprawiane były msze św. za ojczyznę. W sobotę przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe zakładowych komisji tego związku, a czytania powierzono działaczom. Eucharystię koncelebrowało pięciu ojców jezuitów oraz ks. dr Antoni Koterla, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Zawadzie. Modlono się za prezydenta RP Andrzeja Dudę, premier Beatę Szydło i jej ministrów, by sprawiedliwie i mądrze rządzili Polską.

Po mszy św. w domu katechetycznym ludzie Solidarności podzielili się opłatkiem. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów, wywodzących się z tego związku. Senator Stanisław Kogut podziękował za poparcie udzielone na Sądecczyźnie Prawu i Sprawiedliwości, dzięki któremu w okręgu wyborczym nr 14 partia zyskała aż osiem z dziesięciu mandatów poselskich i dwa senatorskie. Z krótkim przesłaniem do związkowców wystąpili także posłowie Piotr Naimski, Jan Duda i Józef Leśniak. Życzenia ludziom Solidarności, w imieniu starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka, złożył członek Zarządu Powiatu Marian Ryba. Zasłużony solidarnościowiec mówił m.in. w imieniu swojego 87-letniego ojca Władysława, który uczestniczył w tworzeniu struktur tego związku w regionie, a na początku lat 80. XX wieku zagrożony aresztowaniem ukrywał się przed Służbą Bezpieczeństwa.

Spotkanie opłatkowe było okazją do wręczenia medalu 35-lecia Solidarności Tomaszowi Wolakowi, organiście z kościoła kolejowego. To dowód uznania za promowanie poprzez muzykę ideałów związku i upamiętnianie koncertami ważnych wydarzeń w najnowszej historii Polski. - To dla mnie najważniejsze z wszystkich wyróżnień, które otrzymałem – powiedział wzruszony muzyk. - Należy się w połowie mojemu tacie Stanisławowi, który wychowywał mnie w duchu Solidarności.

Uroczystość uświetniły występem parafialny zespół Klakierki, który dał koncert kolęd.

Paweł Szeliga

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...