Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Noworoczne spotkanie Fundacji Sądeckiej

25 stycznia 2010 r.

Zgodnie z tradycją, na początku Nowego Roku Fundacja Sądecka zaprosiła na noworoczne spotkanie opłatkowe...

Zgodnie z tradycją, na początku Nowego Roku Fundacja Sądecka zaprosiła na noworoczne spotkanie opłatkowe.

Blisko trzysta osób spotkało się w Zespole Szkół im. Wł. Orkanaw Marcinkowicach. Licznie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, członkowie Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy, radni gminni, powiatowi, wójtowie, burmistrzowie i sołtysi.

Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Jan Dziedzina oraz Jerzy Górka, starosta nowosądecki Jan Golonka, członkowie Zarządu Powiatu, Józef Broński, Józef Zygmunt oraz Waldemar Olszyński.

Zaproszenie przyjęli również politycy. Posłowie-Jarosław Gowin i Witold Kochan oraz Wiesław Janczyk i Edward Siarka.

Przyjechał również Andrzej Szkaradek, znany działacz sądeckiej „Solidarności".

Niedzielne uroczystości w Marcinkowicach rozpoczęła msza święta w kościele Niepokalanego Serca N.M.P. celebrowana przez proboszcza ks.Józefa Babicza, ks.prałata Jana Pancerza oraz ks.Pawła Bartulę. W mszy świętej uczestniczył poczet sztandarowy wystawiony przez członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy.

Zebranych w Zespole Szkół przywitali Zygmunt Berdychowski prezes Fundacji Sądeckiej oraz pełniąca honory gospodyni Alicja Wąsowicz, dyrektor szkoły.

- Tradycyjnie chcieliśmy złożyć Państwu życzenia noworoczne, podsumować miniony rok oraz porozmawiać o planach na rok, który właśnie się zaczyna bieżący - rozpoczął prezes Berdychowski. Jako pierwszy z gości głos zabrał poseł Jarosław Gowin.

- Polacy są narodem twórczej pracy, czego najlepszym dowodem jest Ziemia Sądecka - rozpoczął polityk z Krakowa. - Obecnie stoimy przed wyborem: albo będziemy się rozwijać, albo będziemy tkwili w stanie stagnacji. Należy się jednak zastanowić, jak modernizować kraj; naśladując innych czy też szukać inspiracji w naszych narodowych i chrześcijańskich wartościach wywodzących się z naszych tradycji. Ziemia Sądecka jest wspaniałym przykładem tego, jak można było wykorzystać możliwości powstałe po 1989 roku. Uważam, że możemy być w Europie narodem wiodącym - mówił dalej parlamentarzysta. - Europa szuka nowych rozwiązań i tu otwiera szansę dla naszej młodzieży. Otwartej na nowe rozwiązania, doskonale wykształconej i odważnie podejmującej nawet trudne wyzwania. Jednocześnie wiernej tradycji i zasadom wyniesionym z rodzinnych domów. To nasz największy kapitał i powód do prawdziwej dumy, ale jest to także zasługa mądrości ich ojców i dziadków, którzy zaszczepili w nich te wartości - zakończył Jarosław Gowin.

Nieco dziegciu do wypowiedzi posła dołożył Władysław Piksa, znany przywódca rolniczej „Solidarności". Podziękował za piękne słowa, ale przypomniał, że z dobrego wychowania i tradycji rolnik nie wyżyje, a na sądeckiej wsi żyje się coraz gorzej.

- Często w dużej wsi jest raptem para koni i kilka krów. Jakby nie biedne renciny, chłopi nie mieliby z czego żyć - z naciskiem podkreślił pan Władysław, nagrodzony gromkimi brawami.

Nieco lepszą przyszłość nakreślił Jan Golonka, starosta nowosądecki.

- Sądecczyzna się zmienia. Dużo już zostało zrobione, ale można jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest współdziałanie samorządu, lokalnych środowisk, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Mamy w zasięgu ręki sporo pieniędzy unijnych, dzięki którym rozpoczęliśmy sporo inwestycji i będzie ich coraz więcej. Jeśli zostaną zrealizowane, Sądecczyzna nabierze zupełnie innego wymiaru - zachęcał starosta

Oprawę muzyczną zarówno mszy jak i spotkania zapewnił miejscowy Chór im. ks. Jerzego Popiełuszki pod dyrekcją Marzeny Pikułowej, który zaprezentował koncert kolęd i pastorałek. Jako solistka wystąpiła Joanna Albrzykowska-Clifford.

Jak na okres noworoczny przystało nie mogło zabraknąć hałaśliwej grupy kolędniczej z Piątkowej. Dziad z turoniem, baba, żyd, cyganka i pastuszkowie hasali po sali w rytmie skocznych odgrywek kapeli.

W stan zadumy i refleksji wprowadziła publiczność grupa teatralna Theatrum Mundum im. Mieczysława Kotlarczyka, studentów Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II z Krakowa.

Młodzi artyści przedstawili niezwykłą opowieść o Marce Boskiej z Dzieciątkiem wędrujących w poszukiwaniu schronienia wśród nieżyczliwych ludzi, aby wreszcie spotkać ludzi biednych, ale szczerych i gotowych udzielić gościny wędrowcom. Publiczność nagrodziła inscenizację gorącymi brawami.

Po części artystycznej odbyło się jeszcze dyskusja na temat „Kurierów Słowa Bożego", traktująca o ludziach przemycających przez „zieloną granicę" w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku, dewocjonalia, prasę i literaturę religijną. Na zakończenie spotkania były życzenia z opłatkiem i gorący posiłek.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...