Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe znajduje na Sądecczyźnie coraz więcej amatorów. Dla nich przygotowano kilka specjalnych tras. Większość skupiona jest wokół Krynicy i Muszyny.

Trasa Góra Parkowa w Krynicy – Tylicz to łącznie 13 km dla średniozaawansowanych. Narciarze zachwycają się pięknymi widokami i panoramą okolic widoczną ze szlaku. Trasa ma oświetlony 2-kilometrowy odcinek Roma – szczyt Góry Parkowej. Całość trasy jest ratrakowana i profesjonalnie przygotowana. Przeznaczona raczej dla zaawansowanych biegaczy.

W Tyliczu można też skorzystać z mniej wymagającej trasy. Przy Osadzie „Domki w Lesie” są dwie pętle o długości 2,5 i 4 km, ratrakowane z założonym śladem, przeznaczone dla osób średniozaawansowanych i początkujących. Na miejscu jest również wypożyczalnia nart biegowych, posiadająca także sprzęt dla maluchów oraz serwis narciarski. Początkujący biegacze mogą skorzystać z zajęć w szkole narciarskiej, która w ofercie ma też przedszkole biegowe. Na miejscu parking dla samochodów osobowych i autokarów.

Trasy „U Leśników” w Krynicy-Zdroju zlokalizowane są pomiędzy drogą na Izwór i dolną stacją kolejki gondolowej w Czarnym Potoku. Zielona trasa (długość ok. 500 m) przeznaczona jest dla dzieci i uczących się chodzić lub biegać, żółta (długość ok. 2,4 km) – dla początkujących, niebieska (długość ok. 2,8 km) – dla zaawansowanych oraz trasa ekstremalna (nieoświetlona, dostępna tylko w dzień).

W Muszynie zapraszamy na 3-kilometrową trasę przy lodowisku na „Zapopradziu” (Al. Zdrojowa). Na bardziej wytrawnych biegaczy czeka 6-kilometrowa trasa, która rozpoczyna się przy górnym wyciągu w Szczawniku (Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla) i wiedzie aż do Bacówki nad Wierchomlą.

Na miłośników biegówek czekają także trzy trasy w Ptaszkowej, nieopodal Nowego Sącza. Są one utrzymywane przez gminny samorząd i zarządzane przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grybowie. Mają długość 1 km, 1,5 oraz 2,5km. Dwie pierwsze są wyasfaltowane, natomiast wszystkie są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Różnica poziomów wynosi od 24 do 36 m. Trasy uzyskały homologację Polskiego Związku Narciarskiego, co umożliwia organizowanie zawodów i mistrzostw w biegach narciarskich. Informacje na temat tras można uzyskać pod numerem +48 18 415 70 35.