Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nagrody starosty nowosądeckiego

20 października 2008 r.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu wręczono nagrody starosty Jana Golonki przyznane w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz w dziedzinie edukacji...

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu wręczono nagrody starosty Jana Golonki przyznane w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz w dziedzinie edukacji.

Nagrodzeni zostaliartyści, działacze kultury, dyrektorzy szkół, nauczyciele, których ciężka praca i ogromne zaangażowanie w każdą wykonywaną działalność przyczynia się do rozwoju i ubogaca ich miejsca pracy bądź środowiska w których żyją i tworzą.

- Kultura i edukacja są w moim przekonaniu nierozłączne. Dziękuje państwu, że nie tylko sami pielęgnujecie i szanujecie dorobek kulturalny Ziemi Sądeckiej, ale także tą miłość i poszanowanie dla tradycji i folkloru staracie się zaszczepić u młodego pokolenia- mówił starosta Jan Golonka.

Gratulacje i podziękowania na ręce wszystkich nagrodzonych złożył również dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym Zbigniew Czepelak-- Życzę państwu aby wasz trud i codzienna ogromna praca, która często nie rzuca się w oczy a ma wielkie znaczenie, zawsze była należycie doceniana.

Nagrody wyróżnionym wręczyli: starosta Jan Golonka, dr Stanisław Węglarz przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury Rady Powiatu Nowosądeckiego. oraz Ryszard Poradowski przewodniczący Komisji Edukacji i Sportu Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Osoby, które otrzymały nagrody Starosty Nowosądeckiego

w dziedzinie edukacji

BOGUMIŁA HYBEL - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Starym Sączu

Nagrodzona za wprowadzenie innowacji pedagogicznej w liceum ogólnokształcącym, dbałość o bazę dydaktyczną szkoły, otwartość na różnego rodzaju inicjatywy budujące wizerunek szkoły.

ELŹBIETA TARCZYŃSKA-WITEK - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grybowie

Nagrodzona za stworzenie i prowadzenie placówki, która bardzo dobrze postrzegana jest w swoim środowisku, stworzenie szerokiej oferty programowej z zakresu pomocy psychologicznej i pedagogicznej.

ANDRZEJ LACH - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tęgoborzy

Nagrodzony za dobrą organizację szkoły, wzorową współpracę ze środowiskiem, dbałość o rozwój bazy dydaktycznej szkoły. Od 4 lat uczennice Technikum są finalistkami centralnych eliminacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, a w roku szkolnym 2006/07 również Olimpiady Wiedzy o Żywieniu.

KAZIMIERZ SOLARZ - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie

Nagrodzony za dobrą współpracę ze środowiskiem lokalnym, troskę o poprawę i modernizację bazy dydaktycznej szkoły, dbałość o dobrą rekrutację i wysoki poziom edukacji mający odzwierciedlenie w wynikach olimpiad, konkursów oraz egzaminów maturalnych., działanie na rzecz współpracy ze środowiskami akademickimi.

JERZY GÓRKA - kierownik warsztatów szkolnych Zespołu SzkółPonadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju

Nagrodzony za zaangażowanie w doposażenie warsztatów szkolnych, pozyskiwanie krajowych i zagranicznych rynków zbytu, aktywne uczestnictwo w komisji przedmiotów zawodowych oraz dobre wyniki zewnętrznych egzaminów z nauki zawodu absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.

BARBARA KROK - zastępca dyrektora Zespołu Szkół Zawodowychw Grybowie

Nagrodzona za bardzo wysokie osiągnięcia w nauczaniu przedmiotów ekonomicznych, mające potwierdzenie w dobrych wynikach uczniów z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a także sprawne , rzeczowe i kompetentne realizowanie zadań wynikających z obowiązków zastępcy dyrektora szkoły.

AGNIESZKA LEBDOWICZ-JARZĘBAK - psycholog PoradniPsychologiczno-Pedagogicznej w Starym Sączu

Nagrodzona za wnikliwą i profesjonalną diagnozę dzieci kierowanych do wczesnego wspomagania, dzieci przedszkolnych w kierunku dojrzałości szkolnej, dzieci z trudnościami w nauce, prowadzenie indywidualnej pracy terapeutycznej z dzieckiem i rodzicami oraz prowadzenie komputerowych badań przesiewowych programem „Widzę"

KRYSTYNA ŁOTEK - nauczyciel Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Muszynie

Nagrodzona za liczne sukcesy wychowanków w konkursach plastycznych o zasięgu powiatowym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, które trudno wszystkie wymienić.Największe osiągnięcia wychowanków w ostatnim okresie to:I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Europa- jaka jest, jaka być powinna", I miejsce w Transgranicznym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach", I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „O złote skrzydełko".

ROBERT PORĘBA - nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Starym Sączu

Nagrodzony za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, działalność na polu ekologii i ochrony środowiska poprzez organizację olimpiad konkursów oraz uczestnictwo w programie polsko-słowackim „Badanie czystości wód Popradu". Pan Robert Poręba to także fotografik, organizator Szkolnego Konkursu Fotograficznego oraz Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.

TERESA SENDECKA - nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych Centrum KształceniaPraktycznego w Nawojowej

Nagrodzona za liczne sukcesu uczniów w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu - jej uczniowie jako finaliścii laureaci tych olimpiad zdobyli 22 indeksy na wyższe uczelnie, a także za realizację projektu Europejskiego Funduszu Społecznego i Ministra Rolnictwa , w efekcie którego szkoła uzyskała drugą pracownię żywienia.

JOLANTA ŚLIPEK - nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych Centrum KształceniaPraktycznego w Nawojowej

Nagrodzona za sukcesy uczniów w ogólnopolskich konkursach z przedsiębiorczości i biznesu, stosowanie nowatorskich metod nauczania z wykorzystaniem e-learningu, skuteczne poszukiwanie i realizowanie projektów edukacyjnych.

JERZY WRÓBLEWSKI - zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącegow Grybowie

Nagrodzony za sprawne, odpowiedzialne i profesjonalne realizowanie zadań wynikających z obowiązków zastępcy dyrektora szkoły oraz organizację i funkcjonowanie pracowni informatycznych, sprawowanie nadzoru nad sprzętem audiowizualnym szkoły, prowadzenie w ramach własnego czasu licznych wycieczeki zajęć rekreacyjnych dla uczniów liceum.

Osoby nagrodzone

Doroczną Nagrodą Starosty Nowosądeckiego

w dziedzinie kultury i ochronie dziedzictwa narodowego

Nagrody indywidualne:

Maria LEBDOWICZ -autorka wielu publikacji na temat Piwnicznej i regionu w czasopismach: „Almanach Sądecki" , „Znad Popradu". Autorka takich książek jak : „Rzeka z Miasteczkiem w Tle" , „Skarby w Kicarzy", słownika biograficznego „Dawni Piwniczanie". Jurorka Międzynarodowego konkursu Literackiego „Sen o Karpatach", współorganizatorka Międzynarodowych spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko".

Antoni KROCH -Pisarz, etnograf, historyk kultury, tłumacz, leksykograf, znawca kultury regionalnej. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z kwartalnikiem Instytutu Sztuki PAN "Polska Sztuka Ludowa - Konteksty". Jego debiutem książkowym było opracowanie Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich (1979). Dał się poznać szerokiej publiczności przed dwudziestu laty jako polemista w niezapomnianym sporze o nowy przekład Szwejka. Przetłumaczył kilkadziesiąt tomów prozy czeskiej i słowackiej, wśród nich zbiór anegdot Radka Pytlika „Nasz przyjaciel Haszek" (1984) i kultowy wybór Myśli Haska (1985). Kolejna jego książka, zbiór esejów „O Szwejku i o nas" (1992).

Jacek KULA- plastyk, pedagog i aktywny działacz kultury w gminie Podegrodzie. Zafascynowany kulturą lachowską, przekazuje jej piękno i bogactwo dzieciom i młodzieży w czasie zajęć z plastyki i lekcji muzealnych. Od wielu lat dokumentuje w fotografii życie wsi i gminy Podegrodzie. Jest autorem wielu albumów i folderów, wykonanych i wydanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.

Marek NOWAKOWSKI -fotografik, autor wielu zdjęć dokumentujących krajobraz i piękno Jeziora Rożnowskiego. Jego zdjęcia znalazły się w licznych albumach i folderach. Autor zdjęć do publikacji „Jezioro Rożnowskie" , „Piękny Jaś z Doliny Dunajca". Ponadto jego prace wystawiane były na wielu wystawach na terenie Sądecczyzny.

Barbara KRĘŻOŁEK-PALUCH -artysta plastyk, poetka, dziennikarka, animatorka kultury. Pisze w języku literackim, w gwarze górali nadpopradzkich i pogórzan. Laureatka Nagrody Głównej IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Dać Świadectwo" oraz wielu innych konkursów. Pomysłodawczyni i organizatorka w Piwnicznej Zdroju Zaduszek Poetyckich, Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko", Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego "Sen o Karpatach". Wydała 11 tomików wierszy oraz napisała i zilustrowała ksiązki dla dzieci.

Jadwiga JASTRZĘBSKA -działaczka społeczna , upowszechnia kulturę regionalną Pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej, którego głównym celem jest propagowanie regionu, działalność edukacyjno - wychowawcza, charytatywna , wydawnicza ,prowadzenie dokumentacji historyczno- fotograficznej , kultywowanie i zachowanie tradycji. Dzięki zaangażowaniu Pani Jadwigi, Towarzystwo wydaje „Almanach Łącki".

Magdalena CIEŚLICKA -animatorka życia kulturalnego na terenie miasta i gminy Stary Sącz, długoletni dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Sączu. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu MGOK pod jej kierownictwem był organizatorem Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Fotograficznego „Widzi Się", redaktorem „Kuriera Starosądeckiego" oraz prowadził galerię sztuki „Pod piątką".

Ks. Jan POPA -proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Zbyszycach pw. Św. Bartłomieja. Dzięki staraniom księdza cały czas prowadzone są prace konserwatorskie, gotyckiego kościoła z XIII w., który jest najstarszym zabytkiem na Sądecczyźnie a który w 2003r. został zniszczony przez pożar. Dzięki pozyskiwanym przez księdza środkom finansowym, udało się odbudować dach i odrestaurowano ołtarz, nawy i prezbiterium kościoła.

Jan BIENIEK -społeczny działacz kultury z Librantowej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Jana Bieńka na rzecz upowszechniania kultury i tradycji regionalnych, we wsi Librantowa powstała Orkiestra Dęta. Pan Jan z własnych środków dokupował instrumenty dla potrzeb zespołu. Orkiestra w swym repertuarze ma zarówno utwory muzyki klasycznej jak i melodie regionalne.

Stanisław FALIŃSKI -Sybirak i uczestnik walk o Monte Cassino , autor książki „Przez Sybir na Monte Cassino", w której w interesujący sposób przedstawia losy żołnierza polskiego na tle wydarzeń z II Wojny Światowej, uzmysławiając tym wszystkim , których szczęśliwie ominął tragizm tamtych lat, czym jest hart ducha, wiara i nadzieja. Książka ponadto uczy młode pokolenie wartości takich jak : patriotyzm i honor.

Maria RUŚNIAK-animatorka życia kulturalnego na terenie Kamionki Wielkiej, ponadto długoletni pedagog i dyrektor szkoły. Pani Maria Ruśniak jest członkiem i kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Kamionczanki" który rocznie daje kilkanaście koncertów, promujących folklor Ziemi Sądeckiej, na scenach naszego regiony i całej Polski. Ponadto zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Nagrody Zbiorowe:

Towarzystwo Miłośników Piwnicznej

Towarzystwo obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Członkowie towarzystwa zajmują się dokumentowaniem na fotografii historii i piękna Sądecczyzny. Na zdjęciach odnaleźć można zabytki, architekturę, przyrodę, krajobrazy Ziemi Sądeckiej. Towarzystwo zajmuje się popularyzacją dorobku kulturalnego i materialnego poprzez wydawnictwa albumowe i publikacje promocyjne.

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Oddział w Krynicy

Oddział obchodzi w roku bieżącym 20-lecie działalności na terenieKrynicy- Zdroju. Celem towarzystwa jest promowanie lokalnych twórców oraz działania na rzecz kultury i sztuki poprzez organizowanie wystaw, plenerów, spotkań z literatami, ludźmi sztuki, muzyki, wydawanie katalogów, kart pocztowych. Oddział towarzystwa wydał również trzy tomiki poetyckie promujące lokalne środowisko literackie. Za swoją działalność na rzecz kultury i dobra innych, oddział został wyróżniony wieloma nagrodami , w tym „Kryształem Soli".

Zespół Śpiewaczy „KAMIONCZANKI" z Kamionki Wielkiej

Obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Zespół prezentuje folklor Lachów Sądeckich, śpiewając w układzie dwugłosowym bez udziału instrumentów, z zachowaniem gwary. Zespół występował na wielu konkursach , przeglądach i festiwalach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Ponadto nagrał godzinny koncert dla programu telewizji we Wrocławiu i Tarnowie, brał udział również audycji papieskiej w Rzymie.

Krynickie Towarzystwo Fotograficzne

Towarzystwo obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Członkowie towarzystwa zajmują się dokumentowaniem na fotografii historii i piękna Sądecczyzny. Na zdjęciach odnaleźć można zabytki, architekturę, przyrodę, krajobrazy Ziemi Sądeckiej. Towarzystwo zajmuje się popularyzacją dorobku kulturalnego i materialnego poprzez wydawnictwa albumowe i publikacje promocyjne.

Opracowanie: AM

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...