Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Mystkowianie ze Srebrnym Sercem

6 sierpnia 2019 r.

Zespół Regionalny Mystkowianie przywiózł z 56 Tygodnia Kultury Beskidzkiej – Srebrne Żywieckie Serce oraz tytuł Laureata.

W tegorocznej edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wzięło udział 27 zespołów. Ośmioosobowe Jury Festiwalu pod przewodnictwem etnograf Małgorzaty Kiereś postanowiło przyznać jedną z głównych nagród – Srebrne Żywieckie Serce Zespołowi Regionalnemu Mystkowianie, który zaprezentował widowisko „Zabawa w karczmie”. Jurorzy i publiczność mogła zobaczyć strój z centralnej części regionu Lachów Sądeckich (noszony przez najbogatszych mieszkańców wsi), strój pogórzański (z sąsiednich wsi) oraz strój wykształcony na styku dwóch kultur (noszony w Mystkowie). Wartym uwagi były również zrekonstruowane tańce, takie jak: polka sumionka, mazurka, warszawianka oraz tańce zabawowe w postaci: Żyda czy Polki z liściem. Ta ostatnia stanowiąca relikt, odtworzona została w ubiegłym roku na podstawie badań terenowych. W zabawie wykorzystuje się liść, który należy  umieścić miedzy dłońmi tancerzy. Przy zwiększającym się tempie muzyki, trudno go utrzymać. Tym, którym się nie uda, muszą opuścić zabawę.

Dodatkowo Mystkowianie zostali w tym roku nominowani przez CIOFF jako jeden z trzech polskich zespołów do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Już sam udział w tym jednym z największych w Europie festiwali był dużym osiągnięciem Zespołu. Mystkowianie prezentowali się obok 14 zespołów z całego świata (m.in. z Kanady, Chile, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Macedonii Północnej, Chorwacji, Węgier). Międzynarodowa Rada Artystyczne postanowiła przyznać grupie z Mystkowa tytuł Laureata (Nagrodę Regulaminową) za przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko-pogórzańskiego.

Zespół prezentował się również na innych estradach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej: Maków Podhalański, Szczyrk oraz Ujsoły. Niewątpliwie do annałów historii Zespołu przejdą wielokrotne bisy w Amfiteatrze w Wiśle oraz wspaniała atmosfera wszystkich koncertów podczas całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba, a kierownikiem artystycznym i choreografem Patryk Rutkowski.

(olsz)

Fot. Waldemar Kompała

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...