Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Młodzież z Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Słowacji poznaje Sądecczyznę

17 stycznia 2023 r.

 

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się dziś z uczestnikami projektu LANGUAGE(O)LYMPICS w ramach programu Erasmus+, realizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu wspólnie ze szkołami w Eisenbergu (Niemcy), Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Jerez de La Frontera (Hiszpania) i Kavali (Grecja).

Starosta podkreślił, że powiat nowosądecki dynamicznie się rozwija dzięki ponadprzeciętnej przedsiębiorczości mieszkańców, którzy decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. I tak na Sądecczyźnie na 10 mieszkańców przypada jedna firma, podczas gdy średnia w kraju wynosi 14 do 1.

- Powiat to przedsiębiorczy ludzie, niezwykłe dziedzictwo kulturowe, o które dbamy, a także atrakcje turystyczne, które przyciągają do nas gości zarówno z kraju jak i z zagranicy – mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Ponieważ projekt LANGUAGE(O)LYMPICS zakłada połączenie sportu z rozwijaniem umiejętności językowych uczniów starosta wspomniał też o rozbudowie bazy sportowej przy powiatowych szkołach, które mają już nowoczesne hale i zewnętrzną infrastrukturę umożliwiającą uprawianie różnych dyscyplin sportu. Mówił też o oddanej niespełna dwa miesiące temu nowoczesnej hali sportowej w Marcinkowicach, gdzie docelowo ma powstać Powiatowe Centrum Sportu oraz tor saneczkowy.

- Wszystko to robimy dla naszej młodzieży, ale i was serdecznie zapraszam, jeśli za rok będziecie gościć na Sądecczyźnie – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski.

Sekretarz Powiatu i dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Justyna Tokarczyk opowiedziała o największych atrakcjach turystycznych regionu. Sądecczyzna dysponuje blisko 12 tysiącami miejsc noclegowych, niemal tysiącem kilometrów oznakowanych szlaków górskich i 1200 km tras i szlaków rowerowych. Na Sądecczyźnie znajdują się też najdłuższe trasy raftingowe. Część z nich ma swój początek na Słowacji. Wspomniała też o możliwości uprawiania sportów wodnych na Jeziorze Rożnowskim, bogatej ofercie dla miłośników narciarstwa i sportów zimowych, a także bogactwie wód mineralnych oferowanych turystom i kuracjuszom.

- Chcemy, by Sądecczyzna była kojarzona z wypoczynkiem dla każdego – dodała Justyna Tokarczyk. - Służyła temu między innymi realizowana w ubiegłym roku ogólnopolska kampania promocyjna "Sądeckie góry dla każdego", a więc od juniorów do seniorów.

- Poznaliście liczby i statystyki, usłyszeliście o największych atrakcjach Sądecczyzny, teraz czas na to, by je zobaczyć – podsumowała Bożena Mynarek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego.

Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy projektu poznają m.in. atrakcje turystyczne Starego Sącza, Krynicy-Zdroju i Rytra. Zobaczą też Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Dodajmy, że w ramach tego projektu uczniowie starosądeckiego LO byli już w Niemczech i Hiszpanii, a w tym roku odwiedzą Słowację i Grecję.

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...