Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Mistrzowie skrzypiec i fortepianu u starosty

11 maja 2021 r.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył dzisiaj nagrody dwóm muzykom, którzy zdobyli GRAND PRIX XXVI Powiatowego Konkursu Młodych Muzyków – Instrumentalistów. To Sebastian Hejmej grający na skrzypcach (który dał koncert w gabinecie starosty) i Mikołaj Sokołowski grający na fortepianie.

- Osiągnięcie tak wysokiego poziomu w muzyce wymaga wielu godzin pracy i wytrwałości - powiedział starosta Marek Kwiatkowski. - Cieszę się, że rozwijacie swoje pasje i prezentujecie swoje możliwości podczas konkursów w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu. Gratuluję!

Sebastian Hejmej (12 lat) od najmłodszych lat fascynował się folklorem podhalańskim i grą na skrzypcach. Zaszczepił to w nim śp. dziadek Jerzy Hejmej, który przez długie lata kultywował folklor lachowski i podhalański będąc aktywnym członkiem zespołu Dolina Dunajca. We krwi Sebastiana są również geny góralskie, ponieważ jego pradziadek pochodził z Koniówki na Podhalu. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u znanego piewcy folkloru Marka Zięby ze Starego Sącza. Nieustannie godzinami ćwiczył w domu, co z resztą sprawiało mu wielką frajdę. Od dłuższego czasu uczy się w PMDK u Piotra Krzywdzińskiego, który wziął go pod swoje skrzydła i obecnie szkoli go również z gry na kontrabasie. Sebastian jest członkiem kapeli Młodzi muzykanci ze Starego Sącza pod przewodnictwem jego babci Danuty Hejmej. Wśród sukcesów Sebastiana można wymienić: III miejsce w XXXVI Muzykowaniu na Duchową Nutę w Czarnym Dunajcu i II miejsce w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach.

Mikołaj Sokołowski (17 lat) od najmłodszych lat wzrastał w muzycznej atmosferze. Jego tata - zapalony matematyk/programista, a zarazem wieloletni amator chórzysta, często śpiewał Mikołajowi różne piosenki. Zanim Mikołaj zaczął naukę w szkole podstawowej, jego dziadek - Mieczysław Sokołowski - emerytowany chórmistrz, kompozytor i nauczyciel muzyki w PSM w Nowym Sączu, zwrócił rodzicom Mikołaja uwagę na talent muzyczny, objawiający się wyjątkowo czystym śpiewem i bezbłędnym rozpoznawaniem współbrzmień (interwałów, niebanalnych trójdźwięków, a nawet czterodźwięków). Przyszłemu, już wtedy 7-letniemu, wirtuozowi zaproponowano naukę gry na pianinie i tak się zaczęło. Mikołaj zaczął naukę muzyki w PSM I i II st. w Nowym Sączu w roku szkolnym 2010/11, a obecnie jest już w piątej klasie II-go stopnia i za rok dyplom! przymierza się do studiów medycznych (stomatologia).

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...