Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Miliony na remonty dróg i kolejna karetka dla pogotowia

1 października 2019 r.

 

Ponad 27 mln zł dofinansowania na budowę i remonty dróg i mostów, rozstrzygnięte przertargi na inwestycje drogowe – to główne tematy dzisiejszej Sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego.

- W połowie września Prezes Rady Ministrów zatwierdził ostatecznie listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował radnych starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Powiat Nowosądecki otrzymał dofinansowanie na dwa zadania w wysokości siedemdziesięciu procent kosztów kwalifikowanych.

Dzięki wspomnianym funduszom wyremontowany zostanie odcinek drogi powiatowej Limanowa-Chełmiec (w miejscowościach Marcinkowice, Rdziostów i Chełmiec) o łącznej długości blisko 5,3 km. Dofinansowanie wyniesie ponad 9,5 mln zł. Dzięki środkom z FDS wykonany też zostanie remont drogi powiatowej Ropa-Gródek-Biała Niżna w miejscowości Gródek. W tym przypadku prace wykonane na odcinku o długości 2,7 km zostaną dofinansowane kwotą 2,1 mln zł.

W ramach tych samych środków, z dofinansowaniem na poziomie 50 proc. kosztów kwalifikowanych, wykonana zostanie przebudowa odcinka drogi powiatowej Nawojowa-Żeleźnikowa Wielka-Łazy Biegonickie. Kwota dofinansowania robót na odcinku o długości 1,6 km wyniesie 2,2 mln zł.

- Łączna wartość otrzymanego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi czternaście milionów złotych - dodał starosta Marek Kwiatkowski.

Od ostatniej sesji rozstrzygnięto przetargi na kilka zadań drogowych. Za blisko 670 tys. zł wykonany będzie remont mostu w Wojnarowej (zakończenie prac w pierwszej dekadzie grudnia). 419 tys. zł kosztować będzie przebudowa odcinka drogi powiatowej Trzetrzewina-Krasne Potockie-Męcina (koniec prac w pierwszej dekadzie października), a za 314 tys. zł wybudowany zostanie fragment chodnika w Binczarowej, w ciągu drogi powiatowej Nowy Sącz-Florynka. W pierwszej dekadzie listopada zakończą się prace przy budowie chodników w Lipnicy Wielkiej i Mogilnie.

23 września starosta otrzymał od wojewody promesę na dofinansowanie z budżetu państwa remontu dwóch dróg uszkodzonych w wyniku intensywnych opadów deszczu. Kwota dofinansowania przekracza 4,9 mln zł. Pieniądze te pomogą wyremontować odcinki drogi powiatowej Trzetrzewina-Podrzecze o długości 2,6 km oraz Żegiestów-Szczawnik-Muszyna (ul. Zazamcze w Muszynie) o długości 465 m.

Tym samym łączna wartość pozyskanych do dziś środków zewnętrznych z Funduszu Dróg Samorządowych, budżetu państwa oraz dofinansowania z gmin i Województwa Małopolskiego przekroczyła 27 milionów złotych.

Podczas dzisiejszej sesji poseł Józef Leśniak złożył na ręce starosty Marka Kwiatkowskiego list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym informuje on o przekazaniu 600 tys. zł na zakup i wyposażenie ambulansu dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowegp. Będzie to już trzecia karetka zakupiona w tym roku dla tej jednostki, w ramach wymiany taboru. W tym przypadku ambulans zostanie zakupiony z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

- Pan starosta jasno zdefiniował potrzeby pogotowia, a ja wystąpiłem do Pana premiera z wnioskiem o finansowe wsparcie - podkreślił poseł Józef Leśniak

-Wszystkim nam zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Sądecczyzny – stwierdził starosta Marek Kwiatkowski. - Dlatego działamy wspólnie. W Radzie nie ma podziałów, a jest dbanie o szeroko rozumiane dobro powiatu.

W sesji uczestniczyli parlamentarzyści – posłowie Jan Duda i Józef Leśniak oraz senator Stanisław Kogut. Podziękowali oni za dobrą i owocną współpracę z powiatowym samorządem przez całą, dobiegającą końca parlamentarną kadencję.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...