Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Koronawirus tematem posiedzenia sztabu kryzysowego

5 marca 2020 r.

 

Służby są przygotowane do działania w wypadku pojawienia się podejrzenia zakażenia koronawirusem – taki wniosek płynie z dzisiejszego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz członek Zarządu Powiatu Edward Ciągło.

Jak informował Mateusz Wójcik – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu, na terenie Sądeccyzny nie ma stwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Dwie osoby, które były podejrzewane o to, że mogły zostać zainfekowane, były izolowane przez 14 dni i okazały się być zdrowe.

- Obecnie nadzorem epidemiologicznym objętych jest osiem osób – dodaje Mateusz Wójcik. - Nie mają jednak objawów, świadczących o zakażeniu koronawirusem. Ich stan jest dobry.

Lidia Zelek – dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu zapewniała, że placówka jest przygotowana na działanie w razie podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19. W placówce wydzielono odrębny punkt przyjęć, by pacjent nie miał styczności ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Jest też wydzielona karetka do transportu osób, co do których istnieje podejrzenie, że miały one kontakt z osobami chorymi, lub ich objawy wskazują na koronawirusa.

- Dla pacjentów w ciężkim stanie wydzieliliśmy piętro oddziału pulmunologii – dodaje Lidia Zelek.

Ratownicy Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego zostali wyposażeni w pakiety indywidualnej ochrony. Jednostki opieki społecznej na terenie powiatu mają zabezpieczone leki, żywność oraz środki odkażające na dwa miesiące. Akcje edukacyjne przeprowadzono również w szkołach nadzorowanych przez powiat. Rodzice zostali poinstruowani, by nie wysyłali na lekcje dzieci, które są przeziębione lub wykazują objawy zbliżone do grypy. Służby sanitarne uczulają, by podejrzenia zakażenia koronowirusem zgłaszać telefonicznie. Nie należy iść do przychodni czy na SOR, by nie zarażać przypadkowych ludzi.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...