Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Koronawirus: Powiat Nowosądecki jest czerwony

6 sierpnia 2020 r.

Powiat Nowosądecki został oznaczony na czerwono przez Ministerstwo Zdrowia w kontekście epidemii koronawirusa. Oznacza to, że w naszym regionie jest wiele nowych zakażeń i sporo osób na kwarantannie. Oznacza to również, że na terenie Powiatu i miasta Nowego Sącza wracają obostrzenia. Nowe zasady będą obowiązywać już od najbliższej soboty (8 sierpnia 2020 r.).

- To dobra decyzja – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W sytuacji, gdy wzrost zachorowań jest duży, należy wprowadzać takie obostrzenia. Miejmy nadzieję, że po kilku tygodniach sytuacja wróci do normy. Mowa jest między innymi o zmniejszeniu liczby osób na weselach i rejestracji gości – to w przypadku zakażenia pozwoli służbom sanitarnym na szybsze dotarcie do osób mających kontakt z zakażonym. Najważniejsze jest jednak abyśmy sami przestrzegali podstawowych zaleceń sanitarnych. Apeluję o to do mieszkańców Powiatu i turystów, którzy licznie przebywają na Sądecczyznę. Proszę, aby nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości.

Dzisiaj na terenie Powiatu Nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz jest 778 zakażonych koronawirusem (powiat – 621, miasto – 175). Ponadto, 5145 osób jest na kwarantannie z polecenia Sanepidu (powiat - 4183, miasto – 962), 164 osób na tzw. kwarantannie granicznej (powiat – 87, miasto – 77), a 70 podlega nadzorowi epidemiologicznemu (powiat – 49, miasto – 21).

Czego dotyczą nowe obostrzenia?

Wraca obowiązek noszenia maseczek na twarzy także w przestrzeni publicznej. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz. Jeśli ktoś nie może nosić maski, konieczne będzie zaświadczenie medyczne.

Ograniczona zostanie liczba osób mogących uczestniczyć w weselach. W Powiecie Nowosądeckim i Nowym Sączu będzie to limit 50 osób. Będzie też obowiązek rejestracji wesel.

Dodatkowo, w „czerwonych” powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownię, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców.

- Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju.

Wiceminister Janusz Cieszyński dodał, że zostaje również wprowadzone ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących. 

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

- W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – mówił minister Łukasz Szumowski. - My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku. 

Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Fot. Maria Olszowska

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen?fbclid=IwAR1MLF3rN6MERzUzNWo3y2xOd1SoglwljWV-pjEjCjr1RjQZMhGbMt3Fxi0

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...