Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Kolejna karetka dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego!

4 września 2019 r.

400 tysięcy złotych – na taką kwotę Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podpisała dzisiaj umowę z dyrektorem Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu Bożeną Hudzik.

- To dofinansowanie do zakupu nowej karetki w ramach „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu zostanie rozdysponowanych w sumie dwieście nowoczesnych karetek w całej Polsce – mówiła dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 milionów złotych. Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek.

„Program  wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

- Jestem wdzięczny pani minister za to wysokie dofinansowanie i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – My też nie próżnujemy. Podjęliśmy działania i zabezpieczyliśmy środki na zakup drugiej karetki. Otrzymaliśmy 100 tysięcy złotych od wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, również poszczególne gminy dołożyły pieniądze. Dodatkowo, dzięki temu, co przekażemy z budżetu powiatu, uda się zakupić kolejną karetkę. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego.

Z obecnie realizowanego rządowego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

To pierwsza umowa, które zostały podpisane w Małopolsce w ramach „Programu wymiany ambulansów”.

W dzisiejszym spotkaniu wzięła również udział radna wojewódzka Marta Mordarska.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...