Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Katyń... Golgota Wschodu

30 kwietnia 2010 r.

W Marcinkowicach odsłonięto pamiątkowe tablice i posadzono pięć „Dębów Pamięci" - symboli ogólnopolskiego programu "Katyń... ocalić od zapomnienia"...

W Marcinkowicach odsłonięto pamiątkowe tablice i posadzono pięć „Dębów Pamięci" - symboli ogólnopolskiego programu "Katyń... ocalić od zapomnienia".

Niezwykle uroczystą oprawę miały dzisiejsze obchody 70-tej rocznicy mordu Polaków w lasach katyńskich oraz wspomnienie ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia tego roku, w której zginęły wybitne postaci związane także z Ziemią Sądecką.

Obchody w kościele parafialnym rozpoczął program słowno-muzyczny przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej, następnie odbyła się mszą świętą odprawioną pod przewodnictwem biskupa Władysława Bobowskiego.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe wystawione przez organizacje kombatanckie, stowarzyszenia rodzin katyńskich, samorządy, młodzież szkolną, Kopalnię Surowców Skalnych w Klęczanach.

Wśród gości nie zabrakło radnych powiatowych i gminnych, duchowieństwa, młodzieży szkolnej, grona pedagogicznego, mieszkańców, przedstawicieli Policji, służb i straży, związków i organizacji kombatanckich.

Wyjątkowo prezentowała się młodzież w mundurach, uczniowie klasy wojskowej i policyjnej z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

Honorowymi gośćmi byli potomkowie pięciu zamordowanych oficerów wywodzących się z dzisiejszej gminy Chełmiec. Halina Kokotkiewicz, z domu Jarończyk, córka kpt. rez. Henryka Jarończyka, zamordowanego w Katyniu przyjechała aż z Bielska-Białej. Jak wspominała, miała tylko dziesięć lat gdy ostatni raz widziała ojca, wywiezionego do Kozielska w 1940 roku.

- Mord katyński zrodził się z nienawiści - mówił w homilii ksiądz biskup Bobowski, a przypominając słowa Papieża Polaka, podkreślił: "Nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości". Nawiązując do tragicznych wydarzeń z najnowszej historii Polski, kapłan podkreślił, iż tragedia w Smoleńsku znowu zjednoczyła Polaków i uwidoczniła niezwykłe przywiązanie do Ojczyzny i chrześcijańskich wartości. Dalej, na pamiątkę tej uroczystości ksiądz biskup poświęcił obraz Matki Bożej Katyńskiej, namalowany przez zakonnicę z Pieniężna.

Po nabożeństwie przy dźwiękach orkiestry dętej z Siołkowej pod batutą Józefa Kalisza,

w rytm marszów wojskowych poczty sztandarowe oraz wszyscy obecni przemaszerowali pod kaplicę dworską.

Przed kaplicą odsłonięto tablice upamiętniające zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze - asp. PP Kazimierza Bobrowskiego i mjra Stanisława Wilkosza rodem z Marcinkowic, asp. PP Jana Czuby z Chełmca, kpt. rez. Tadeusza Jagoszewskiego z Piątkowej oraz kpt. rez. Henryka Jarończyka z Chomranic.

- To symboliczny pogrzeb na rodzinnej ziemi tych, którzy spoczywają gdzieś w katyńskich dołach - mówił ks. prałat Józef Babicz, proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach.

Specjalna tablica upamiętnia ofiary katastrofy pod Smoleńskiem związane z Sądecczyzną. Widnieją na niej nazwiska prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, bpa polowego Tadeusza Płoskiego gen. Franciszka Gągora, ojca Józefa Jońca oraz marszałka Macieja Płażyńskiego.

Sylwetkę marszałka, który jako prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" był częstym gościem w Marcinkowicach, przypomniał Zygmunt Berdychowski, prezes Fundacji Sądeckiej.

Podczas apelu poległych wspomniano także piłsudczyków spoczywających na pobliskim cmentarzu, poległych w bitwie marcinkowickiej w grudniu 1914 roku.

Aktu posadzenia "Dębów Pamięci", dokonali potomkowie zamordowanych oficerów i dostojni goście, towarzyszyli im uczniowie.

Opracowanie: WSS BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...