Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz 15- lecia Zespołu Folklorystycznego „Piecuchy”

1 lutego 2010 r.

W Nawojowej odbył się jubileuszowy koncert, Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego „Piecuchy", który w tym roku obchodzi Jubileusz 15-lecia działalności...

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Piecuchy" obchodzi w tym roku Jubileusz 15-lecia działalności. Z tej okazji w niedzielę w Nawojowej odbył się jubileuszowy koncert, który publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Do tamtejszego gimnazjum licznie przybyli zaproszeni goście: samorządowcy, dyrektorzy placówek oświaty, nauczyciele i rodzice. Obecni byli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego oraz nowotarskiego.

Gospodarzem uroczystości był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej Jan Kulpa.

- Serdecznie witam wszystkich przybyłych. Jubileusz 15-lecia działalności Zespołu to doskonała okazja do podsumowania jego dokonań artystycznych, jak również do nagrodzenia jego twórców i osób związanych z działalnością zespołu od początku jego istnienia - mówił dyrektor Jan Kulpa.

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny "PIECUCHY" powstał w 1995 roku w Nawojowej. W swoim repertuarze prezentuje tańce, pieśni, obrzędy Lachów Sądeckich. Jest dumny z tradycji kulturowych swoich ojców. Z pasją i zaangażowaniem podejmuje nowe wyzwania, opracowuje nowe programy, jednocześnie podtrzymując wciąż żywe ludowe zwyczaje, jak chodzenie po kolędzie w okresie bożonarodzeniowym czy dawne ludowe rękodzieło.

Zespół uczestniczył w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach i imprezach okolicznościowych. Także w festiwalach międzynarodowych: Kotylasya Torba (Ukraina), Krakowiak (Kraków), Darujmy Dzieciom Światu Pokój (Oświęcim), Święto Dzieci Gór (dwukrotnie) oraz na Folkloriadzie (Węgry).

Za aktywną działalność na rzecz kultywowania tańca i śpiewu oraz regionalnych tradycji i obrzędów Ziemi Sądeckiej, starosta nowosądecki Jan Golonka pięciu członkom zespołu przyznałSrebrne Jabłka Sądeckie. Otrzymali je: Justyna Uryga, Marian Borek, Leszek Rodak, Rafał Mirek oraz Błażej Kuźma.

Starosta ufundował również dwie nagrody pieniężne. Jedną dla zespołu, drugą wyróżnił Monikę Bulińską - założycielkę, choreografa i kierownika artystycznego zespołu.

W imieniu starosty gratulacje młodym artystom złożył Ryszard Poradowski radny powiatowy.

- Od początku swojego istnienia, Zespół „Piecuchy" pielęgnuje folklor taneczny i muzyczny regionu Lachów Sądeckich. Ich działalność nie ogranicza się tylko do działań na niwie kultury ludowej. Członkowie zespołu od wielu lat są inicjatorami i współorganizatorami znaczących wydarzeń kulturalnych w gminie Nawojowa - podkreślił Ryszard Poradowski.

Ryszard Poradowski przekazał także na ręce wójta Gminy Nawojowa, Stanisława Kiełbasy, płytę „Matkę" nagraną przez Zespół „Piecuchy" w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu w ramach Fonoteki Powiatowej.

Więcej informacji:www.piecuchy.com

Opracowanie: AHR AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...