Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jesteśmy przygotowani na relokację uchodźców

14 kwietnia 2022 r.

Władze Starostwa Powiatowego cały czas monitorują sytuację i na bieżąco reagują na wszelkie zdarzenia związane z uchodźcami z Ukrainy, których na terenie Powiatu Nowosądeckiego jest ponad cztery tysiące. W ostatnich dniach pojawiają się dyskusje na temat ewentualnej relokacji uchodźców w związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym.

Z rozmów z burmistrzami i wójtami gmin Sądecczyzny, w których przebywa najwięcej uchodźców wynika, że potrzeba relokacji uchodźców może się pojawić przed weekendem majowym, kiedy wiele pensjonatów i hoteli zamierza rozpocząć przyjmowanie turystów.

Jak zapewnia starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wszyscy uchodźcy znajdą schronienie i żaden nie zostanie bez pomocy. Obecnie trwają rozmowy z właścicielami hoteli i pensjonatów, którzy przyjęli uchodźców – wielu z nich decyduje się na przedłużenie im pobytu.

- Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy mają w takich przypadkach stuprocentowe obłożenie hotelu czy pensjonatu i mają za to wypłacane pieniądze – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Muszą oni przekalkulować, czy na przykład pobyty weekendowe turystów będą dla nich aż tak korzystne. W wielu przypadkach okazuje się, że turystyczne obłożenie tych hoteli i pensjonatów nie jest aż tak duże. Cały czas trwają rozmowy na ten temat. Gdyby jednak okazało się, że jest potrzeba relokacji uchodźców, mamy przygotowane około czterystu miejsc w remizach OSP czy w szkołach, gdzie uchodźcy mogą przybywać w dobrych warunkach. Oczywiście nie będzie to aż taki komfort, jaki mają obecnie w hotelach czy pensjonatach, ale będą mieli zabezpieczone wszystkie podstawowe potrzeby, włącznie z wyżywieniem. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się niemal codziennie. Mogę jednak zapewnić, że nasze służby cały czas sprawnie działają, reagując na bieżąco.

Starosta potwierdza również, że ruszyły wypłaty pieniędzy dla przedsiębiorców, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy w hotelach i pensjonatach. Kwoty pieniężne są wypłacane według stawek ustalonych na szczeblu rządowym. Środki są zabezpieczone i znajdują się na koncie Powiatu Nowosądeckiego.

- Otrzymujemy już faktury od gmin, właścicieli hoteli i pensjonatów, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. -  Nasi pracownicy sprawdzają je i jeśli wszystko jest w porządku – pieniądze są szybko wypłacane. W najbliższych dniach większość przedsiębiorców powinna otrzymać środki na konta bankowe.

W przypadku, gdy dany przedsiębiorca chciałby rozpocząć w swoim obiekcie sezon turystyczny, powinien zgłosić potrzebę relokacji uchodźców do pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numery telefonów: 18 41 41 621 lub 18 41 41 622.

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...