Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jazda konna, ozdobne ptaki i drewno opałowe – wszystko w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nawojowej

9 października 2020 r.

W tym roku Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej świętuje 5-lecie istnienia. Dzięki funkcjonowaniu tej placówki, 33 osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają zatrudnienie, czują się potrzebne i z powodzeniem świadczą usługi z zakresu ogrodnictwa, hodowli i poligrafii.

- Nasi podopieczni uczą się zawodu w trzech pracowniach: ogrodniczej, poligraficzno-fotograficznej oraz hodowlanej - mówi Bartłomiej Krzeszowski, dyrektor PZAZ w Nawojowej. - Znajdują się pod stałą opieką instruktorów pracy, psychologa oraz rehabilitanta.

Pracownie

W ramach pracowni poligraficzno-fotograficznej wykonywane są m.in. plakaty, ulotki, broszury, wizytówki, kalendarze, nadruki na kubkach, koszulkach, ubraniach roboczych oraz różnych gadżetach reklamowych.

Pracownia ogrodnicza zajmuje się utrzymaniem terenów zielonych, sprzedażą drewna opałowego, produkcją i sprzedażą owoców i warzyw. W okresie jesienno-zimowym wykonywane są ozdoby świąteczne i okolicznościowe.

Natomiast w pracowni hodowlanej niepełnosprawni uczą się obsługi inwentarza żywego i pracy z końmi. W jej ramach prowadzona jest nauka jazdy konnej przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów.

Dodatkowo na terenie PZAZu znajduje się mini zoo, plac zabaw, grill i świetlica, w której można organizować imprezy okolicznościowe.

Jubileusz

- Z naszych usług mogą skorzystać wszyscy: osoby indywidualne, instytucje i przedsiębiorcy - dodaje dyrektor Bartłomiej Krzeszowski. - Warto to zrobić, bo dochody z działalności są przeznaczane na zakładowy fundusz aktywności, z którego jest finansowana działalność rehabilitacyjna, czyli między innymi dokształcanie, rekreacja i udział w życiu kulturalnym pracowników niepełnosprawnych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą uzyskać zniżkę w wysokości obowiązkowych składek odprowadzanych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z okazji jubileuszu, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i członkowie Zarządu złożyli gratulujące dyrektorowi i pracownikom.

- Jubileusz 5-lecia to moment na podsumowania dotychczasowych osiągnięć i określenia dalszych kierunków działania. Cieszę się, że pomimo wielu trudności, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej tak dobrze funkcjonuje. To zasługa pracowników i dyrektora. Z tym większą radością gratuluję! Życzę zapału i radości z pomagania osobom niepełnosprawnym. Niech kolejne lata przyniosą realizację nowych przedsięwzięć służących rozwojowi całego Powiatu Nowosądeckiego.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...