Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Inwestycje drogowe to koło zamachowe dla rozwoju firm

9 czerwca 2020 r.

Ponad 14,6 miliona złotych – na taką kwotę została dzisiaj podpisana umowa pomiędzy wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem, a starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim. Pieniądze pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych i zostaną przeznaczone na remont trzech dróg powiatowych.

Wśród zaplanowanych inwestycji jest:

  • remont drogi powiatowej Nowy Sącz - Florynka w miejscowościach: Kamionka Wielka, Królowa Polska, Królowa Górna, Bogusza. W sumie ma być zmodernizowane ponad 7,7 km trasy, a prace mają trwać od sierpnia 2020 do lipca 2021 r. Wartość projektu to 16 253 085,15 zł, a dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – 8 126 542 zł;

- remont ponad 4-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Limanowa - Chełmiec w miejscowościach: Chomranice, Klęczany, Marcinkowice. Prace mają trwać od sierpnia tego roku do czerwca 2021 r. Ich całkowity koszt to: 10 235 321,18, zł, a dofinansowanie z FDS - 5 117 660,00 zł;

- remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Muszyna - ul. Polna - Złockie w miejscowościach: Muszyna i Jastrzębik. Całkowity koszt inwestycji to 3 874 664,56 zł, a dofinansowanie - 1 404 113,00. Prace mają trwać od lipca tego roku do czerwca 2021 r.

Z budżetu Powiatu zostanie dołożone do tych inwestycji około 20 milionów złotych.

- Takich spotkań, jak to dzisiejsze na terenie Powiatu Nowosądeckiego, moglibyśmy zorganizować kilkadziesiąt. Tak wiele jest bowiem przyznanych dofinansowań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Te środki, które płyną do samorządów, są realnym wsparciem w zakresie realizacji inwestycji drogowych - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w Marcinkowicach, w gminie Chełmiec, gdzie podpisano umowę. - To jedno z miejsc, gdzie dzięki wsparciu z rządowego programu wyremontowana zostanie droga powiatowa. Do Powiatu Nowosądeckiego i wszystkich gmin z obszaru tego powiatu w obecnej transzy, w ramach trzeciego naboru, wpłynęło ponad 25 milionów złotych wymiernego wsparcia. Środki te pozwolą poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i komfort przemieszczania się. Inwestycje realizowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych są niejako lokalnym kołem zamachowym dla firm, które startują w przetargach i je wygrywają.

- Dziękuję panu wojewodzie, że dostrzega potrzeby związane z infrastrukturą drogową w Powiecie Nowosądeckim, największym powiecie w województwie małopolskim. Remonty dróg powiatowych mają ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności, gospodarki i turystyki - powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Fundusz Dróg Samorządowych funkcjonuje tak naprawdę dopiero od roku, a już na drogach Powiatu Nowosądeckiego widać jego efekty. Realizacja zadań z I edycji właśnie dobiega końca, a przed nami rozpoczęcie jeszcze większych przedsięwzięć w ramach II edycji. Dzięki pozyskanym środkom na terenie Powiatu Nowosądeckiego remontem lub przebudową zostanie objętych prawie 23 kilometry dróg powiatowych.

Łączna wartość inwestycji z zagwarantowanym już dofinansowaniem to kwota: 44,44 mln zł, z tego  23,25 mln zł to właśnie środki z FDS. Udział Powiatu Nowosądeckiego to 21,18 mln zł.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk oraz parlamentarzyści: senator Wiktor Durlak, poseł Jan Duda i Patryk Wicher.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...