Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Europa Karpat, wykluczenie komunikacyjne Sądecczyzny i powrót Forum Ekonomicznego do Krynicy-Zdroju

14 stycznia 2023 r.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyło się spotkanie samorządowców z Sądecczyzny z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Rozmawiano m.in. o projekcie Europa Karpat rozpoczętym kilka lat temu przez Marka Kuchcińskiego - obecnego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ponad 40 osób podpisało dzisiaj deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia Kluby Europy Karpat. Wicemarszałek Sejmu przybliżył ideę Klubów i ich dotychczasową działalność, której głównym celem jest rozwój infrastruktury drogowej w taki sposób, aby połączyła osiem krajów leżących w regionie Karpat. Kolejnym celem stowarzyszenia jest rozwój współpracy transgranicznej, ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego, historycznego, turystycznego i przyrodniczego regionu Karpat.

- Europa Karpat jest szyldem, który kryje w sobie przedsięwzięcia znacznie szersze niż same Karpaty, choćby sprawy dotyczące zagospodarowania obszarów górskich i podgórskich - mówi wicemarszałek Ryszard Terlecki.

- Tereny podgórskie wymagają wsparcia finansowego - dodał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Mieszkańcy Sądecczyzny to ludzie pracowici i przedsiębiorczy, jednak środki europejskie bardzo by im pomogły w dalszym rozwoju ekonomicznym. Powinniśmy wykorzystać tę szansę i sprawić, aby mieszkańcom naszego regionu żyło się jeszcze lepiej. Jako powiat współpracujemy z samorządami miast i gmin, jednak na realizację projektów ponadregionalnych czy międzynarodowych są potrzebne naprawdę duże środki - same samorządy sobie z tym nie poradzą.

Podczas spotkania rozmawiano również o wykluczeniu komunikacyjnym Sądecczyzny. Ten problem zasygnalizował m.in. burmistrz Muszyny Jan Golba oraz burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Mówił o tym również starosta Marek Kwiatkowski.

- Infrastruktura drogowa jest kluczowa do rozwoju każdego regionu - tłumaczył starosta Marek Kwiatkowski. - Dlatego jako powiat inwestujemy miliony złotych w remonty i budowę dróg. Przez cztery lata obecnej kadencji wyremontowaliśmy ponad 124 kilometry dróg. To rekord! W tym roku także zaplanowaliśmy wiele inwestycji. To przynosi wymierne korzyści ekonomiczne - przy drogach powstają nowe firmy, rozwijamy się gospodarczo.

Dyskutowano także o możliwości powrotu do Krynicy Forum Ekonomicznego, które zostało przeniesione do Karpacza.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło i Marian Dobosz, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin z Sądecczyzny oraz sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk. Spotkanie współorganizował Zygmunt Berdychowski - twórca Forum Ekonomicznego.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...