Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dworek w Marcinkowicach już po remoncie

13 czerwca 2019 r.

Wyremontowane i umeblowane sale zabytkowego dworku w Marcinkowicach prezentują się okazale. Dzisiaj oficjalnie otwarto je po remoncie. Przecięcia wstęgi dokonał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Alicja Wąsowicz i ks. prałat Józef Babicz, który przekazał zabytkowe wyposażenie wnętrz.

Dworek znajduje się na terenie Zespołu Szkół w Marcinkowicach. W poprzednich latach został odrestaurowany (parter), teraz przyszedł czas na piętro.

- To zabytkowy obiekt, dwór rodziny Alberta Faucka, a później Olgi i Stanisława Morawskich – mówił ks. Sebastian Musiał. – W tym miejscu i przy tym stole gościli między innymi marszałek Józef Piłsudski i marszałek Edward Rydz Śmigły. Dzięki staraniom i zabiegom wielu osób, do dworu powróciło zabytkowe, oryginalne wyposażenie, które stanowi cenną pamiątkę i świadectwo minionych czasów.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do podziękowania tym osobom i do zaprezentowania bogatych wnętrz dworku.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o remont tych pomieszczeń – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Cieszę się, że nareszcie doszło to do skutku. To piękne i historyczne miejsce. Dzięki księdzu prałatowi Józefowi Babiczowi udało się uratować meble, które dawno temu były już przeznaczone na zniszczenie i spalenie. Teraz będą służyć kolejnym pokoleniom i przypominać o historii rodu Morawskich. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło.

Sale poświęcił proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach ks. Tadeusz Celusta.

Ekspozycja zawiera m.in.: fotografie, rękopisy i dokumenty związane z rodziną Faucków, Morawskich i Sikorskich, światłodruki z lat 30. ubiegłego wieku z cyklu „Podhale w obrazach”, akwarele strojów małopolskich oraz mapę katastralną Marcinkowic z 1846 r. Ponadto, w salach znalazło się wyposażenie dworu Morawskich – jest część wypoczynkowa (kawowa), część jadalna i gabinet właściciela. Całość ekspozycji meblowej, jak również część kolekcji obrazów i światłodruków została podarowana przez ks. prałata Józefa Babicza, dotychczasowego dysponariusza tego wyposażenia.

Niedawno powołano Fundację im. Alberta Faucka, która będzie opiekować się dworem i kolekcją. W jej skład wchodzą: Monika Fikiel Szkarłat, Alicja Wąsowicz, ks. Sebastian Musiał.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...