Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

„Dolina Popradu” tańczy i śpiewa od 55 lat

25 listopada 2020 r.

Dzisiaj w Piwnicznej-Zdroju, Regionalny Zespół „Dolina Popradu” świętował 55-lecie działalności. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował członków Zespołu Srebrnymi i Złotymi Jabłkami Sądeckimi oraz nagrodami finansowymi.

- Z okazji Jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” pragnę złożyć serdeczne gratulacje. Dzięki kultywowaniu przez Was gwary i tradycji, nasze dziedzictwo kulturowe nie zaginie, a następne pokolenia będą mogły czerpać wiedzę o naszych przodkach - mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Wasze występy zachwycają wysokim poziomem i rozsławiają nasz region nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, a Zespół zyskuje sympatię i uznanie. To nieoceniony wkład w zachowanie historii regionu i naszej Małej Ojczyzny. Gratulując Jubileuszu życzę dalszych sukcesów scenicznych i artystycznych. 

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Andrzej Tomasiak.

Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Stanisław Jarząb, Zenon Bogaczyk, Genowefa Bogaczyk, Eugeniusz Bołoz i Jadwiga Tomasiak.

Nagrody finansowe otrzymali: Katarzyna Sikorska-Tomasiak, Piotr Maślanka i Piotr Kulig. Dodatkowo nagroda finansowa w wysokości 5 tysięcy złotych została przyznana całemu Zespołowi.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in.: radna wojewódzka Marta Mordarska, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Dobosz i burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk i Ryszard Skwarczek – prezes „Piwniczanki”. Nie zabrakło również założyciela Zespołu Mieczysława Łomnickiego, który opowiadał o początkach grupy w rozmowie z Piotrem Maślanką oraz Wandy Łomnickiej-Dulak - poetki, animatorki kultury, regionalistki, a przede wszystkim ambasadorki folkloru i kultury górali nadpopradzkich.

Warto wiedzieć:

Zespół „Dolina Popradu” powstał w 1965 roku, a jego założycielami byli Mieczysław Łomnicki, Edward Grucela i nieżyjący już Eugeniusz Lebdowicz. Pomogli im: etnograf Kazimierz Bogucki i choreograf Józef Unold, a także akompaniator Aleksander Styrna. Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich. Od 1965 roku przez zespół przeszło ok. 400 osób, uczestnicząc w tysiącach prób i setkach występów. „Dolina Popradu” wielokrotnie koncertowała na Słowacji, przedstawiała góralski folklor w Czechach, na Węgrzech, w Anglii i Niemczech.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...