Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Azbest znika z kolejnych dachów

19 listopada 2020 r.

Kolejnych 221 właścicieli domów na Sądecczyźnie pozbyło się w tym roku azbestu z dachów swoich budynków. Wszystko dzięki projektowi „Likwidacja wyrobów zawierających azbest w Powiecie Nowosądeckim“.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020 w wysokości 85%, z terenu powiatu w okresie 2018-2020 usunięto i przekazano do unieszkodliwienia ponad 3 122 ton  odpadów zawierających azbest, co wiązało się  z wydatkowaniem łącznie ponad 993 tysięcy złotych.  Eternit usunięty został z 1191 posesji.

Program Usuwania Odpadów Zawierających Azbest jest realizowany w Powiecie Nowosądeckim od 2001 roku.

- Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże, o czym świadczy ilość wpływających do nas wniosków o usunięcie odpadów, która kształtuje się już na poziomie 350 – 450 rocznie – mówi Stanisław Ryba, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. - Od rozpoczęcia programu zrealizowano 4 598 wniosków i usunięto prawie 14 250 ton azbestu. Łączne koszty usuwania i unieszkodliwienia odpadów wyniosły ponad 4,5 miliona złotych.

Koszt usunięcia jednej tony odpadów na jesień br. wyniósł 513 zł.

Przypomnijmy, że zgodnie z „Krajowym planem usuwania wyrobów zawierających azbest” termin rozwiązania problemu unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest powinien nastąpić przed 2032 r.

W roku 2021 decyzją Zarządu Powiatu Nowosądeckiego planowana jest kontynuacja realizacji Programu usuwania odpadów zawierających azbest przy zaangażowaniu gmin w proces współfinansowania bezpiecznego ich unieszkodliwiania. Podjęcie współpracy przez poszczególnych burmistrzów i wójtów w tym zakresie pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na realizację wniosków mieszkańców.

Fot. Archiwum

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...