Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

40 lat Druzbacki w Podegrodziu. Nagrody rozdane

14 maja 2023 r.

Już po raz 40. odbyła się Druzbacka – konkurs muzyk, instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych. Trwające pięć dni wydarzenie zakończyło się dzisiaj. Nagrody zwycięzcom wręczył starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Towarzyszyli mu przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosili się wykonawcy z województwa małopolskiego (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i suski) oraz Podkarpacia (powiat jasielski). Podczas oceny 161 prezentacji konkursowych wysłuchano 34 muzyk, 50 instrumentalistów, 28 grup śpiewaczych, 29 śpiewaków solistów, 11 mistrzów z uczniami oraz 9 punktów programu w kategorii drużbów i starostów weselnych.

- Widząc wasze zaangażowanie, profesjonalizm i pasję wiem, że kultura ludowa nie tylko nie zaginie, ale będzie się wspaniale rozwijać – stwierdził starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Powiat wspiera te działania, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że jeśli zaniedbamy tę dziedzinę to tych strat nie da się już odrobić. Zburzony most można odbudować, ale kultury i tradycji nie da się tak po prostu odtworzyć.

 

Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (etnomuzykolog), Jadwiga Adamczyk (muzyk – MCK Sokół w Nowym Sączu), Artur Czesak (językoznawca) i Benedykt Kafel (etnograf) w konkursie muzyk ludowych (kategoria dorosłych) nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł przyznało Muzyce Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej. Pięć równorzędnych pierwszych miejsc i nagrody po 650 zł przyznano muzykom: SKALNIK z Kamionki Wielkiej, PODEGRODZIE z Podegrodzia, PNIOKI z Sadku-Kostrzy, KOTELNICA Z Olszówki i Mszany Górnej oraz RODZINNA KUBIOKÓW z Bilska.

Siedem równorzędnych drugich miejsc i nagrody w wysokości 500 zł otrzymali TRZCINICOKI z Trzcinicy, LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej, JANCZOWIOKI  z Janczowej, ŚWINIARSKO ze Świniarska, STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i DOLINA SŁOMKI ze Stronia.

Pięć równorzędnych trzecich miejsc i nagrody w kwocie 400 zł otrzymali SZCZYRZYCZANIE ze Szczyrzyca, SPOD KICEK z Mordarki, Z JANOWIC, ZBYRCOKI z Juszczyna i SAMI SWOI z Krasnego Lasocic.

W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł otrzymuje muzyka GAJDUSZEK z Podegrodzia. Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody po 300 zł odebrali ANCYMONY z Nowego Sącza, MŁODZI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej i DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

Cztery równorzędne trzecie miejsca i nagrody w kwocie 250 zł otrzymali SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, KĄCLOWIOKI z Kąclowej, STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce i nagrodę rzeczową przyznano MŁODYM GORCOM z Kamienicy. Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali muzyki ŚWARNE ZGRAJCA ze Słopnic i OLSZOWIANIE z Olszanki. Trzecie miejsce i nagrody rzeczowe otrzymały SĄDECZOKI z Nowego Sącza.

W konkursie instrumentalistów (kategoria dorosłych) nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymał Jakub Drabik z Kamienicy (skrzypce).

Trzy równorzędne pierwsze miejsca i nagrody w wysokości 250 zł otrzymali: Władysław Obrzut ze Stróż (heligonka), Piotr Obrzut z Grybowa (klarnet i heligonka) i Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (skrzypce).

Pięć równorzędnych drugich miejsc i nagrody po 300 zł otrzymali: Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej (skrzypce), Aleksander Nowak z Osielca (heligonka), Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka), Joanna Ociepka z Przyszowej (skrzypce) i Bartłomiej Zaczyk ze Stadeł (trąbka). Trzy równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 150 zł odebrali: Artur Cudek ze Skrzydlnej (heligonka), Dawid Kamiński z Woli Kurowskiej (klarnet) i Piotr Pławecki ze Starej Wsi (okaryna).

W kategorii młodzieżowej trzy równorzędne pierwsze miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali: Hubert Kotwica z Ptaszkowej (heligonka), Kacper Wąchała z Lubomierza (skrzypce) i Krzysztof Waląg z Juszczyna (heligonka). Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe odebrali: Anna Błażusiak z Lipnicy Wielkiej (skrzypce), Emilia Mętel z Zawoi (skrzypce), Emilia Joniec z Wilczyc (skrzypce) i Rafał Marek z Zawoi (heligonka). Trzy równorzędne trzecie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali: Agnieszka Rumian z Kąclowej (skrzypce), Maksymilian Góra z Kąclowej (heligonka) i Gabriela Hojda z Limanowej (skrzypce).

W kategorii dziecięcej cztery równorzędne pierwsze miejsca i nagrody rzeczowe odebrali: Milena Polak z Kojszówki (skrzypce), Emilia Nalepa ze Starego Sącza (skrzypce), Joanna Dudzik z Mszany Górnej (skrzypce) i Martyna Ślusarczyk ze Słopnic (skrzypce).

Cztery równorzędne drugie miejsca otrzymali: Julia Wilk z Przyszowej (skrzypce), Tomasz Janur ze Świniarska (skrzypce), Adrianna Węglarz z Łętowego (skrzypce) i Sonia Jarosz z Łostówki (skrzypce).

Pięć równorzędnych trzecich miejsc i nagrody rzeczowe otrzymali: Emilia Wąchała z Lubomierza (skrzypce), Krzysztof Główczyk z Kąclowej (heligonka), Dominik Warchoł z Bączej Kuniny (heligonka), Anna Dawiec z Lubomierza (skrzypce) i Wioleta Myszogląd z Łostówki (skrzypce).

W konkursie grup śpiewaczych w kategorii dorosłych nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 400 zł otrzymała męska grupa śpiewacza PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia.

Pięć równorzędnych pierwszych miejsc i nagrody po 300 zł odebrały grupy SKALNIK  z Kamionki Wielkiej (grupa męska), LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (grupa żeńska), DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (grupa męska), PODEGRODZKIE DZIOPY z Podegrodzia (grupa żeńska) i ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy (grupa żeńska).

Sześć równorzędnych drugich miejsc i nagrody po 250 zł otrzymali: NAWOJOWIACY z Nawojowej (grupa żeńska), BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego (grupa żeńska), SAMI SWOI z Krasnego Lasocic (grupa męska), KOBYLANIE z Kobylanki (grupa męska), STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej (grupa żeńska) i NISKOWIOKI z Niskowej (grupa żeńska).

Sześć równorzędnych trzecich miejsc i nagrody w wysokości 200 zł otrzymali: DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej (grupa żeńska), MSZANICANKI z Mszany Dolnej (grupa żeńska), ZBYRCOK z Juszczyna (grupa żeńska), KIJOM WORCI z Pisarzowej (grupa męska), PRZYSZOWIANKI  z Przyszowej (grupa żeńska) i LIMANOWIANIE  z Limanowej (grupa żeńska).

W konkursie śpiewu solowego nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 250 zł otrzymała Magdalena Dudek z Makowicy.

W kategorii dorosłych cztery równorzędne pierwsze miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali: Maria Zaręba ze Zbludzy, Krzysztof Kubisz ze Skrzydlnej, Katarzyna Sikorska-Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju i Dorota Tokarz z Nowego Sącza.

Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody po 150 zł otrzymali: Beata Jarosz ze Skrzydlnej, Joanna Michalik z Kunowa, Patryk Grzędziak z Mszany Górnej, Andrzej Ciężadlik z Kasiny Wielkiej i Józefa Hołczyńska z Zawoi.

W kategorii młodzieżowej pierwszego miejsca nie przyznano. Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali: Bartłomiej Jochymek z Łętowni, Łucja Wojtas z Kamienicy i Aleksander Rzeźnik z Piwnicznej-Zdroju. Trzecie miejsce i nagrodę rzeczową odebrała Klaudia Mucha z Jasienna.

W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce i nagrodę rzeczową otrzymał Jakub Michalik z Lipnicy Wielkiej. Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali Rozalia Kubasiak z Przysłopu i Joanna Zasadnia ze Szczawy. Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody rzeczowe odebrali Sylwia Trybus z Półrzeczek i Weronika Lisowska z Piwnicznej-Zdroju.

W konkursie mistrz i uczeń nagrodę główną w postaci „Złotego Listka” wraz z kwotą 350 zł otrzymał Eugeniusz Kopera z Brzysk z uczennicą Justyną Piętą (skrzypce).

Dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody w kwocie 300 zł otrzymali Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej z uczennicami Antoniną Piwowarczyk i Julią Nelle (skrzypce) i Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczennicą Kamilą Kuczaj (skrzypce).

Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody po 250 zł odebrali: Rafał Hasior z Podegrodzia z uczniami Danielem Kotlarzem i Sebastianem Rembiaszem (klarnet), Aneta Rokosz z Przenoszy z Aleksandrą Rokosz (śpiew), Marek Wastag z Brzeznej z uczniami Antonim Orłem (klarnet), Hubertem Matyaszkiem (basy) i Justyną Job (skrzypce sekund) oraz Aleksandra Śliwa ze Słopnic z uczennicami Zuzanną Postrożny (skrzypce) i Anną Pietrzak (skrzypce).

Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali: Józef Trojan z Kamionki Wielkiej z uczennicami Mileną Michalik, Edytą Dyrek i Katarzyną Gołyźniak (skrzypce) oraz Sławomir Bryniak z Łososiny Dolnej z uczniami Antonim Orłem (trąbka), Anną Szewczyk (klarnet) i Filipem Górowskim (basy).

Konkurs drużbów oraz mowy starosty weselnego.

W kategorii drużbów nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki” wraz z kwotą 350 zł otrzymał Rafał Kasieczka z Klęczan.

Dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody w wysokości 250 zł odebrali Dawid Ciągło z Podegrodzia oraz Piotr Maślanka i Krzysztof Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju.

Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali Kacper Kulak z Olszany i Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych. Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 150 zł odebrali Marcin Wąs z Jankowej i Krystian Babik z Gostwicy.

Nagrody ufundowali Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...