Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Szkółki ginących zawodów skarbem Sądecczyzny

14 stycznia 2010 r.

Artyści pracującymi z młodzieżą podpisali kolejne umowy na prowadzenie zajęć w ramach szkółek ginących zawodów...

W nowosądeckim Starostwie artyści pracującymi z młodzieżą podpisali kolejne umowy na prowadzenie zajęć w ramach szkółek ginących zawodów w roku szkolnym 2009/2010. Jest to kontynuacja umów zawartych w pierwszych dniach września ubiegłego roku, finansowanych przez Fundację EUROPA+, która była partnerem finansowym przedsięwzięcia.

Ideą szkółek ginących zawodów jest to, aby nie zaginęły piękne tradycje, zwyczaje i umiejętności. Rzeczy, których nie da się zapisać, nauczyć na odległość, czy w szkole. Możliwe jest to tylko w relacjach mistrz-uczeń.

Powiat nowosądecki już ósmy rok finansuje zajęcia w szkółkach. Zajęcia odbywają się w Gminnych Ośrodkach Kultury, ale także w szkołach podstawowych, remizach OSP, Domach Ludowych, a nawet na plebaniach.

- Prowadzone są szkółki muzykowania ludowego, bibułkarstwa, haftu, malarstwa na szkle czy tańca ludowego. Są to bardzo różne typy działalności, skierowane do dzieci , młodzieży, do osób, które są zainteresowane kulturą regionu. Serdecznie chcę państwu podziękować za to co robicie. Za to, że swoje umiejętności, swoją wiedzę, przekazujecie dzieciom, młodzieży, a więc tym, którzy będą to przekazywali na następne pokolenia - mówił podczas spotkania Zbigniew Czepelak dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu starostwa.

W 2010 roku na terenie powiatu działa łącznie 26 szkółek ginących zawodów, wśród których najliczniej reprezentowane są szkółki muzykowania ludowego.

- Prawdziwym skarbem Sądecczyzny, tym co wyróżnia nas od innych regionów i tym czym możemy promować nasz region jest bogactwo i piękno kultury regionalnej. Państwo tę działalność, kultywujecie i rozwijacie, za to chciałbym serdecznie podziękować - mówił starosta Jan Golonka wręczając „mistrzom" umowy, a także drobne upominki.

Opracowanie:AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...