Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Śp. Piotr Giza został mianowany pośmiertnie na podporucznika

24 lutego 2020 r.

Dzisiaj w sądeckim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia patentu oficerskiego rodzinie śp. Piotra Gizy, mianowanego pośmiertnie na stopień podporucznika za zasługi na rzecz obronności państwa. Patent odebrał Jan Ruchała – wnuk śp. Piotra Gizy. W spotkaniu wziął udział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

- Uczestnicy walk o niepodległość Ojczyzny powinni być otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej należą do najważniejszych postaci w panteonie bohaterów narodowych. Dlatego tak bardzo ucieszyła mnie informacja o wręczeniu patentu oficerskiego na ręce rodziny śp. Piotra Gizy i pośmiertne mianowanie go na stopień podporucznika za zasługi na rzecz obronności państwa – mówił starosta Marek Kwiatkowski. - Należy pielęgnować pamięć i oddawać cześć tym, którzy z narażeniem życia stawali do walki o wolność Polaków. Niezłomna postawa śp. Piotra Gizy jest dla nas, mieszkańców Sądecczyzny, aktem dziejowym w dramacie zmagania o wolną Polskę. Wskazuje na najwyższe dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie: wolność, honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej.

Warto wiedzieć:

Podporucznik Piotr Giza urodził się 7 kwietnia 1883 roku w Dąbrówce Polskiej w powiecie nowosądeckim. W 1903 r. został powołany do wojska austriackiego. W szeregi Wojska Polskiego został wcielony w lutym 1919 r. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej (1919 – 1921). W walkach pod Beresteczkiem został ranny, uprzednio uznany za poległego. Za wzorową postawę odznaczony Krzyżem Walecznych. 20 lipca 1929 r. za zasługi niepodległościowe odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. 17 września 1932 r. odznaczony przez prezydenta RP Medalem Niepodległości. W latach 1926 – 1935 był naczelnikiem gminy Dąbrówka Polska. Śp. Piotr Giza był aktywnych działaczem Polskich Drużyn Strzeleckich, a w ramach działalności społecznej wspierał idee patriotyczne i manifestował swoje przywiązanie do Ojczyzny. Zmarł 9 maja 1950 r., spoczywa na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce Polskiej.

Mianowanie na stopień podporucznika wynika ze szczególnej potrzeby upamiętnienia śp. Piotra Gizy jako ofiarnego żołnierza i gorliwego patrioty w uznaniu zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego oraz za wzorową i sumienną działalność na rzecz suwerennej Rzeczpospolitej Polskiej.

W spotkaniu przygotowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Sączu wzięli udział m.in.: potomkowie śp. Piotra Gizy, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, wiceprzewodniczący Rady Nowego Sącza Artur Czernecki oraz formacja strzelecka Strzelec z Nowego Sącza.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...