Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sądeczanina Roku 2009

2 lutego 2010 r.

Honorowym tytułemSądeczanina Roku 2009uhonorowano Ryszarda Nowaka, prezydenta miasta Nowego Sącza...

Honorowym tytułemSądeczanina Roku 2009uhonorowano Ryszarda Nowaka, prezydenta miasta Nowego Sącza.

Podczas niedzielnej uroczystej gali w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół" ogłoszono wyniki plebiscytu. Największą salę widowiskową Centrum szczelnie wypełnili licznie zaproszeni goście oraz przyjaciele i krewni nominowanych. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, samorządowców, przedstawicieli nauki i kultury.

Przybyłych powitał Starosta Nowosądecki Jan Golonka.

W tegorocznej edycji plebiscytu zorganizowanego po raz jedenasty przez Fundację Sądecką we współpracy z powiatem nowosądeckim, miastem Nowy Sącz oraz Gazetą Krakowska POLSKA THE TIMES, dziesiątkę nominowanych tworzyli:

Bernadeta Argasińskaspadkobierczyni i współwłaścicielka wytwórni lodów "Lwowianka" w Nowym Sączu. Połączyła tradycje rodzinne z nowoczesnością, pozostając przy naturalnych składnikach i tradycyjnych recepturach, dzięki czemu sądeckie lody znane są w odległych zakątkach kraju. Delektują się nimi turyści i wczasowicze odwiedzający miasto.

Andrzej Danekmistrz piekarski, właściciel firmy "Danek", serwuje wspaniałe pieczywo i wyroby cukiernicze klientom trzech powiatów. Zatrudnia 90 osób, wychował wielu mistrzów piekarskich. Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu, prezes MKS "Sandecja". Wspiera szereg przedsięwzięć i akcji charytatywnych organizowanych przez Caritas, Domy Dziecka, Domy Spokojnej Starości, szkoły, placówki opiekuńcze, organizacje społeczne i kościelne.

Jerzy Gizapotomek powstańców, generałów, żołnierzy, nauczyciel i wychowawca. Założyciel i dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej i gimnazjum w Krakowie, autor licznych artykułów i publikacji historycznych, przyczynił się do upamiętnienia kilkunastu bohaterów i miejsc pamięci w regionie. Autor "Nowosądeckiej Listy Katyńskiej".

Ks. Franciszek Klagemerytowany proboszcz Parafii pw. Świętej Rodziny w Rytrze. Znany z gospodarności i zaradności. Najpierw wybudował nowy kościół i plebanię, urządził plac wokół kościoła i parking. Następnie zrealizował pionierski pomysł wykorzystujący pozyskanie energii odnawialnej do ogrzewania i oświetlenia świątyni. Budowniczy elektrowni wodnej na potoku Roztoczanka i elektrowni wiatrowej. Z czasem, górujący nad miejscowością wiatrak, stał się rozpoznawalnym symbolem Rytra.

Maria i Władysław Kruczkowiemałżeństwo nauczycieli historii w II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu, autorzy licznych publikacji historycznych, honorowi członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego. Niedoścignieni wychowawcy rzeszy historyków.

Ryszard Nowakgastronomik i mistrz złotnictwa, samorządowiec, poseł na Sejm RP, a od 2006 roku prezydent Nowego Sącza. Mecenas kultury, przyjaciel sportowców. Kojarzy się z pozytywną acz radykalną zmianą wizerunku miasta. Podziwiany za zdecydowanie i konsekwencję.

Zenon Szewczykrodem z Podegrodzia. Nauczyciel i wychowawca młodzieży, radny powiatowy od lat związany z samorządem miasta i powiatu. Regionalista, autor publikacji "Chleb nasz powszedni - czyli kuchnia Lachów Sądeckich" oraz „O pochodzeniu nazw miejscowych gminy Podegrodzie i okolic". Wiceprezes Towarzystwa Ziemi Podegrodzkiej.

Andrzej Szkaradekod 1980 współzałożyciel i przewodniczący NSZZ „Solidarność" przy Nowosądeckiej Fabryce Urządzeń Górniczych „Nowomag". Internowany w stanie wojennym i więziony w latach następnych, wieloletni działacz związkowy. Radny miejski oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego, następnie poseł na Sejm RP.

Andrzej Wiśniowskiwłaściciel firmy "Wiśniowski" w Nowym Sączu. Znany producent bram i ogrodzeń, wiceprezes Nowosądeckiej Izby Gospodarczej. Wspiera lokalne inicjatywy kulturalne, wydarzenia sportowe i charytatywne, kluby sportowe KKS Sandecja i LKS Ubiad. Uhonorowany statuetką Ziarnka Gorczycy przyznawaną za hojne wspieranie inicjatyw dobroczynnych. Prywatnie pasjonat podróży dalekich i bliskich.

Katarzyna Zielińskaaktorka filmowa i piosenkarka rodem ze Starego Sącza. Znana z licznych koncertów i seriali telewizyjnych.

"Sądeczanin Roku" to wyróżnienie nadawane osobom wywodzącym się z Sądecczyzny i działającym na terenie powiatu nowosądeckiego, które swoją pracą zawodową i społeczną wpływają pozytywnie na kształt i rozwój społeczności w której żyją, a swoją postawą kształtują pozytywne wzorce, uczą szacunku do miejsca urodzenia, do wartości, w których człowiek wzrasta, do kultury i tradycji swojego regionu.

Laureatami plebiscytu są: Barbara Szarota (1999), ks. prałat Stanisław Lisowski (2000), ks. Mieczysław Czekaj (2001), Wiesław Czop (2002), Ryszard Florek (2003), ks. Janusz Szczypka (2004), gen. Zygmunt Staniszewski (2005), Krzysztof Mączka (2006), Piotr Droździk (2007), dr. Anna Szczepanik- Dziadowicz (2008).

- Plebiscyt ma na celu ukazania wybitnych sądeczan odciskających swój ślad na różnych polach życia społecznego, dla dobra Ziemi Sądeckiej - pomysłodawca wydarzenia Zygmunt Berdychowski.

W imieniu kapituły plebiscytu, którą tworzą przedstawiciele organizatora, znani i cenieni mieszkańcy Sądecczyzny oraz zwycięzcy poprzednich edycji, werdykt odczytała ubiegłoroczna laureatka dr Anna Szczepanik-Dziadowicz.

Spośród 7378. głosów oddanych w plebiscycie, blisko połowę oddano na prezydenta Ryszarda Nowaka. Kupony konkursowe drukował miesięcznik „Sądeczanin", Gazeta Krakowska oraz na specjalnych ulotkach. Głos można było oddać również przez Internet.

Głosujący docenili działania prezydenta na rzecz promocji miasta w kraju i poza jego granicami, poprawy bezpieczeństwa i wygody życia mieszkańców. Dziękując za ten zaszczytny tytuł, Sądeczanin Roku 2009 podkreślił, że jest to również zasługa całego sztabu pracowników kierowanej przez niego jednostki.

- Tytuł ten, jest dla mnie zachętą i mobilizacją do dalszego działania - zakończył laureat. Podziękował także wszystkim, którzy oddali na niego głos.

Gratulacje laureatowi i wszystkim nominowanym złożył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.

- Dla osób, którzy poświęcili swoją zawodową aktywność służbie publicznej, nie ma chyba cenniejszych wyróżnień od tych, przyznawanych przez przedstawicieli społeczności, na rzecz których działają - mówił marszałek. - Pana prezydenta wyróżnia odwaga, aktywność, konsekwencja w realizacji zamierzeń i zdolność dobrego planowania. Jest też człowiekiem wszechstronnym, rozumiejącym dobrze znaczenie gospodarki, działającym na rzecz sportu i kultury. Ma doświadczenie tak w pracy samorządowej, jak i parlamentarnej - dodał.

Współorganizatorzy plebiscytu ufundowali dla nominowanych nagrody dodatkowe.

Starosta nowosądecki Jan Golonka przyznał nagrodę specjalną ks. Franciszkowi Klagowi, emerytowanemu proboszczowi z Rytra.

- Gdy ksiądz Klag zastanawiał się jak wykorzystać siłę rycerskich wiatrów dla pożytku wspólnego, nikomu wtedy nie śnił się jeszcze protokół z Kioto - uzasadniał starosta.

Nagrodę od wiceprezydent Nowego Sącza Bożeny Jawor otrzymali Maria i Władysław Kruczkowie. Wspaniali historycy i zasłużeni pedagodzy, którzy wychowali ponad siedemdziesięciu uczestników i laureatów olimpiad historycznych.

Nagrodę specjalną przyznał również marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Wyróżnił Andrzeja Wiśniowskiego, przedsiębiorcę zatrudniającego blisko tysiąc osób z Nowego Sącza i okolic, założyciela firmy „Wiśniowski", która niedawno obchodziła 20-lecia działalności.

Prezes Fundacji Sądeckiej, Zygmunt Berdychowski nagrodą specjalną wyróżnił Andrzeja Szkaradka, przywódcę sądeckiej „Solidarności".

- Gdyby nie Andrzej Szkaradek, to nie byłoby „Solidarności" w Nowym Sączu, albo byłaby inna i wtedy wszystko mogłoby wyglądać inaczej - podkreślił prezes Berdychowski.

Wszyscy nominowali otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe upominki.

Galę, uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk. Stanisława Strączka i solistki Natalii Zabrzeskiej, którzy w „Roku Chopinowskim" zaprezentowali wiązankę utworów genialnego, polskiego kompozytora.

Uroczystość prowadziła Małgorzata Broda z Instytutu Europa Karpat oraz Jerzy Bochyński, prezes Instytutu Studiów Wschodnich w Warszawie.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...