Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Schroniska i piesze szlaki turystyczne

Na Sądecczyźnie przygotowano blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych. Wędrówkom górskim sprzyjają dobre warunki noclegowe, które zapewniono w schroniskach PTTK na Hali Łabowskiej, Wierchomli, Jaworzynie Krynickiej oraz Przehybie. Oto kilka popularnych tras turystycznych w formie jednodniowych górskich wędrówek.

Zaczynamy w Łabowej od wyjścia na Halę Łabowską. Dalej czerwonym szlakiem można wejść na Wierch Nad Kamieniem (1083 m), skąd rozciąga się piękna panorama Beskidu Sądeckiego. Następnie żółtą lub niebieską trasą schodzimy do Łomnicy lub Piwnicznej. Idąc zaś dalej z Wierchu Nad Kamieniem czerwonym szlakiem przez Halę Pisaną (1043 m) i Cyrlę (844 m) docieramy do Rytra. Z Hali Łabowskiej czerwonym szlakiem możemy też wyruszyć przez Runek (1079 m) na Jaworzynę Krynicką (1114 m), z której przy dobrej widoczności można podziwiać panoramę Tatr.

Polecamy również wycieczkę w drugą stronę: z Rytra czerwonym szlakiem na Cyrlę. Po drodze można zobaczyć malowniczo położone ruiny zamku ryterskiego, a w chacie górskiej na Cyrli zjeść pyszny obiad. Tamtejszym przysmakiem są pierogi z jagodami i zupa z leśnych grzybów.

Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego - Radziejową (1262 m) prowadzi czerwony szlak z Kosarzysk, przez Suchą Dolinę w stronę Przełęczy Gromadzkiej (Obidzy 930 m). Stamtąd niebieskim szlakiem przechodzimy na Wielki Rogacz (1182 m), Przełęcz Żłobki, a następnie czerwonym szlakiem na Radziejową. Na szczycie warto wejść na wieżę widokową skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć Pieniny, a nawet Tatry. Ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem na Przehybę (1175 m), skąd niebieski szlak prowadzi do Rytra a droga asfaltowa do Gabonia.

Kolejna wycieczka prowadzi ze Szczawnika drogą przez dolinę do Bacówki nad Wierchomlą. Następnie szlakiem niebieskim widokowymi połoninami można przejść na Jaworzynkę (1001 m). Idąc dalej niebieskim szlakiem wychodzimy na Pustą Wielką (1060 m), skąd żółtym szlakiem wracamy do Szczawnika.

Spacerową wyprawą jest wędrówka z krynickiego deptaku na Górę Parkową. Wyruszamy trasą tuż obok dolnej stacji kolejki linowej. Po lekkiej wspinaczce jesteśmy na szczycie. Popularnym miejscem jest Polana Michasiowa, gdzie znajduje się źródło „Bocianówka”, a nieco niżej słynąca łaskami figura Matki Bożej. Identyczną ustawiono na Placu Mariackim we Lwowie.