Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Przetwory

Konfitura jabłeczna

Wykonanie:
Jesienne późne jabłka obrać ze skórki i pokrajać w plasterki. Ugotować rzadki syrop z 1 kg cukru i 2 szklanek wody. Do wrzącego syropu wrzucić tyle plasterków jabłek ile ich się pomieścić może jeden obok drugiego. Smażyć na mocnym ogniu do przeźroczystości. Potem wyjąć i zastąpić usmażone jabłka surowymi i tak postępować dopóki wszystkie jabłka się nie usmaży. Gotowe i wystudzone zalać syropem w słojach.

 

Mizeria na zimę

Składniki:

  • 6 kg ogórków (obrać)
  • 25 dkg cebuli (poszatkować)
  • 10 dkg soli
  • 6 dkg cukru
  • 1 szklanka octu

 

Wykonanie:
Ogórki poszatkować, połączyć z pokrojoną cebulą dodać soli, cukru i ocet, wymieszać, pozostawić na 3 godziny. Na spód słoika koper, ząbek czosnku, listek pietruszki. Pasteryzować 15 min.

 

Nalewka miodowa

Składniki:

  • 1 l spirytusu
  • 1  szklanka miodu prawdziwego

 

Wykonanie:
Zagotować w pół szklanki wody 6 goździków, pół laski cynamonu, kawałeczek imbiru i ćwiartkę gałki muszkatołowej. Przyprawy zagotować w pół szklanki wody przez ok. 15 minut na wolnym ogniu. Odcedzić wywar i połączyć ze spirytusem i miodem. Pozostawić w ciemnej butelce na kilka dni. Działa rozgrzewająco przy przeziębieniach.

 

Wino z żyta

Wykonanie:
2 kg żyta oczyścić z pyłu, uszkodzonych ziarenek. Przemyć krótko wodą przegotowaną, ostudzoną. Żyto wsypać do gąsiora i wlać 2 litry wody, w której rozpuszczono 50 g kwasku cytrynowego i opłukać nią ściany gąsiora wewnątrz. Pozostawić tak około 4 godz. celem wyjałowienia żyta. Wreszcie wlewamy 8 litrów ostudzanego rozczynu z 6 litrów wody, 3 kg cukru i zaczyn drożdży winnych (tokaj). Po ukończonej fermentacji, po 3 tygodniach płyn ściągnąć, zboże usunąć. Płyn wlać z powrotem do gąsiora celem ukończenia fermentacji. Po 2-3 miesiącach wino nadaje się do spożycia.

 

Galaretka z kwiatów róży

Wykonanie:
Na pół litra płatków róży wziąć 1 litr zielonego niedojrzałego agrestu i zalać wodą, tak aby objęła różę i agrest. Gotować dopóki agrest nie zmięknie. Potem sok przecedzić przez serwetę. Na 1 szklankę soku wziąć 2 szklanki cukru i smażyć.

 

Róża ucierana

Wykonanie:
Do ucierania zbiera się płatki róż świeże, zdrowe, suche i czyste. Przebrane i oczyszczone, pozbawia się żółtych i gorzkich końcówek. Tak przygotowane płatki zasypuje się cukrem biorąc na 1 kg około 1,20 kg cukru. Gdy płatki puszczą sok, na drugi dzień uciera się je w makutrze drewnianą pałką aż powstanie jednolita masa. Przed zakończeniem ucierania dodaje się odrobinę kwasku cytrynowego – róża nabiera wspaniałej barwy. Masę ubija się w słoiczkach i hermetycznie zamyka. Różę ucieraną wykorzystuje się do pieczenia ciast – szczególnie do nadziewania pączków.

 

Sok z płatków róży

Wykonanie:
Płatki wrzucić do garnka z wrzątkiem. Zamieszać do momentu gdy do wody przejdzie barwnik i przecedzić do emaliowanego garnka. Dodać soku z cytryny (dla utrzymania koloru) oraz cukier. Cukier dodaje się w ilości „jak kto lubi”. Po doprowadzeniu do wrzenia gotujący sok wlewać do słoiczków i zakręcać. Sok stosuje się jako napój lub dodaje się do wody czy herbaty.

 

Wino z kajek (wino z dzikiej róży)

Wykonanie:
Kajki zbiera się kiedy są miękkie lub po pierwszych przymrozkach. Napełnia się nimi dymion do robienia wina do połowy wysokości. Zalewa się je dobrze słodkim syropem – tak by dymion był pełny. Korkujemy do fermentacji. Po trzech miesiącach zlewamy i odcedzamy kajki. Jeżeli roztwór jest mało słodki dosładzamy i ponownie wlewamy do dymiona na następne trzy miesiące. Po tym okresie wino jest gotowe. Zlewamy je do butelek i zakręcamy. Wino jest źródłem witaminy C, ma niepowtarzalny smak i aromat.