Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Otwarcie Domu Polsko-Słowackiego

31 stycznia 2008 r.

31 stycznia 2008 rok

Otwarcia Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej...

Dnia 31 stycznia 2008 roku miała miejsce uroczystość otwarcia Domu Polsko- Słowackiego w Czyrnej, miejscowości położonej nieopodal Krynicy. Był to tym samym sukces projektu pt „Rozwój regionu granicznego przez wspólną budowę Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej", zrealizowanego przy wsparciu środków finansowych z programu wspólnotowego INTERREG IIIA Polska-Republika Słowacka. Dom Polsko-Słowacki jest tym samym trzecim i ostatnim obiektem tego typu na terenie pogranicza polsko-słowackiego, dom taki istnieje już po stronie polskiej w Gorlicach, a po słowackiej w Bardejowie.

Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się m.in.: Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, przedstawiciele małopolskich powiatów: nowosądeckiego i gorlickiego: Wicestarosta Nowosądecki Mieczysław Kiełbasa, Burmistrz Gorlic Kazimierz Sterkowicz, z-ca Burmistrza Gorlic Janusz Fugiel, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gorlice: Jadwiga Wójtowicz i Zbigniew Grypowicz, Radni Rady Miasta Gorlic i Krynicy-Zdrój, poseł Bronisław Dutka , Sołtys Czyrnej Zbigniew Leśniak. Stronę Słowacką reprezentowali: Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Horsky, w imieniu Burmistrza Bardejowa Borisa Hanuscaka na spotkanie przybył dyr. Wydziału Kultury Jan Marhulik, kierownik Domu Polsko-Słowackiego w Bardejowie Marcel Tribus.

Zaproszeni goście

Moment poświęcenia budynku

Uroczystość otwarcia Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej rozpoczęła się ceremonią przecięcia wstęgi, którego dokonali: Burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony, Burmistrz Gorlic Kazimierz Sterkowicz i reprezentujący Burmistrza Bardejowa Jan Marhulik. Następnie nastąpił akt poświęcenia obiektu przez księdza z miejscowej parafii Adama Basistę.

Przecięcie wstęgi

Przecięcie wstęgi

Prowadząca imprezę Małgorzata Broda zaprosiła zgromadzonych gości do auli, gdzie rozpoczęła się część oficjalna spotkania, a jako pierwszy głos zabrał główny pomysłodawca i patron projektu budowy Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej, Burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony.

Goście wypełnili aulę
do ostatniego miejsca

Do zebranych zwrócił się
Emil Bodziony
burmistrz Krynicy-Zdroju

Podkreślił on, że celem powstania domu jest utrzymywanie ścisłej współpracy z bliźniaczymi domami w Gorlicach i Bardejowie poprzez wymianę kulturalna, organizowanie wspólnych imprez, wystaw, konkursów, odczytów poświęconych tematyce pogranicza. Zaznaczył, iż powstanie tego obiektu ma przyczynić się do rozwoju współpracy o charakterze transgranicznym, a co za tym idzie promocji i ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego zaprzyjaźnionych ze sobą regionów.

Wicestarosta Nowosądecki Mieczysław Kiełbasa w imieniu Zarządu Powiatu Nowosądeckiego pogratulował Burmistrzowi Emilowi Bodzionemu sukcesu w zakończeniu przedsięwzięcia oraz wręczył list gratulacyjny i upominek w postaci obrazu. Wyraził on nadzieję, że otwarcie Domu Polsko-Słowackiego zaowocuje rozwojem współpracy polsko-słowackiej na terenach przygranicznych.

Wręczenie upominków

Podczas uroczystości

Gościom zebranym w auli Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej czas umilały także występy artystów z Polski i Słowacji. Jako pierwsza wystąpiła grupa baletowa „Miniatury" z Krynicy-Zdroju, rozpoczynając uroczystość polonezem do muzyki Tomasza Kizewetera. Niewątpliwie dużą sympatię i uznanie widzów wzbudził także wytęp dzieci ze szkoły w Czyrnej pod kierownictwem Urszuli Leśnik. Miejscowym akcentem był także występ chóru parafialnego z Czyrnej, prowadzonego przez Macieja Garwola. Gościnnie wystąpił chór „Belfersingers" z Gorlic, a także zespół z Bardejowa.

Grupa baletowa "Miniatury"

Chór parafialny z Czyrnej

Chór "Belfersingers" z Gorlic

Dzieci ze szkoły w Czyrnej

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali poproszeni o wpis do księgi pamiątkowej, a następnie o przejście na I piętro budynku, gdzie miała miejsce degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez mieszkańców Czyrnej, a zebranym na poczęstunku gościom przygrywał zespół gitarowy prowadzony przez księdza Adama Basistę.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...