Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Złota Ciupaga i Najpiękniejsza Góralka Świata

4 września 2009 r.

Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Zespół Regionalny MSZALNICZANIE z Mszalnicy zdobył I miejsce i Złotą Ciupagę...

Zespół Regionalny „Mszalniczanie" odniósł wielki sukces. Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, tancerze z Mszalnicy zdobyli I miejsce i trofeum, o którym marzą zespoły uczestniczące w tym festiwalu - Złotą Ciupagę.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 38 zespołów, w tym 3 polskie. Festiwal, to nie tylko zmagania zespołów na scenie, to również warsztaty taneczne i śpiewacze, prezentacja kuchni regionalnych i wiele imprez towarzyszących.

Zespół Regionalny „Mszalniczanie" po raz trzeci stanął w konkursowe szranki. Krótki czas miedzy konkursem w Żywcu, - na którym zdobyli Brązowe Żywieckie Serce", a festiwalem w Zakopanem, nie pozwalał na specjalne przygotowania. A kategoria w jakiej startowała grupa, posiadała mocnych faworytów, chociażby Bułgarów i Francuzów, nie mówiąc o zespołach góralskich z Istebnej czy Czarnego Dunajca. Dlatego nagroda była ogromnym zaskoczeniem, a jednocześnie sprawiła wiele radości.

Dopełnieniem była nagroda dodatkowa. W konkursie na „Najładniejszą góralkę świata" zwyciężyła urocza tancerka zespołu, Ewa Kalisz.

Regionalny Zespół Folklorystyczny Mszalniczanie powstał w 1981 roku. Reprezentuje folklor Lachów Sądeckich, czyli regionu etnograficznego najdalej na północ wysuniętej części Karpat. Obszar ten należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce. Zarówno pod względem śpiewu, muzyki, tańca, jak i obrzędów i zwyczajów ludowych, a przede wszystkim niezwykle bogatego stroju. Właśnie te elementy decydują o kolorycie i bogactwie kultury ludowej w regionie sądeckim. Zespół brał udział w wielu imprezach i konkursach. Mszalniczanie występowali wielokrotnie w Polskim Radiu i Telewizji, a w lipcu 2001 nagrali własną płytę CD. Zespół odbył kilka podróży zagranicznych między innymi do Niemiec i Danii, gdzie tańczył przed samą królową Małgorzatą II.

Na festiwalu w Zakopanem zachwycili swoją skromnością i perfekcją. Publiczność i jurorzy podkreślali, iż prezentują folklor w niezwykle autentycznej formie, a w tańcach i obrzędach zawarte są wierne rekonstrukcje zwyczajów ludowych.

W koncercie laureatów „Mszalniczanie" potwierdzili swoje mistrzostwo. Pokaz był barwny, z rosnącą dramaturgią i dynamiką finałowych tańców.

Zdobyty w Zakopanem sukces jest uwieńczeniem wieloletniej pracy instruktorskiej Stanisława Kunickiego, mistrza w opracowaniu i przygotowaniu obrzędu ludowego. Warto wspomnieć o niebywałej pracy całego zespołu, kierownika Czesława Majewskiego, jak również perfekcyjnej kapeli.

Opracowanie: KO BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...