Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Zdrowe serce jest dla nas najważniejsze

20 marca 2018 r.

O zagrożeniach kardiologicznych i zapobieganiu zawałom rozmawiali dzisiaj podczas Seminarium „O zdrowiu sądeczan na wiosnę” lekarze i samorządowcy. Jednym z panelistów był starosta nowosądecki Marek Pławiak.

- Władze Powiatu Nowosądeckiego cały czas podejmują działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Wśród nich jest między innymi zabieganie o większą kwotę na finansowanie świadczeń kardiologicznych. Subregion sądecki otrzymuje najmniejsza dotację w Małopolsce. Trzeba to zmienić.

Starosta dodał, że władze Powiatu wspierają także działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do profesjonalnej opieki zdrowotnej.

- Szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju wzbogacił się właśnie o nowe skrzydło, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, ale to nie wszystko. Dbamy też o osoby starsze realizując wspólne projekty z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a w szkołach powiatowych prowadzone są zajęcia dotyczące zdrowego trybu życia. Aby zapewnić młodzieży rozwój fizyczny, przy naszych powiatowych szkołach powstają hale sportowe. W trakcie budowy jest hala przy Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie, a w planach – sala gimnastyczna przy LO w Starym Sączu. Nie bez znaczenia są także  coroczne bezpłatne badania dla mieszkańców Powiatu finansowane z budżetu Starostwa Powiatowego.

Starosta podkreślił także wielkie znaczenie powstania w Nowym Sączu Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii „Intercard”, którego zadaniem jest sprawowanie opieki nad ponad półmilionową populacją Subregionu sądeckiego. Nowa jednostka pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów w subregionie sądeckim.

- To takie modelowe Centrum Kardiologii dla pół miliona populacji w Polsce Południowej – mówił starosta Marek Pławiak. - Pacjenci nie tylko mogą mieć wykonywane pełne spektrum zabiegów kardiologicznych wieńcowych, elektrokardiologii, zabiegów strukturalnych, ale także dzięki poradniom kardiologicznym i rehabilitacji otrzymują kompleksowe leczenie po zabiegach oraz uczestniczą w edukacji na temat profilaktyki chorób serca i naczyń.

Dyskusję podczas panelu prowadził Marcin Pasternak – prezes Zarządu Intercard Sp z o.o., a wśród ekspertów znaleźli się m.in.: Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska (p.o. dyrektora małopolskiego oddziału NFZ), Krzysztof Saczka (dyrektor sądeckiego oddziału ZUS), Lidia Zelek (p.o. dyrektora sądeckiego szpitala), Renata Korpak-Wysocka (ordynator Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu „Intercard”) oraz dr Stanisław Malinowski (lekarz i wykładowca sądeckiej PWSZ).

Podczas dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez portal sadeczanin.info, starosta wręczył nagrodę dla najlepszej przychodni działającej na Sądecczyźnie., Zwyciężył Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Podegrodziu, którym kieruje doktor Bogusława Kozłowska. Najlepszym lekarzem została dr Sabina Gołębiewska z NZOZ w Podegrodziu.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...