Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Zagłębie przemysłowe oazą rekreacji i wypoczynku

9 marca 2010 r.

W pierwszych dniach marca w powiecie Unna niemieckiej Nadrenii Północnej - Westfalii odbyła się kolejna, trzydniowa, międzynarodowa konferencja z cyklu„Transgraniczna turystyka ekologiczna jako szansa rozwoju regionu"...

W pierwszych dniach marca w powiecie Unna - niemieckim kraju związkowym Nadrenii Północnej - Westfalii odbyła się kolejna, szósta już trzydniowa, międzynarodowa konferencja z cyklu„Transgraniczna turystyka ekologiczna jako szansa rozwoju regionu".

Tym razem uczestnicy konferencji, zapoznali się z niemieckimi doświadczeniami ukazującymi szerokie związki pomiędzy stanem przyrody, a jakością wypoczynku oraz koniecznością ratowania unikalnej przyrody przed zgubnymi wpływami niekontrolowanego wzrostu industrializacji.

Uroczystego otwarcia obrad dokonali starosta Powiatu Unna Michael Makiolla oraz Jan Golonka, Starosta Nowosądecki.

Panel dyskusyjny rozpoczął członek Zarządu Powiatu Unna dr. Detlef Timpe, który mówił o połączeniu turystyki i rolnictwa, zgodnych z naturalnymi uwarunkowaniami środowiska na przykładzie ekologicznego gospodarstwa rolnego - Centrum Środowiska Westfalii.

Annette Höfinghoff, z niemieckiej Izby Rolniczej, przedstawiła tworzoną ofertę agroturystyczną regionu, będącego do niedawna centrum najbardziej uprzemysłowionych terenów Nadrenii Północnej-Westfalii. Polskie doświadczenia na temat rozwoju agroturystyki przedstawił dr hab. inż. Witold Niemiec z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Tempo życia i warunki pracy skłaniają zmęczonych mieszkańców miast do poszukiwania odosobnionych miejsc o naturalnych walorach przyrodniczych oraz dostępem do żywności wolnej od zanieczyszczeń i technologicznych przekształceń. Dotychczasowe rodzaje usług turystycznych nabierają innego wyrazu, oferta ciągle się poszerza i obejmuje coraz większe obszary działania. Agroturystyka znana w Polsce od dawna w ostatnich latach przybiera formę bardziej zorganizowaną, gdzie uwidacznia się znaczna aktywność rolników.

Zmiany w infrastrukturze muszą iść w parze z kształtowaniem świadomości ekologicznej, a ta jest nierozerwalnie związana z aktywnością turystyczną, która musi uwzględniać nowe trendy. Nie przypadkowo we współczesnej turystyce baczną uwagę zwraca się na środowisko, jego czystość i bioróżnorodność, przekonywał prof. nadzw. dr hab. Władysław Mynarski z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Rośnie zainteresowanie turystyką alternatywną, której naczelną zasadą jest harmonijny kontakt człowieka z przyrodą.

Kolejna prezentacja niezwykle dobitnie udowodniła, że dawne obiekty przemysłowe doskonale sprawdzają się na niwie kultury. Tobias Becker przybliżył etapy przekształcania budynku przemysłowego - hali fabrycznej „Rohrmeisterei" - na centrum kultury, ochrony przyrody i turystyki. To właśnie w tym obiekcie odbywała się konferencja. Oprócz olbrzymiej sali ze sceną, profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem znajdowała się również kawiarnia, mniejsza sala konferencyjna, pomieszczenia magazynowe, biurowe i przestronny parking. W obiekcie tym, niewiele zmodernizowanym - na ścianach zachowano oryginalne tynki, niektóre zabrudzenia i elementy wyposażenia hali fabrycznej - odbywają się spotkania, koncerty, wystawy, dyskoteki...

Tam też goście i gospodarze konferencji spotkali się na specjalnej konferencji prasowej z przedstawicielami lokalnych mediów. Relacje z wydarzenia ukazały się we wszystkich lokalnych gazetach.

W dalszej części obrad gospodarze przedstawili wideoprezentację - Ruhr2010 - Europejska Stolica Kultury 2010. Projekt Ruhr2010 - „Wszystko po drodze" przedstawił jego kierownik Jürgen Fischer. Po likwidacji przemysłu węglowego i stalowego region Zagłębia Ruhry aspiruje do miana metropolii kulturalnej. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to docenienie dotychczasowego dorobku w tej dziedzinie. Blisko 300 projektów i ponad 2 500 wydarzeń ma stworzyć nowy wizerunek regionu, jako czystego ekologicznego i przyjaznego dla wypoczynku i rekreacji.

O przekształcaniu obiektów poprzemysłowych na potrzeby turystyki - na przykładzie Powiatu Unna, mówił dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego dr Detlef Schiebold. Przekształceniu do nowej roli i funkcji podlegają również obiekty zabytkowe. Thomas Hengstenberg, dyrektor Wydziału Kultury przedstawił nową koncepcję zagospodarowania „Haus Opherdicke", byłego dworu pańskiego w Holzwickede z drugiej połowy XVII w., gdzie odbywają się koncerty - od klasyki po muzykę ludową - w centrum spotkań i kultury.

Wszelkie przekształcenia zmieniają instytucjonalne i organizacyjne formy współpracy na różnych szczeblach. Współpraca ta z punktu widzenia samorządu terytorialnego oznacza współdziałanie z podmiotami prywatnymi, organizacjami społecznymi oraz innymi jednostkami terytorialnymi. O zasadach partnerstwa i tworzeniu związków między jednostkami przy realizacji zadań publicznych mówiła reprezentująca PWSZ w Nowy Sączu, dr Katarzyna Peter-Bombik.

Znaczenie turystyki szkolnej i kontaktu z naturą jako elementu promocji ekologicznej przedstawił kolejny mówca, dr hab. Rajmund Tomik, z nowosądeckiej WSP. W programach kształcenia polskich szkół coraz większy nacisk kładzie się na edukację prozdrowotną, a przekazywanie treści w warunkach naturalnych jest łączeniem teorii z praktyką. Walory turystyki szkolnej w kontakcie z naturą umożliwia kształcenie i wychowanie młodzieży w warunkach środowiska naturalnego, a te są nie do przecenienia. Zajęcia plenerowe mogą być źródłem cennych bodźców zarówno o charakterze biologicznym - powietrze, słońce, woda - jak i psychologicznym, wzmacniającym efekty aktywności fizycznej.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad, uczestnicy wysłuchali prezentacji Axela Biermanna, dyrektora RuhrTourismus GmbH o historii sukcesu „RuhrtalRadweg", regionalnego projektu "Römer-Lippe-Route", opartego na sieci ścieżek rowerowych wybudowanych wzdłuż rzeki Lippe. Oprócz miłego spędzenia czasu turysta może odkryć wiele średniowiecznych wiosek na trasie, często noszących ślady wcześniejszego osadnictwa rzymskiego na tych terenach. Po drodze można zobaczyć legendarne kamienie Ext, malowniczy kanał Boker, zamki i dawną infrastrukturę służącą do nawadniania, najstarsze miasto w Westfalii, Lippstadt i wiele innych.

Pierwszy dzień obrad zakończył się uroczystą kolacją wydaną przez starostę Jana Golonkę.

- Konferencja w powiecie Unna jest kolejnym elementem projektu realizowanego przez Powiat Nowosądecki od 1 czerwca 2008 r. we współpracy z partnerami ze Słowacji, Niemiec, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Powiatu Kołobrzeskiego - mówił starosta nowosądecki Jan Golonka. - Jednakże nasze kontakty z niemieckim partnerem są o wiele starsze, bo już od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dlatego bardzo się cieszę, że są wśród nas panowie Karl-Heinrich Landwehr i Gerd Achenbach, którzy rozpoczynali z nami współpracę.

Karl-Heinrich Landwer
i Jan Golonka

Starosta Nowosądecki
odznacza
Gerda Achenbacha

Starosta Jan Golonka odznaczył byłego starostę Gerda Achenbacha oraz byłego dyrektora urzędu Karla-Heinricha Landwera złotym Jabłkiem Sądeckim. Najwyższym odznaczeniem Powiatu Nowosądeckiego wyróżnił również obecnego starostę (Landrata) Michaela Makiollę oraz sekretarza Powiatu Unna Rainera Stratmanna.

Starosta Nowosądecki
odznacza Rainera Stratmanna

Starosta Nowosądecki
odznacza Michaela Makiollę

W drugim dniu wizyty goście mieli możliwość odwiedzenia niektórych, najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych. Prawie wszystkie wizytowane miejsca to efekt przekształceń ostatnich lat. Są przykładem nie tylko diametralnej zmiany przeznaczenia, ale także sposobu zagospodarowania potencjału technicznego, infrastrukturalnego i ludzkiego. Pracownicy likwidowanych kopalni i obiektów przemysłowych ponownie znajdują zatrudnienie w branży turystycznej.

Powiat Unna leży w sercu Wesfalii, we wschodniej części Zagłębia Ruhry, zajmuje terytorium 542 km², na którym zamieszkuje 430 tys. mieszkańców. Do powiatu należy osiem miast: Bergkamen, Fröndenberg, Kamen, Lünen, Schwerte, Selm, Unna i Werne oraz dwie gminy: Bönen i Holzwickede.

Bergkamen- ostatnia z ponad 30 byłych kopalni na terenie Powiatu Unna zostanie zamknięta we wrześniu br.,

na miejscu kanału portowego służącego do transportu surowców w Marine Rünthe powstaje port jachtowy i łodzi sportowych oraz centrum sportów wodnych. Z pełnym zapleczem gastronomicznym, handlowym i hotelowym. W planach jest budowa domów na wodzie i ekskluzywnych pływających apartamentów.

W Bergkamen znajduje się równieżCentrum Środowiska Westfalii. Kompleks ogrodniczo rolny, gdzie produkuje się żywność tylko i wyłącznie na bazie ekologicznych technologii.

Sport Centrum Kaisera w Kamen- przykład rozwoju ośrodka turystycznego i centrum przygotowań olimpijskich. Centrum służy sportowcom w każdym wieku, a także nie zrzeszonym mieszkańcom pragnącym aktywnie spędzać czas wolny. Jest miejscem niezliczonych wydarzeń o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Na kilkudziesięciu hektarach znajduje się kilkanaście boisk, kortów, a nawet bieżnia lekkoatletyczna.

Sale ćwiczeń i kompleksowej odnowy biologicznej gdzie pod okiem profesjonalnej kadry trenerów i fizjoterapeutów można zregenerować siły.

Jest też centrum kongresowym, wystawienniczym i hotelowym. Przyjeżdżają tam grupy przygotowujące się do ważnych imprez sportowych - chociażby narodowe drużyny piłkarzy nożnych z Hiszpanii i Brazylii.

Selm- pałac i kolegiata Cappenberg - jeden z najważniejszych przykładów westfalskiej barokowej sztuki budowy klasztorów, obok - była kolegiata, romantyczna bazylika filarowa z pozłacanym popiersiem Cesarza Rudobrodego.

Obecnie w pałacu można zobaczyć wystawę fotografii Karin Szekessy.

Schwerte- urokliwe miasto z pięknie odnowiona starówką. Na uwagę zasługuje złoty flamandzki ołtarz w Kościele Świętego Wiktora.

Unna- budowle z muru pruskiego w dzielnicy Nikolai, miejski kościół ewangelicki z XIV wieku - jedna z najważniejszych budowli sakralnych Westfalii;

świadkami okresu kiedy było tu uzdrowisko z wodami mineralnymi i solankowymi są stare, w części doskonale odrestaurowane wille.

Warte polecenia jest centrum kultury Lindenbrauerei. Jest miejscem wystawienniczym, gdzie we wnętrzach nieczynnego browaru mieści się międzynarodowe centrum sztuki światła. Można w nim podziwiać m.in. wystawę światłocieni i instalacji przestrzennych w oryginalnych wnętrzach niegdysiejszej warzelni piwa.

Ostatni panel dyskusyjny i podsumowanie konferencji odbyło się w okazałej siedzibie powiatu Unna.

Sabine Leiße, z Wydziału Planowania Przestrzennego przedstawiła niezwykle interesującą koncepcję tras rowerowych wzdłuż rzek Ruhr i Lippe oraz rozwoju turystyki rowerowej w Powiecie Unna. Uzupełnieniem jej wykładu była prezentacja Petera Nitsche, z firmy DasDies Service GmbH na temat pełnej oferty dla rowerzystów: począwszy od wypożyczalni rowerów po świadczenie usług serwisowych, transportowych, hotelowych, gastronomicznych w każdym punkcie trasy. Specjalną ofertę przygotowano dla osób niepełnosprawnych, które jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą być przewożone do wybranych miejsc na trasie.

Rozwiązania te, a także całość zastosowanych i planowanych niemieckich rozwiązań były przyczynkiem do wielu pytań. Uczestnicy konferencji pytali o zasady finansowania poszczególnych inwestycji, potencjalne grupy odbiorców świadczonych usług, rozwiązania organizacyjno-prawne czy też zadania lokalnej administracji.

Za interesujące prezentacje i niezwykłą atmosferę podziękował gospodarzom wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, Jerzy Górka.

- Podczas tak krótkiego pobytu zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Mogliśmy poznać nowatorskie rozwiązania przekształcenia chyba najbardziej uprzemysłowionego regionu Niemiec w centrum sportów, rekreacji i szeroko rozumianego wypoczynku, a to nie jest łatwe. Często procesy zmiany charakteru środowiska i mentalności jego mieszkańców trwa wiele lat, tutaj jest to proces jakby przyśpieszony, a ludzie zdają sobie sprawę, że należy pomóc odbudować się naturze, bo ta służy nam i będzie służyć naszym dzieciom - mówił Jerzy Górka.

Uczestnicy wszystkich delegacji zgodnie podkreślali nowatorstwo, perspektywiczne myślenie i pomysłowość zastosowań niemieckich w tak trudnym terenie działania.

Nad realizacją cyklu konferencji bezpośrednio czuwa Komitet Naukowy pracujący pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Komitet ma pieczę nad naukową zawartością każdej konferencji, doborem tematów, opracowaniem wykładów i planowanymi wydawnictwami pokonferencyjnymi. W skład Komitetu Naukowego wchodzą przedstawiciele trzech sądeckich uczelni wyższych: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Wyższej Szkoły Biznesu-NLU oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

- Promować region można w wykorzystaniem różnych form, przy użyciu wielu instrumentów. Jednakże spotkania konferencyjne mają jedną zasadniczą zaletę - mówi prof.dr hab. Tadeusz Kudłacz. - Konferencje służą wymianie doświadczeń oraz pozwalają na nawiązanie kontaktów narodowych, branżowych i naukowych.

Komitet Naukowy tworzą: prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz, dr Józef Wojnarowski, dr Dariusz Woźniak, dr Marek Reichel oraz dr hab. inż. Witold Niemiec i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Projekt finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, potrwa do 30 listopada 2010 roku. Kolejna konferencja tematyczna odbędzie się w Kołobrzegu, a ostatnia podsumowująca w Nowym Sączu.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...