Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Wygrali konkurs i pojechali do Brukseli

13 listopada 2017 r.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu - Kornelia Panajew, Dorota Florek, Faustyna Wiatr i Sławomir Pietrzak, poznali znane i mniej znane oblicza Brukseli. Do stolicy Belgii – siedziby instytucji unijnych, NATO i Euratomu pojechali na zaproszenie europarlamentarzysty prof. Ryszarda Legutki.

Wyjazd studyjny był nagrodą dla finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sącu. Uczniowie poznawali zabytki Brukseli w trakcie spaceru po mieście z lokalnym przewodnikiem. Odwiedzili Grand Place, przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich. Podziwiali Katedrę Św. Michała i Św. Guduli na wzgórzu Treurenberg, gdzie znajdują się przepiękne XVI-wieczne witraże. Zobaczyli też prawdziwy symbol Brukseli – figurkę sikającego chłopca, Manneken pis.

Ważnym punktem była wizyta w Pasażu Św. Huberta (Les Galeries Saint – Hubert) z 1847 r., ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacerując wąskimi uliczkami wokół rynku, uczniowie ze Starego Sącza starali się poczuć atmosferę miasta i nacieszyć się smakami Belgii, czyli goframi, frytkami i czekoladą w każdej postaci.

Oprócz zabytków miasta, szczególnie ważne dla Klaudii, Doroty, Faustyny i Sławka było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Wizyta rozpoczęła się od wysłuchania prelekcji na temat funkcjonowania PE, którą poprowadził Leszek Gaś. Potem był udział w spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką. Uczniowie zwiedzili też siedzibę Parlamentu Europejskiego, w tym salę posiedzeń plenarnych. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia projekcji filmu „Głos Męczenników” - dokumentu opowiadającego o losie chrześcijan w Iraku oraz udział w debacie na ten temat.

Oprac. (szel)

Fot. Archiwum szkoły

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...